SON DAKİKA

BAŞKAN ÖZDEMİR: “MERSİN NARENCİYENİN BAŞKENTİDİR”

DÜNYA, EKONOMİ, GENEL, GÜNDEM, YEREL HABERLER

ENFLASYONLA TOPYEKÜN MÜCADELE PROGRAMI’NA ELİT AJANS’TAN TAM DESTEK

DÜNYA, EKONOMİ, GENEL, GÜNDEM, SİYASET, YEREL HABERLER

GÖÇ YOLLARI

Bu haber 21 Kasım 2018 - 23:11 'de eklendi ve 144 views kez görüntülendi.

Beşikler vermişim Nuh’a

Salıncaklar, hamaklar

Havva anan dün ki çocuk sayılır

Anadolu’yum ben

Tanıyor musun?

Ahmed Arif

Anadolu, Kars kalesinden İshak Paşa sarayına, Ahtamar klisesinden Deyrülzefaran manastırına, Fırat’ından Dicle’sine, Ağrı dağından Nemrut’una Munzur’una, Halfeti’den Vakıflı köyüne, Hasankeyf’ten Göbekli tepesine kadar her biri ayrı efsaneye ev sahipliği yapmış medeniyetler mozaiği.

Kavimlerin yolları göçlerle kesişir; komşu olur, kirve olur, dünür olur. Kimse kimseyi yadırgamaz, ötekileştirmez, bendensin değilsin hesabı yapmaz. Aynı ağıda ağlar, aynı halayda oynar, kaşığı aynı pilava sallar, aynı topraktan bereketlenir, çocukları bir okula gider, aynı sıralarda otururlar. Göç Anadolu’nun kaderidir, kimse keyfinden bildiği yurdundan kopmak istemez. Hep kanlı gözyaşlarıyla, sevdiklerini arkada bırakarak, zulümlerden kaçarak, yürekleri yanarak, aç-susuz yollarda telef olarak kendilerine yurt bulmaya çalışırlar ancak çok azı varır güzel yarınlara.

Halklar göçlerle arkalarında-öz vatanlarında- dünyaya mal olmuş somut kültürel miraslarını bıraktıkları gibi somut olmayan ama o hakla özdeşleşmiş, bir toplumu diğerinden ayıran, farkındalık yaratan, o toplumun karakteristik özelliklerini yansıtan ezgileri, türküleri, yemek kültürü, ritüelleri, şölenleri, el sanatları, giyimleri, esprileri, fıkraları, inançları, ırkı, tabiiyeti, siyasi fikirleri, dilleri, lehçelerini de bırakmak zorunda kalıyorlar ve tüm bu değerler zamanında karşısında acımasız bir yıkıma uğrayabiliyor.

Binlerce yıldır yaşanan göç dalgaları ile beraber Anadolu medeniyetlere kucak açmış, halklar kaynaşmışlar bir olmuşlar, birlik olmuşlar, aynı tarihsel kaderin parçası olmuşlar. Halklar tarih sahnesinden silinmemek, öz hafıza oluşturmak adına, somut olmayan kültürel miraslarını nesilden nesil e aktarmak ister en doğal haklarıdır. Göç, göçe maruz kalan halkları nasıl derinden olumsuz etkiliyorsa göç edilen topraklarda yaşayan halkı da olumsuz etkileyebiliyor. Göçün kontrolsüz olması, göç edilen topraklarda demografik yapıya ve nüfus oranına uygun olmayan sayısal yoğunluk yaşanması, entegrasyon sürecinin tamamlanmadan, dil problemi aşılmadan, belli bir eğitimden geçirilmeden, halkaların birlikte yaşaması birçok asayiş problemine, sosyal, ekonomik ve kültürel farklılıklardan kaynaklanan sıkıntılara yol açabiliyor.

Yine büyük bir göç dalgasıyla karşı karşıyayız. Anadolu’nun kucağı herkese açıktır. Ama bahsettiğimiz sıkıntıların en aza indirilmesi adına göç kontrollü olmalıdır. Vatanlarından, evlerinden, akrabalık ilişkilerinden, maddi varlıklarından, çalışma hayatlarından kopmuş, yaşam standartlarından geriye düşülmüş, barınma, giyinme, gıda, eğitim ve sağlık gereksinimlerini karşılamakta sıkıntı yaşayan göçmenler ciddi problemler ile karşı karşıya kalabiliyor. Sokaklarda ve parklarda yaşamak zorunda kalan, dilenen, ucuz iş gücü ile zor çalışma koşullarında sigortasız ve iş güvencesiz çalıştırılan, küçük çocukların çalıştırıldığını, eğitimden mahrum, hijyenik olmayan koşullarda yeterli beslenemeden zor bir hayat sürmeye çalıştıklarına şahit oluyoruz.

Göç nedeniyle belki kısa bir süre misafir edeceğimiz belki de bu topraklar da birlikte yaşayacağımız, bundan sonra yol arkadaşlığı yapacağımız, tarihsel paydaşlığımız olacak göçmenlere insan olma ön koşulunun gerektirdiği azami şartları sağlamak hepimizin görevidir. Bize düşen, insan olmanın da gerektirdiği bize ihtiyacı olan bu insanlara yüz dönmemektir, dışlamamak, ötekileştirmemektir. Kucaklayıcı olmalı ihtiyaçlarını gidermede azami çaba harcamalıyız. Yüreğimizde sevgiye daha çok yer açalım.

Dr. Ruhsar UÇAR
Dr. Ruhsar UÇARruhsarucar@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mersin web tasarım