BAŞKAN AKBUDAK, İDDİALI PROJELERLE YOLUNA DEVAM EDİYOR « Manşet Mersin | Mersin Haber Sitesi

SON DAKİKA
Mersin Büyükşehir BelediyesiMersin Büyükşehir Belediyesi mbbu

PYD/YPG’Lİ TERÖRİSTLERE GECE OPERASYONU

3. SAYFA, GENEL, YEREL HABERLER

MERAK MAKİNESİ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

EĞİTİM, GENEL, TEKNOLOJİ, YEREL HABERLER

BAŞKAN AKBUDAK, İDDİALI PROJELERLE YOLUNA DEVAM EDİYOR

Bu haber 23 Nisan 2018 - 4:39 'de eklendi ve 1.112 kez görüntülendi.

28 Nisan 2018 Cumartesi günü Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak olan Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şubesi’nin olağan genel kurulunda Cemal Akbudak ve ekibi yeniden aday.

  • Başkan Akbudak başkanlığı süresince yapmış olduğu projelerden manşetmersin web haber sitesine röportaj vererek “Biz belki emeklinin cebine maaşlarından artı bir şey koyamıyoruz. Ama en azından 115-120’ye yakın işyeri ile anlaşma yaptık. Emeklilerin cebinden fazla para çıkmasını engellemek için uğraşıyoruz. Bu anlaşma sayılarını çok çok daha yükseğe çıkarmak yani emeklinin hayatında faydalanabileceği ne kadar yer varsa market, hastane, fizik tedavi merkezi vs. aklınıza ne gelirse bütün yerlerle anlaşma yaparak en azından emeklinin cebinden fazla bir rakamın çıkmasını önlemek için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Bundan sonra da yine iddialı projelerle yolumuza inşallah devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

– Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şubesi olarak 3 yıllık görev süresi içerisinde yapmış 6 projelerden bir kaçını anlatabilir misiniz?

Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şubesi Başkanı Cemal Akbudak: Öncelikle geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için yapmış olduğumuz projelerden bir kaç tanesini sizlerle paylaşayım. Ben öğretmen kökenli biri olarak çocuklarımızın sıkıntılarını daha iyi görenlerden biriyim. Çocuklarımızın sadece derslerini düşünmesi gerekirken o kadar ihtiyaç sahibi çocuklarımız var ki soğuk havalarda yırtık, delik ayakabıları ile okullarına giderlerken rahat, huzurlu bir şekilde gitmeleri, zihinlerinde derslerinden başka birşey düşünmesinler diye çocuklarımız üşümesin adlı “Bot Mont Kampanyası” başlattık. Duyarlı olan vatandaşlarımız, iş adamlarımızla birlikte dul, yetim çocuklarımıza ihtiyaç sahiplerine yardımlarda bulunduk. Ve bu yardımları yaparken hiçbir kare fotoğraf almadan, çocuklarımızı rencide etmedik. Sadece katkıda bulunan insanlarımızın, yaptığımız yardımların doğru yere ulaştığına inanması için okulun önlerinde yardım malzemelerini fotoğraf karelerini alarak ihtiyaç sahibi çocuklarımıza Bot Mont yardımında bulunduk. Yapılan yardımların bizzat iş adamlarımız veya duyarlı vatandaşlarımızın anlaşmış olduğumuz kırtasiyeciye giderek, fatularını alıp yani bizim paraya el sürmeden doğru, güzel ve şeffaf duruşumuzla ihtiyaç sahiplerine ulaşması ve gereksiz yorumlardan kaçınmak için elimizden gelen herşeyi yaptık. Bu bağlamda sonuç olarak 3 yılda altı bin çocuğumuza kırtasiye, bot mont yardımın da bulunduk.

Diğer bir projemizden kısaca bahsetmemiz gerekirse insanlarımızın birlikte yaşama kültürünü kazanabilmesi için çocuklarla ilgili iki tane okulun kütüphanesini doldurduk. Okuyalım okutalım kampanyası yaptık. Hikaye, roman tarzı kitaplarla iki okulun kütüphanesini doldurduk. Bu projeleri daha çok artırarak bütün sosyal projelerin içerisinde biz bir şekilde hep olacağız. Bundan dolayı her zaman heryer de söylediğim gibi böylesine anlamlı projeler de “İyilik Yapar Gibi Görünmeyin, İyilik Yapın Görünmeyin” …

Biz aynı zamanda Büyükşehir Kent Konseyi, Akdeniz Kent Konseyi, Mezitli kent konseyindeyiz. Yani bütün kent konseylerinde varız. Kent konseylerinde elimizden geldiğince sıkıntılarımızı, sorunlarımızı dile getiriyoruz. Örneğin; Belediye emekli evi açtı. Ve biliyorsunuz ki sahil bandında şuan da yeni yeni yerler yapılıyor. Sahilde dolaşan emekliler, belirli yaş almış olan vatandaşlarımız var. Emekli vatandaşlarımızın sahil bandında dolaşırlarken ister istemez belirli bir yaştan sonra tuvalet ihtiyaçları çok oluyor. Büyükşehir Belediyesi’ne bu sorunu da ilettik. Belirli aralıklarla 500 mt. mesafelerle tuvaletler kondurduk. İnsanlar sahile gittiğinde kimsenin işyerine gidip ihtiyacını giderecek hali yok. Bunlar olması gereken hizmetler. Ki bu proje sosyal projelerin içerisinde var belediye bunu açmak zorunda. Yani bunlar marifet değil, bunlar yapılması gerekenler. Bunlar sosyal proje. Belki akıllarındaydı yapacaklardı ama biz devreye girince daha kısa vade de oldu. Eğer biz bu şehirde yaşıyorsak sorumluluğumuzu bilip taşın altına elini koymamız lazım. Bu işi yapmayanlar varsa onları da ifşa etmemiz lazım. Resmi kurumlarda müdür de olabilirler, ne olurlarsa olsunlar kentimizde güzel yaşamak istiyorsak, herkes görevini en doğru şekilde yapmalı. Siyaseten değil, olması gerektiği için yapmalılar bunları. Biz onları ifşa da ederiz. Ama yeri geldiğinde de görevlerini en iyi şekilde iyi yapanları da döner alkışlarız. Onun için insanlar işlerini doğru yapsınlar diye bizde bütün sivil toplum örgütlerini bir araya getirerek sosyal medya da güç birliği adı altında grup kurarak toplandık. Ve kentimiz için de her daim elimizden geleni yapmak için birlik olmaya devam edeceğiz.

– Genel Merkez ve Şube olarak emekliler için yapmış olduklarınızın bir kaçından kısaca bahseder misiniz?

Cemal Akbudak: Biz belki emeklinin cebine maaşlarından artı bir şey koyamıyoruz. Ama en azından 115-120’ye yakın işyeri ile anlaşma yaptık. Emeklilerin cebinden fazla para çıkmasını engellemek için uğraşıyoruz. Bu anlaşma sayılarını çok çok daha yükseğe çıkarmak yani emeklinin hayatında faydalanabileceği ne kadar yer varsa market, hastane, fizik tedavi merkezi vs. aklınıza ne gelirse bütün o yerlerle anlaşma yaparak en azından emeklinin cebinden fazla bir rakamın çıkmasını önlemek için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Bundan sonra da yine iddialı projelerle yolumuza inşallah devam edeceğiz.

Bunun yanı sıra bizim dernek olarak yıllık aidatımız yılda yirmi dört lira. Bu yirmi dört liranın yarısı yüzde 55’i bize gelir. Yüzde 45’i Ankara genel merkeze gider. Bu yüzde 45 ile de Ankara genel merkezimiz yedi katlı merkez binasını yaptı. Ankara Kızılay’da ise 120 yataklı misafirhane açıldı. Daha sonrasında ise Balıkesir Erdek ilçesinde emeklilerimiz için gidip daha ucuz rakamlarla tatil yapacağı sosyal tesis yapıldı.
Bundan üç ay evvel de Afyon’da başkanlar kurulunun toplantısın da Afyon’a bir termal tesis yeri alındı. Emekliler oraya gidip ucuz rakamlarla kendi yerlerin de tedavilerini yaptırabilsinler diye.

Emeklinin hak ve hukuku ile ilgili avukatlarımız da var. Hukuki sorunları varsa avukatlarımız müdahale edebiliyor. Ayrıca Sosyal güvenlik kurulunda, belediyelerle sıkıntıları varsa onlarla da uğraşıyoruz.

Türkiye Emekliler derneği Mersin şubesi olarak emeklinin, vatandaşımızın, çocuklarımızın, gençlerimizin bizden sonra ki gelecek nesillerimiz için de elimizden geleni yapıyoruz. Bu anlamda sosyal medyanın da gücünü kullanıp facebook’da bir sayfa oluşturduk. İşveren ile işçiyi buluşturduğumuz bir kısım var. Orada işverenler meslek dalı ile ilgili talepte bulunuyorlar. Yani işsiz olanlara da bir şekilde çözüm bulmaya çalışıyoruz. Emeklilerimiz veya çocuklarımız yaptıkları işlerle ilgili o sayfaya yazıyorlar. Yanı sıra kentimize gelip sıkıntı yaşayan çocuklarımız, yurtlarda kalma ile ilgili sıkıntı yaşayan öğrencilerimiz varsa iktidarın ilçe başkanlarını arayıp, onların da bir şekilde yardımcı olmalarınız sağlıyoruz.

– Emekliler Derneği olarak görev süresince yapmış olduğunuz diğer projelerinizi bize kısaca sayar mısınız?

-Üye sayımızı 16.500’den 30.000’e çıkardık.

-İndirim anlaşmalı kurum sayısın 13’den 115’e çıkardık.

-Evi olmayan emekliler için toki projesinin öncülüğünü yapıyoruz.

-Sahilde Büyükşehir Belediyesince emekli evi açılmasına öncülük yaptık.

-Sosyal Sorumluluk projesi kapsamında yüzlerce çocuğumuza;
Çocuklarımız Üşümesin Kampanyası ile “Bot Mont” Temin edildi.
Okuyalım Okutalım Kampanyası ile Okuma kitapları temin edildi.

-Mezitli Belediye’sinden yer temin edilerek kayısı korululuğu oluşturuldu.

-3 yıldır üyelerimizin çocuklarına ve torunlarına kırtasiye yardımı yaptık.

-Üyelerimizin bankalarla olan sorunlarına yardımcı olduk.

-Üyelerimizin hukuksal sorunlarının çözümünde avukatlarımızla işbirliği içinde olduk.

-Mahalle sorumluları oluşturarak emeklilerin sorunlarının çözümüne yardımcı olundu.

-Mahalle sorumlularımıza seminerler verilerek tüketici hakları ile ilgili bilgilendire toplantısı yapıldı.

-Dernek binamızı yeri yerine taşıyarak daha rahat ve lokali ile birlikte açılışını yaptık.

-Muhtarlarla toplantılar yaparak emeklilerimizin bilgilendirilmesi için seminerler yaptık.

– Başkan olarak seçilirseniz bundan sonraki görev süresince başka ne gibi projeler yapmayı düşünüyorsunuz?

Cemal Akbudak: Öncelikle şunu belirtmeliyim ki yerel yetkilileri de işin içine katarak daha çok insana ulaşabilmek adına yeni projelerimiz var. Seçimden sonra onunla da ilgili bir proje başlatacağız.
Uzun vade de olabilecek projelerimiz var, kısa vade de olabilecek olan projelerimiz var. Dediğim gibi evi olmayan emeklilerimiz için TOKİ projesini başlattık. Projemiz hala devam ediyor. Temel atma aşaması başlasa bile bunun inşaatının devam aşaması var ve Toki’nin ikinci etabı da olacak. Yani toki gibi projeler iki üç sene de tamamlanabilecek projeler. Kısa vade de değil, uzun vade de olabilecek işler…
Bunun yanı sıra Silifke de temsilcilik açtık. Silifke temsilciliği devam ediyor. Anamur, Gülnar ilçelerimize de temsilcilikler açacağız. Bu ilçelerimizde de emeklilerimizin indirim anlaşmalarından faydalanabilmesi için elimizden geleni yapacağız… İlçelerimiz; Mezitli, Yenişehir, Akdeniz,Toroslar bütün her tarafta anlaşmalarımız var. Örneğin; Mezitli’ de oturan birinin Akdeniz’de hastane de muayene olması ne kadar zorsa, Toroslar’dan birinin de Yenişehir’e gitmesi o kadar zor. Yani bizim amacımız herkes bulunduğu ilçenin içersindeki imkanlardan faydalanabilsin. Bulunduğu mekanda, bulunduğu ilçelerde anlaşmalarımızı yapıyoruz ki çok rahatlıkla istedikleri yerlere ulaşabilsinler diye. Bu anlaşmaları A’dan Z’ye ne kadar yapabilirsek bizim için o kadar iyi…
Ve ayrıca Emekliler Derneği olarak, derneğimize ait emeklilerimizin kimlik kartları var. Bu dernek kimlik kartları ile sadece kendileri değil ailenin tümüne hitap ediyoruz. Yani kimlik kartlarından emekli vatandaşlarımız sadece kendi değil.. Eşi, çocuğu vs. yakını da yaralanabiliyor. Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şubesi olarak 3 yıllık görev süresi içerisinde elimizden gelen herşeyi yapmaya çalıştık. Bundan sonraki süreçte ise yine elimizden gelen herşeyi yapmaya çalışacağız.

– Peki Türkiye Emekliler Derneği olarak İktidar ve Stk’lardan beklentileriniz nelerdir?

Cemal Akbudak: Biz bu ülkede yaşayan bütün siyasi partililere kim olursa olsun, iktidar olsun, muhalefet olsun, hepsine eşit mesafedeyiz. Emeklinin hak ve hukuku ile ilgili hangi parti varsa ve kim yapabiliyorsa biz ona yaptırırız. Kimsenin de arka bahçesi olmayız. Bu zamana kadar olmadıkta, yarın da olmayız. Çünkü burada bizim ne maddi, ne de siyasi bir beklentimiz var. Onun için bizi kandırabilecekleri birşey de yok. Yani siyaseten birşeyler vadederler inanırsınız ama bizim öyle bir beklentimiz yok. Ne benim ne de yönetim kurulumumun hiçbir beklentileri yok. Dediğim gibi toki ile ilgili bir çalışma yaptık. Toki çalışmasında alt yapı ve temel ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Yani umarım kısa vadede temeli de atılır. Zaten bunun sözünü geçen geldiğinizde de biliyorsunuz? Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan sözünü bizzat kendi vermişti. Bizim amacımız toki buraya geldiği zaman memleketimizin ekonomisine katkı da bulunmak ve işsiz olan gençlerimizi istihdam etmek. İşsizliğe bir şekilde çare bulmak. Hayatı boyunca emekli maaşları ile konut sahibi olamayan imkan sahibi olmayan emeklilerimizi konut sahibi etmek. Bunun dışında bu projenin devletimize de katkısı olacak. Devlet vergisini, primini alacak. Buna sebep olan siyasi parti kimse, hangisi olursa olsun tabiki oy olarak onları da olumlu yönde etkileyecek.

Ayrıca başka yönü ile baktığımız zaman ben çoğu şehirleri dolaşan biriyim. Diğer şehirleri dolaştığımızda hiçbir şehir bizim burası kadar kötü değil. Yani her tarafta ilçeler de kasabalar da toki var. Ama maalesef bizim Mersin’de böyle birşey yok. O yüzden de biz emeklilerinin bu taleplerini gözetmeksizin ve beklentimiz olmadan yapıyoruz.  Biz sadece bu işin öncüyüz. İki senedir bununla uğrşıyoruz. Etap etap yapılacak. Şuanda da fizibilitesi yapılan yer eski Mezitli dediğimiz bölge. Birinci aşama ordan başlayacak. Daha sonra Işıktepe köyü dediğimiz Toroslar ilçesinde yapılacak. Ve daha sonra inşallah başka yerlerde de olacak.
Ve biz bu işe başladığımızda da Tarsus’tan Gülnar’a kadar bir milyon iki yüz metre kare alanı ortaya çıkardık. Bunların devirlerini de yaptırdık. En azından tokinin ne arazisi olduğu tespit edildi. Hiç değilse birileri bunun üzerine oturup rant elde etmesin diye.. Böylelikle rant elde edebilecek kişilerinde yolunu kesmiş olduk.
Bu yüzden buraya, memleketimize taşın altına eline koyacak yöneticiler lazım bize. Eğer burada güzel yaşamak istiyorsak ben hep şunu söylüyorum… Mezarlığa gidiyorsunuz aynı mezarlıkta yahudisi, hristiyanı, kürdü, türkü, lazı, çerkezi hepsi birlikte yatıyor. Niye yaşarken biz geçinemiyoruz da yatarken yan yana yatıyoruz. İşte ölmeden evvel bu birlikteliği sağlamak için bizde derneğimiz olarak elimizden geleniz yapıyoruz. Amacımız aynı şehirde din, dil, ırk farketmeksizin barış halinde yaşamak. En azından biz bunu kendi şehrimiz de sağlayabilirsek diğer şehirlere biz örnek olur diye düşünüyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mersin web tasarım
mersin web tasarım

beyaz tesettür elbiseAyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası