AKDENİZ KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANDI « Manşet Mersin | Mersin Haber Sitesi

SON DAKİKA

AKDENİZ KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU TOPLANDI

Bu haber 26 Temmuz 2018 - 12:52 'de eklendi ve 246 kez görüntülendi.

Akdeniz Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplantısını, Kilikya Nehir Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneğinde yaptı.

Kent Konseyi Başkanı Yiğit GÖKŞEN açılış konuşmasında, Kilikya Nehir Derneği başkanına ve Yönetim Kurulu’na teşekkür etti. Gündem maddeleri doğrultusunda söz alan, Akdeniz İlçe Sağlık Müdürlüğü temsilcisi Hanife TEZCAN yaptıkları çalışmaları anlattı. Sayın TEZCAN; ‘’ İlçe Sağlık Hizmetleri yürütüyoruz, bu hizmetleri 65 mahallede 25 aile sağlık merkezimizde 99 aile hekimiyle birlikte sürdürmekteyiz. Sağlık Hizmet Birimi’nin sorumluluğunu yürütmekteyim, Kadın-Çocuk-Ergen üreme sağlığı hizmetleri birimimiz var. Aynı zamanda ana-çocuk sağlığı hizmetlerini de yürütüyoruz. Evlenecek çiftlere Akdeniz Anemisi taraması yapıyoruz. Kanser, erken teşhis tanı ve tarama merkezimiz var ve bulaşıcı hastalıklar, bulaşıcı olmayan hastalıklar konularında hizmet vermekteyiz. Aile Hekimliği Birimimiz var, Çalışan Sağlığı Birimimiz var bunun içinde Göçmen Sağlığı Birimimiz var. Suriyelilere yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Hamile kadınların bütün süreçlerini takip edip kontrol altına alıyoruz. Bulaşıcı hastalıklar konularında da halk eğitimlerini, okul sağlığı eğitimlerini veriyoruz. Özürlü ve engellilere yönelik de projelerimiz var. Halkeğitim merkezinde, Kuran kurslarında eğitimlerimiz veriliyor. Diyabet, madde bağımlılığı, tüberküloz, tütün ve tütün maddeleri kullanımı konusunda eğitimlerimiz veriliyor. Mersin Valiliği’nin yürüttüğü SODES projesi ‘’ Hayata Gülümse’’ madde bağımlılığını engelleme projesini Valilikle birlikte yürütüyoruz. Kanser erken tanı merkezi kanser birimimizde 3 tane tarama yürütüyoruz. Bunlar; rahim ağzı kanseri, kalın bağırsak kanseri ve meme kanseri. Rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş arası kadınlar için özellikle 5 yılda bir tarama yapılıyor, mamografi 2 yılda bir 40-69 yaş arası tüm kadınlara, gaita gizli kan taraması 2 yılda bir 40-69 yaş arası kadın ve erkelere yapılıyor. Aile sağlığı merkezlerinde ihtiyaç duyulduğu anda, Akdeniz Belediyesi’nin sağladığı araçlarla kadınlar toplu halde merkezimizde mamografi çektirebiliyorlar diyerek” sözlerini tamamladı.

Kilikya Nehir Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği’nin tanıtımı için söz alan Ali KARŞI, Akdeniz Kent Konseyi Yürütme Kurulu’na teşekkür ederek sözlerine başladı. Kilikya Nehir Derneği olarak sizleri ağırlamaktan çok mutlu olduk dedi ve kısa bir dernek tanıtım filmi gösterildi. Konuşma yapmak için söz alan Kilikya Nehir Derneği Başkanı Ahmet ( Verde) ÖZUĞURLU; Değerli başkan ve Yürütme Kurulu üyeleri hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz diyerek sözlerine başladı. Derneğimiz 2011 yılında kuruldu, önce AKSEV’ de sonra Çukurova Kültür Derneği bünyesinde faaliyetlerimizi yürüttük, aslında kültür merkezinin inşa edilmesi amacıyla bu dernek kurulmuştur. Birçok faaliyetlerimiz oluyor, bu faaliyetlerimiz yürütmek için bu kültür merkezine ihtiyaç duyduk. Kültür Merkezi 1600 m2 üzerine oturmuş bir bina, 4 bloktan oluşuyor,1000 m2 kapalı alanı var, tiyatro salonu, konferans salonu, 6 sınıf olarak kullanım alanı var. Bunun dışında bir kreş, büyük bir kütüphane, bodrum katında da aş evimiz yapılmakta. İki temel şeyi hedef aldık. Biri; Arap Alevilerinin geleneklerini koruyup geleceğe aktarabilecek faaliyetlerde bulunmak, ikincisi Mersin’de yaşayan diğer kültürlerin kaynaşması için sanatsal faaliyetler yapmak. Özellikle bu binada sanatsal faaliyetler yapılması hedeflenmektedir. El sanatları, halk dansları, tiyatro ve müzik sanatlarını ön plana çıkartarak, tüm Mersinlilerin kaynaşmasını sağlamaktır. Sanatın dili, dini, ırkı, milliyeti yoktur,  insanların bir araya gelebileceği en güzel alan sanattır. Bu binada sanatsal faaliyetlerin yapılmasını önemsiyoruz. Malumunuz Mersin Mezarlığı 4 semavi dinin mensuplarının bir arada yattığı yer olarak övünülür, bizim hedefimiz’’ ölmeden önce bir araya gelebilmek, öldükten sonra değil’’ diye sözlerini tamamladı.

Diğer gündem maddesine geçildi;

Akdeniz Kent Konseyi, Akdeniz Belediyesi, Akdeniz Halk Eğitim Merkezi ve İhsaniye Mahallesi Kültür ve Dayanışma Derneği’nin birlikte yürüttüğü ‘’Kadınlar File Örme ‘’ projesi için söz alan İhsaniye Mahallesi Muhtarı Zehra YILMAZ; file örme fikri için kent konseyi başkanımız Yiğit GÖKŞEN’ e çok teşekkür ederim diye sözlerine başladı. Bu projeye katkı sunan Akdeniz Kaymakamı Sayın Muhittin PAMUK’ a da çok teşekkür ederim.  Bu projeye mahalleli 20 kadınla başladık, ilk önceleri açılan kursumuzu kendi imkânlarımızla yapıyorduk, daha sonra İş-kur üzerinden yaptığımız kursumuza katılım çok arttı. Kursa katılan kadınlar İş-kur’ dan günlük 20 tl alıyorlar, sırada bekleyen çok fazla kadınlarımız var.Üretilen ürünlerin satışına ihtiyaç var, projenin sürekliliği gerekiyor, AVM’ ler ile  anlaşıp üretilen ürünlerin pazarlanması gerekiyor.Pazarcılar Odası ile konuşulup, Akdeniz Bölgesinde kurulan pazar yerlerinde üretilen ürünlerin satılacağı stant verilmesi sağlanmalıdır. Bu konuda Akdeniz Kent Konseyinden yardım istiyoruz. Eylül ayında Mezitli Down cafede diğer sivil toplum kurumlarındaki kadınlarla bir araya gelip sergi açma planımız var, kadınlarımızın ürettiği file, hamak, sırt çantası gibi ürünlerimizin tanıtımını yapıp, Mezitli halkıyla buluşturmayı hedeflemekteyiz diyerek sözleriniz tamamladı.

Son gündem maddesi görüş ve öneriler bölümünde yürütme kurulu üyeleri, Kurumlarında ve Akdeniz İlçesinde yapılan çalışmalarla ilgili paylaşımda bulundular.

Ebru ADIGÜZEL-Nusratiye Mahallesi Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği; Nusratiye Mahallesi Muhtarlığı işbirliği ile tamamı gençlerden oluşan 20 kişilik AFAD-Afet ve Acil Durum ekibi kuruduklarını ve çalışmalara başladıklarını belirtti.

Tuna ŞAHİN-Akdeniz Kent Konseyi Sekretaryası; İçişleri Bakanlığı’nın 2010 yılında kabul etmiş olduğu’’ 2010/10-Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Eşitlik Birimi kurulması’’maddesine binaen Yerel Yönetimlerde eşitlik birimi kurulması çalışmasını Mersin Kent Konseyi ve Akdeniz Kent Konseyi işbirliği ile Eylül ayında başlatacağız. Bu çalışmada Mersin İlinde bulunan bütün belediyeler yer alacaktır. Bilgisini verdi.

Pakize ESEN-C.H.P Mersin Kadın Kolları Başkanı; Son günlerde gündemden düşmeyen çocuk cinayetleri, taciz-tecavüz ve kadın cinayetleri ile ilgili Akdeniz Kent Konseyi olarak farkındalık yaratacak bir çalışması yapılmalı önerisinde bulundu. Kent Konseyi başkanı Yiğit GÖKŞEN; 3 Ağustosta MESİAD ve Mersin Barosu’nun birlikte çocuk hakları ile ilgili bir sempozyum hazırladıklarını, içerisinde Mersin Valiliği’nin, akademisyenlerin de olduğu bu çalışmada karikatürize edilmiş çocuk hakları maddelerinin yer aldığı çalışmada ünlü kişilerinde konuya ilişkin açıklamalarının yer aldığı bir kitapçık basılacağını söyledi.

Veli TOL-Emekliler Derneği; Mersin’de bulunan otobüs duraklarında yaşlıları oturabileceği banklar olmalı, Akdeniz İlçe sınırları içerisindeki parklarda yaşlıları gazete okuyup vakit geçirecekleri kapalı mekanlar yapılmalı, aynı zamanda da Mersin sahil bandında hiçbir yerde umumi tuvalet yok , bu konuda bir çalışma yapılması önerisinde bulundu.

Cemal AKBUDAK– Emekliler Derneği Başkanı; Mersin Büyük Şehir Belediyesi tarafından açılan, İkinci Bahar Emekliler Evi konusunda yaşanan sıkıntıları dile getirdi, ikinci olarak emekli dul ve yetim kadınların evde ürettikleri el emekleri ürünlerini sergileyip, satışını yapabilecekleri yer için Akdeniz Belediyesinden talepleri olduğunu, ayrıca TOKİ ile ilgili de emekli olmuş ama hala bir ev sahibi olamamış emeklilerin konut sahibi olabilmeleri için Mersinli siyasilerden yardım talepleri olduğunu, Akdeniz Kent Konseyinden bu konuda destek talep etti.

Ali GÜNAÇTI-AKSEV Yönetim Kurulu Başkanı; Akdeniz Kent Konseyinde, AKSEV’i temsilen yer alacağını ve birlikte çalışmaktan çok mutlu olacağını belirtti.

Zehra YILMAZ-İhsaniye Mahallesi Muhtarı; Akdeniz Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak, Melemez-Giritliler mahallesini ziyaret etme teklifinde bulundu, eylül ayında yapılacak Yürütme Kurulu toplantısını Giritliler köyünde yapılmasını teklif etti.

Dilek AKPINAR-Kent Radyo Genel Sekreteri; Çocuk istismarı ile ilgili okullarda bir çalışma yapılabilir, Akdeniz bölgesinde gözlemlediğim bir diğer konu da çocuklar cadde ve sokaklarda oyun oynuyor, bir oyun alanı yok bu konuda bir çalışma yapabiliriz, Ayrıca kadın istihdamına biraz daha ağırlık verirsek daha iyi olacağı kanaatindeyim. Gülümseyen Akdeniz programı eylül ayında yeniden başlayacak bilgisini de verdi.

Yiğit GÖKŞEN– Akdeniz Kent Konseyi Başkanı; Havalimanı çok hızlı bir şekilde ilerliyor, Mersin’de bulunan ören yerleri tadilatı başlatıldı, Hal kavşağından Mezitli’ye kadar 20 adet battı-çıktı yapılacak, Tevfik Sırrı Gür ve çevresinin Mersin meydanı projesi geçti en kısa zamanda proje başlayacak, Mezitli’den hal kavşağına kadar da hafif raylı sistem metro yapımı ile ilgili Mersin Büyük Şehir Belediyesi karar aldı bilgilerini verdi. Akdeniz Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplantılarını yaz ayı sebebiyle Eylül ayına kadar yapmama kararı aldı, toplantı toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. Bülten

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mersin web tasarım
mersin web tasarım

beyaz tesettür elbiseAyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası