AK PARTİLİ YILMAZ, PROF. DR. ERBAŞ’A SÖZLÜ SALDIRILARI ŞİDDETLE KINADI

AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz TBMM’nde düzenlediği basın toplantısında  “Mensubu olduğum Ankara Baro’ sunun, gücünü kayıtlı üyelerinden aldığı halde, onların fikrini sormadan bir genelleme yapması, yöneticilerin şahsi fikrini bir meslek kuruluşunun üyelerinin de ortak kanaatiymiş gibi tebliğ etmesi doğru değildir ” dedi.

Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş’ ın, Ankara Hacı Bayram Camii Cuma Hutbesi’ nde, Kur’ an­-ı Kerim’ in dinin, canın, aklın, neslin korunması üzerine emrettiği hükümlerini tebliğ ettiği; “İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti? Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir bunun hikmeti. Yılda yüz binlerce insan, gayri meşru ve nikahsız hayatın İslami literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın, sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim.” ifadeleri üzerine, Ankara Barosu Sn. Erbaş’ ın “İnsanlığın bir kesimini nefretle aşağılayıp, kitlelere hedef gösterdiği” gerekçesi ile, Sn. Erbaş’ ı, şaşkınlık ve ibretle kınadıklarını bildiren bir basın açıklaması yapmışlardır.

2002 yılından bu yana Ankara Barosu’ na kayıtlı bir avukat olarak, bu açıklamaya katılmadığımı ifade etmek isterim. Bu bildirinin altına ‘Ankara Barosu’ yazılmış olmasını doğru bulmuyorum. Baronun halen kayıtlı ve aidatını ödeyen bir üyesi olarak, bu basın bildirisindeki ifadelere katılıp katılmadığım sorulmamış, fikrim alınmamıştır. Dolayısıyla, bu tip şahsi hareketler ve fikir beyanlarında ünvanı ile birlikte “Baro Başkanı’ nın adı” veya “Baro Yönetimi” yazılması daha uygun olacaktır. Mevcut durum, bir aldatmacaya sebep olmaktadır ki, bu ahval, Anayasal hak olan fikir serbestliğine de aykırı olup, adaletin tecellisinde vazgeçilmez bir sac ayağı olan avukatlık kurumuna da ihanettir. Mensubu olduğum Ankara Baro’ sunun, gücünü kayıtlı üyelerinden aldığı halde, onların fikrini sormadan bir genelleme yapması, yöneticilerin şahsi fikrini bir meslek kuruluşunun üyelerinin de ortak kanaatiymiş gibi tebliğ etmesi doğru değildir.

Bu sebeple, bu bildiriye katılmadığımı, bu toptancı tutumu reddettiğimi ifade ediyor ve şiddetle kınıyorum. Ayrıca, dünyayı sarsan bir pandemi ile ülkemizin de cok büyük özverilerle başarılı bir şekilde mücadele ettiği ve zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde, birbirimize kenetlenmemiz gerekirken, böyle sığ bir gündem ile kamuoyunu meşgul etmeye çalışmak, bu virüs ile savaşı kaybedip aramızdan ayrılmış insanlara, hâlâ hayatta kalma mücadelesi veren insanlara, bu insanları büyük bir özveri ile kurtarmaya çalışan sağlık çalışanlarımıza, büyük fedakarlıklar yapmak zorunda kalan esnafımıza, çiftçimize, işçimize, yaşlımıza, gencimize hasılı kelam gerçek gündemi yaşayan milletimize büyük bir saygısızlıktır. Bunun arkasında durarak gündemi saptırmaya çalışanları, Kur’ anı Kerim’ in ayetlerini, İslâmın emirlerini paylaşan Diyanet işleri Başkanımıza bu yüzden saldıranları ve destekçilerini de şiddetle kınıyorum.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.