YENİ YÖNETMELİK EMLAKÇILARI MEMNUN ETTİ

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri
Mersin İl Başkanı ve Joker Gayrimenkul İşletme Sahibi Ümit Mete,  Ticaret Bakanlığının “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”i Resmi Gazete’de yayınlandığını hatırlatarak söz konusu yönetmelik değişikliği ve oluşturulacak sisteme ilişkin kısa bilgiler vermek istediğini belirtti.

Emlakçılık sektörüne yönelik düzenleme, sektör temsilcileri ve ilgili tarafların görüş ve katkıları alınarak hazırlandığını belirten Mete, “Düzenleme EMLAKÇILIK faaliyetlerinde KALİTELİ-ETİK-VE DÜRÜST hizmet yanısıra haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını ve kayıt dışılığın önlenmesi için çıkarıldığını söyledi.

 

İl Başkanı Ümit Mete sözlerine şöyle devam etti:

“Unutmamak gerek ki Emlak sektörü önemli ve prestijli bir meslektir. Türkiyede istatisliklere göre yapılan satışların yarısından fazlasını Emlak firmalarının aracı olduğunu düşünürsek Gayrimenkulde emlakçıların önemini anlamış oluruz.

“Bu yasadan sonra , yeni bir emlak işletmesi açılabilmesi için taşınmaz ticareti konusunda en az 100 saatlik eğitim alınması ve mezuniyet durumuna göre en az 12 ay veya 6 ay emlak danışmanlığı yapılmış olması gerekmektedir. En az 100 saatlik mesleki eğitim almayanlar ve mesleki deneyime sahip olmayanlar emlak işletmesi açamayacak. Ayrıca, emlak işletmesi sahipleri ile şirket yetkililerinin Seviye 5, emlak işletmesinde sigortalı çalışanların ise Seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi ile faaliyet gösterme yükümlülüğü olacak. Bu sayede sektördeki iş gücünün niteliğine önemli katkı sağlanacak ve tüketicilerin daha kaliteli hizmet alması mümkün olacak.”

Kısaca belirtmeliyim ki;

1- Çalıştığınız yada çalışmak istediğiniz emlak firmasının Taşınmaz ticareti yetki belgesi olup olmadığını il ticaret müdürlüklerinden Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi’nden (TTBS) kolayca öğrenebiliecek.

2- “Yetki belgesine sahip olmayan işletmeler ilan sitelerine üye olamayacak.

3- Yetki belgesine sahip işletmelerin tapu ve kadastro müdürlükleri, vergi dairesi müdürlükleri, belediyeler ve diğer kurumlardaki işlemlere aracılık etme ve bu kurumlardan bilgi ve belge temin edebiliecekler.

4- Yetki belgesi olmayanlar emlakçılık yapamayacak.

5-En az 100 saatlik mesleki eğitim almayanlar ve mesleki deneyime sahip olmayanlar emlak işletmesi açamayacak.

6-Yetki belgesine sahip olmayan firmalar ilan sitelerine üye olamayacak.

7-Taşınmaz ile ilgili ilanlarda tüketiciye yanıltıcı hiçbir bilgiye yer verilmeyecek.

8- Satılan veya kiralanan taşınmazların ilanları 3 gün içerisinde ilan portallarından kaldırılacak.

 

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri
Mersin İl Başkanı Ümit Mete, “Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız ve çok istediğimiz yönetmeliğin çıkmasında emeği olan tüm meslektaşlarıma ve Ticaret bakanlığımıza sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.
Sektörümüze hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Haber Merkezi

 

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.