SON DAKİKA

BAŞKAN ÖZDEMİR: “MERSİN NARENCİYENİN BAŞKENTİDİR”

DÜNYA, EKONOMİ, GENEL, GÜNDEM, YEREL HABERLER

ENFLASYONLA TOPYEKÜN MÜCADELE PROGRAMI’NA ELİT AJANS’TAN TAM DESTEK

DÜNYA, EKONOMİ, GENEL, GÜNDEM, SİYASET, YEREL HABERLER

BEYLERE NASİHATLER, HANIMLARA TAVSİYELER

Bu haber 20 Kasım 2018 - 12:47 'de eklendi ve 217 views kez görüntülendi.

Sevgili Beyefendiler, sizlerle biraz sohbet edelim olur mu?

Zira çevremde o kadar çok ayrılıkla sonuçlanmış evlilikler, yürütülemeyen ilişkilere rast geliyorum ki sayının çokluğu karşısında şaşırıyorum. Ve bence kızmayın bana ama sorunların temelinde erkek davranışının hatalı olması, tavrınızın kusurlu olması sebep. Kadınlarla olan ikili ilişkilerinizde ya da çalışma yaşantınızda profesyonelce kurduğunuz iletişim tarzınızda ya da arkadaşlık, dostluk ilişkilerinde yaklaşımlarınız, tavırlarınız, konuşma şekliniz her zaman doğru mu yoksa farkında olmadan kusurlu davranarak onları üzüp, incitebiliyor musunuz?

Kadın ruhu hassastır, kırılgandır, tavrınızda buna uygun yumuşak olmalı. Siz siz olun sebep ne olursa olsun kadına sesinizi yükseltmeyin, kaba davranmayın, istemediği şeyleri yapmaya zorlamayın, bilin ki kadınları baskı ile tahakkümünüz altına alamazsınız. Hiçbir kadın en azından eğitimli, sosyal yaşantının içinde olan, ekonomik bağımsızlığını elinde tutan, güçlü, savaşçı karaktere sahip olanların kimseye eyvallahı yoktur. O yüzden kadını kısıtlamayın, özgür bırakın, her kadın özgürlüğünün sınırını doğru tayin eder korkmayın. Eğer gerçekten bir kadınla tam uyumlu olmak istiyorsanız onun yüreğine dokunun, değer verin, önemseyin ve derinden sevin sevginin başını eğdiremeyeceği kimse yok inanın.

Kadın anaçtır, sevdiğine karşı da koruyucu kollayıcıdır zarar görmesini istemez belki sizi sıkacak kadar çok tekrar ederek uyarır, yönlendirir kızmayın hatta mutlu olun, sizi sizin kadar düşünen, değer veren, koruyan, kollayan, gözetleyen biri var diye. Kadın ince düşüncelidir, ayrıntıcıdır, sizin önemsemediğiniz her şeye takılabilir onun hassasiyetlerini dikkate alın hele de bunları dile getirerek size kırıldığı nokta hakkında uyarılarda bulunuyorsa tekrar hatalara düşmeyin. Kadın sizin zannettiğiniz gibi pahalı hediyelerle mutlu olmaz; bir tutam çiçek, güzel bir iltifat, elinizle yaptığınız kahve, kulağına fısıldadığınız sevgi sözcükleri, şefkatle okşadığınız saçları, unutmadığınız detaylar yeter ona. Hele de arada güzel yemekler yaparak sofra kurar ve şaşırtırsanız dünyanın en mutlusu olur.

İnatçı erkekler en feci olanlar, sakın sevdiğinize karşı huysuzluk etmeyin, uyumlu olun. Konuşurken tüm dikkatinizi sözlerine verin, gözlerinin içine bakın, önemsediğinizi hissettirin. Her akşam sohbet edecek ayrı bir konu başlığı bulun, okuduğunuz kitaplardan sizi etkileyen paragrafları onunla da paylaşın, şiir okuyun mesela, aylak aylak gezin sahilde, sinemaya, tiyatroya gidin, bir kafede oturup uzun uzun sohbet edin. Sıkıntılı olduğunuz konulardan bahsetmekten çekinmeyin her zaman açık ve dürüst olun, yüreğinizi tamamen açmanız, zayıf yanlarınızı göstermeniz, zaaflarınızdan bahsetmeniz, eksik yanlarınızı kabul etmeniz değerinizi onun gözünde düşürmez. Ama sürekli aynı sorunlarla pelesenk olmuş bir dilde kullanmayın bu sizin çözüm üretmede ki acizliğinizi gösterir. Sorun varsa bir an önce çözümü için yolda bulunmalı.

Eğer evli ve çocuk sahibi iseniz çocuklarınız ile ilgili ortak kararları beraber alın, ortak tutumlar geliştirin ve uygularken birbirinize zıt düşmeden birlikte hareket edin. Çocuk büyütmede, ev işlerinde eşinize destek olun, geleneksel cinsiyetçi bakış açısından sıyrılın, kadınla özdeşleşmiş görev tanımlarını aranızda yıkın. Toplum içinde eşinizin yaptığı başarılı çalışmalardan bahsederek onure edin, yakın arkadaş ortamında olsanız dahi eşinizi insanlar içinde eleştirmeyin, kızmayın, sesinizi yükseltmeyin.

Sevecen ve romantik olun, düşünceli ve ince olun. O kızgınken siz dingin olun. Bakın o zaman aranızda hiç sorun kalmayacak hem çok iyi giden bir ilişkiniz olacak hem de siz mutlu bir adam olacaksınız.

İkili ilişkilerde yaşanan sorunlardan en çok siz beyefendilerin olumsuz etkilendiğini gayet iyi biliyorum. Kadın hayata karşı çok daha donanımlı, yaşama becerileri oldukça gelişmiş, zorluklar karşısında iradesi güçlüdür. Çevrenizde rast geldiğiniz örnekler olmuştur mutlaka eşini kaybetmiş, çok sayıda çocukla yaşam mücadelesini güçlü bir şekilde tamamlamış kadınlara. Ya da çocuğu ağır hastadır tedavi süreci çok yıpratıcıdır ve maddi manevi bir sürü zorluk yaşanmaktadır. Bu koşullarda birçok erkeğin eşine destek olup sorunları birlikte yüklenmek yerine kaçıp gittiğine, kadını yalnız bıraktığına dair de yaşanmış birçok örneğe şahit olmuşsunuzdur. Ya da biten evlilikler, uzun beraberliklerin akabinde kadının çok hızlı toparlandığını ancak erkeğin uzun süre kendine gelemediğine şahit oluyoruz.

Birbirini tanıma süreci kısa sürmüş ya da bir ilişkinin sorumluluğunu taşıyabilecek olgunluğa erişmemiş kişilerin evliliklerinde yaşanan çatışmaların daha yoğun olduğunu görüyoruz. Ya da kaba, hırçın, kavgacı kısaca maganda karakterde olup kadına değer vermeyen, kadını yok sayan erkek egemen zihniyetli her ilişki kadının mutsuzluğu ya da zorla kabullenişi üzerine kurulmuş derin çatışmaların olduğu travmatik ilişki türüdür. Bu tarz birliktelikler sanırım hiç kimsenin hayali değildir.

Peki, hanımlara tavsiyelerimiz neler olabilir? Gelin bundan sonrasını bir beyefendinin dilinden dinleyelim; Erkekler çocuk gibidirler, kadın birlikteliklerde önce eştir ama zaman zaman eşine annelik yapar durumda bulacaktır kendini. Erkek çocuğunun yetiştirilmesinde annesinin eksik kaldığı noktalarda eş devreye girmeli ve kendince gördüğü eksiklikleri tamamlaması için eşine yardımcı olmalıdır bunu yaparken de çatışmadan kaçınmalı, dikte etmeden yumuşak geçişlerle doğru davranış kalıpları öğretilmelidir. Erkeğin evlilikten ya da birlikteliklerden ne beklediğini, nasıl bir ilişki tarzı sürdürmek istediği konuşulmalı, algılanmalı, ortak noktalarda gerekirse uzlaşılmalı, en azından asgari müşterekte buluşulmalı.

Erkekler tıpkı kadınlar gibi güzel sözlere, motive edilmeye, duygularının okşanmasına ihtiyaç duyarlar. Birlikte paylaşılan ev huzur yuvasına dönüştürülmelidir. Erkek her duygu durumunu, ruh halini eşiyle paylaşabilmeli, eşi onun en iyi dert ortağı olmalı, irdelemeden, yargılamadan, anlamaya çalışarak dikkatle dinlemeli ve yaşadığı mutsuzluğun sebebi her ne ise çözümünde eşine destek olmalıdır. İki farklı karakterin bir araya gelerek yeni bir düzen oluşturması çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Ancak her kaos akabinde kendi düzenini de yaratır bu da fizik kanunlarınca kabul edilmiş bir gerçekliktir.

Dr. Ruhsar UÇAR
Dr. Ruhsar UÇARruhsarucar@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mersin web tasarım