BAŞKAN SEÇER’İN 250 MİLYON LİRALIK BORÇLANMA TALEBİ REDDEDİLDİ « Manşet Mersin | Mersin Haber Sitesi

SON DAKİKA
Mersin Büyükşehir BelediyesiMersin Büyükşehir Belediyesi mbbu

PYD/YPG’Lİ TERÖRİSTLERE GECE OPERASYONU

3. SAYFA, GENEL, YEREL HABERLER

BAŞKAN SEÇER’İN 250 MİLYON LİRALIK BORÇLANMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Bu haber 17 Mayıs 2020 - 0:31 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen 1. Olağanüstü Meclis Toplantısı’nda toplam 13 madde oylandı. Koronavirüs tehdidin devam ettiği bugünlerde, Olağanüstü Meclis Toplantısı’nda da sosyal mesafe kurallarına dikkat edildi ve salondakiler koltuklara boşluklu oturdu. Meclis toplantısının ana gündem maddesini borçlanma talebi oluşturdu. Başkan Seçer’in 250 milyon liralık borçlanma talebi Cumhur İttifakı üyelerinin oylarıyla reddedildi.

Seçer, Meclis’e getirilen borçlanma talebi hakkında Meclis üyelerine bilgi vererek, “Komisyona gitti ama tabii ki belli bir sürede komisyondan çıkmadığı için bunu resen getirme imkanımız var. Bu sebeple takdirlerinize sunacağım” dedi. Seçer, geçtiğimiz Kasım ayında 2020 yılı bütçe kararnamesini Meclis üyelerinin oylarına sunduklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bu kararnamenin 11. Maddesi’nde şöyle diyor: ‘Meclisçe kabul edilen Stratejik Plan ve performans programında yer alan yatırımlar ile ilin kalkınmasını temin için yapılması uygun görülen işlere ilişkin olarak İller Bankası ve diğer bankalardan 2020 mali yılı finans bütçesinde gösterilen 250 milyon Türk Lirası’; burada bir şey belirtmem gerekiyor. Bizim alacağımız Meclis kararı bir önceki yılın gelir bütçesinin yeniden değerleme oranının % 10’una tekabül edecek kısmı ancak kullanmamıza cevaz veriyor. Yani 250 milyon lira borçlanma talebiyle geliyoruz ama aslında biz 175 milyon lira Meclis’in kararıyla borçlanma yapabileceğiz. Bunun üstü borçlanma talebimiz Bakanlığın iznine bağlı. ‘250 bin TL’ye kadar borçlanabilir veya borçlanma ile ilgili her türlü sözleşme ve evrakı imzalamaya, belediye mülkiyetinde olan her türlü menkul, gayrimenkul ve diğer gelirleri ipotek vermeye, bloke etmeye, her türlü ticari işletmeyi rehin vermeye, belediyenin her türlü hak ve alacaklarını terkin ve temlik etmeye, krediye konu her türlü işlemi yapmaya Büyükşehir Belediye Başkanı yetkilidir.’ Bu yetkiyi aslında siz bize vermişsiniz. Aslında her ilçe belediye başkanı da bütçe kararnamesinde bu yetkiyi alıyor. Ama dönüyoruz sonradan tekrar biz Meclis’ten yetki alıyoruz. Hukukçu başkanımız da var, meclis üyelerimiz de var. Bu sadece bizim Meclisimiz’e, bizim belediyemize ait bir durum değil. Bir taraftan yetki veriliyor, bir taraftan tekrar yetki isteniyor. Bu tabi bankaların tutumundan kaynaklı. Bugün finans piyasalarında pembe tablolar olsaydı, güllük gülistanlık olsaydı hiçbir banka müdürü, hiçbir banka bunu bizden talep etmezdi. Bir kere bunun irdelenmesi lazım.”

“Bana güvenmeniz gerektiğini düşünüyorum”

Meclis üyelerinin kendisine güvenmesi isteyen Seçer, “Sadece bizi ilgilendiren bir konu değil. Bizi ilgilendiren konu şu ki, Meclis olarak siz bütçemi onaylamışsınız ve demişsiniz ki, ‘bu bütçenin gerçekleşmesi için yani hizmetin ve yatırımların yapılabilmesi için 250 milyon lira borçlanma rızasını da veriyorum’ demek istemişsiniz. Şimdi benim demek istediğim de ondan öte bir şey değil. Neden? ‘Ama vermişim niye bir daha istiyorsun?’ Bankalar bu borcu bana kullandırsa istemeyeceğim. Ama ayrı, münhasıran bir karar istiyor benden. Onun için tekrar bunu getiriyorum. Bütçe yaparken, bütçeyi size sunarken, bu yetkiyi vererek, Belediye Başkanı’na güvenmenizi istiyorum. Ben bu yetkiyi alacağım ama burada suiistimal, istismar, bir güveninize halel getirme gibi bir davranış içerisinde olmam mümkün değil. Ben bu yetkiyi sizden daha önce de aldım, çok teşekkür ederim. Eylül ayında aldım. Ben daha önce grup sözcüsü arkadaşlarımla iki kez bir araya geldim ve bir önceki mali yıl tablolarını arkadaşlarımıza, il başkanlarınıza, Plan Bütçe üyelerine sunduk. Tahmin ediyorum onlar da sizlerle bunu paylaştı. Onun için bana güvenmeniz gerektiğini düşünüyorum. Saklı gizli bir şey yapmıyoruz” ifadelerini kullandı.

“13 aylık sürede toplam 876 milyon 749 bin lira borç ödedik”

Seçer, Büyükşehir’in alınan mal ve hizmetler ile yapılan imalatlardan kaynaklı müteahhitlere olan toplam borcunun 1 Nisan itibariyle 664 milyon 166 bin lira olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Mal ve hizmet alımları, yatırımlar, cari harcamalar devam etti ve toplam borcumuz 1 milyar 165 milyon liraya evrildi. 13 aylık sürede yani 1 Mayıs’a kadar toplam 876 milyon 749 bin lira borç ödedik. 115 milyon 673 bin şu anda ödenmemiş, davalı olduğumuz borcumuz var. Bunlar tabii ki denetimlerden, teftişlerden ortaya çıkan. Hani diyordunuz ya ‘önceki dönemi denetleyin dosyaları çıkarın’. Her taraf denetleniyor, bütün daireler denetleniyor. Bazı konular yargı sürecinde olduğu için, itibar suikastine yer açmamak için, basın karşısında ya da Meclis karşısında bunları ifşa etmiyorum. Şu anda davası devam ediyor bunların. Toplam şu an borcumuz 172 milyon 916 bin liraya düştü. 115 milyon 673 bin lira ödenmemiş davalı olduğumuz borç var. Ayrıca, ödenmiş ama yine de davalı olduğumuz, fazla ödeme yapılmış iddiası ile davalı olduğumuz 5 milyon liralık bir firmayla davamız devam ediyor. Yani 664 milyon 166 bin lira ile aldığımız açık hesap borç, şu anda 172 milyon 916 bin liraya düşmüştür.”

“Toplam borcumuz 1 Mayıs itibariyle 1 milyon 406 bin liraya geriledi”

Belediye’nin banka borçlarını da açıklayan Seçer, “164 milyon lira borçlanma yetkisi aldık. Aslında 349 milyon 500 bin lira aldık ama bizim yasa gereği kullanacağımız rakam 164 milyon liraydı. Biz bunun kararını Eylül ayında almıştık. 13 Eylül 2019’da borçlanma yetkisi aldık ama biz borçlanmaya Kasım’ın 12’sinde başladık. Biz yönetime geldiğimizde, bankalara olan borç miktarımız 1 milyar 582 milyon 783 bin liraydı. Sizlerin verdiği yetkiyle 164 milyon lira borçlandık. Faiz tutarı ile beraber 217 milyon 566 bin lira borcumuza eklendi, banka borcumuz 1 milyon 800 bin liraya yükseldi. Biz bunun da 394 bin 6 lirasını ödedik, toplam borcumuz 1 Mayıs itibariyle 1 milyon 406 bin liraya düştü. Biz yönetime gelmeden 4 ay önce, burada o dönemde görev yapan Meclis üyeleri de var. Aralık ayında, seçimden 4 ay önce aynı belediye % 31.05 faizle 180 milyon lira bankalardan borçlanmış. Biz şu anda ödüyoruz onu. Geçtiğimiz Aralık ayında da ciddi bir para ödedik o borca. 180 milyon liranın 170 milyon lirası bir firmaya ödenmiş” dedi.

“Bakalım bu Başkan emanete ihanet mi ediyor, yoksa bu halkın parasına kendi parasından çok daha fazla mı sahip çıkıyor?”

Eylül ayında borçlanma yetkisi veren Meclis üyelerine teşekkür eden Seçer, “Borçlanma yetkisini hemen kullanmadık. Teminatsız olarak bir bankadan 13 Kasım’da 20 milyon lira kullanmışız. 12 Kasım’da 25 milyon, 15 Kasım’da 22 milyon, 31 Aralık’a kadar devam etmiş. İhtiyaç oldukça, faiz ödeme meraklısı değilim. Bu kredilerin çoğu 2 yıl, 1 yıl ödemesiz, minimum 3 yıl, maksimum 5 yıl ödemeli krediler. Burada iş adamları var. Kasım ve Aralık 2019 yılları finans piyasalarında faiz oranlarını bir araştırsınlar, bir de Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bu şartlarda kullandığı faiz oranlarını karşılaştırsınlar. Bakalım bu Başkan emanete ihanet mi ediyor, yoksa bu halkın parasına kendi parasından çok daha fazla mı sahip çıkıyor, hep beraber görürüz. Biz devraldığımızda açık hesap borç, banka anapara faiz borcu 2 milyar 246 milyon 949 bin liraymış, şu gün için 1 milyar 579 milyon 259’u ödenmiş ve bakiye kalmış 667 milyon 689 bin lira. Bu süre içerisinde Mersin Büyükşehir Belediyesi borçları azaltmıştır” diye konuştu.

“İsrafı önledik, mali ve idari disiplini sağladık”

Seçer, borçları öderken hizmetlere de devam ettiklerini, israfı önleyip, mali ve idari disiplini sağladıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

“2018-2019 yılı aynı döneminde 11 milyon 559 bin lira ödediğimiz elektrik faturası, 15 milyon 674 bin liraya çıkmış. Bu sizi yanıltmasın. Bu süre içerisinde elektriğe % 108 zam gelmiş. Aslında baktığınız zaman % 70 tasarruf sağlanmış. 111 milyon 520 bin liralık akaryakıt harcamamız 98 milyon 861 bin liraya düşmüş ve akaryakıta % 25 zam gelmiş. % 11 tasarruf. % 25 zamdan kaynaklı % 36 tasarruf söz konusu. Çarpıcı olduğu için söylüyorum. Taşıt ve iş makinesi bakım ve onarım giderleri 40 milyon 343 bin liradan aynı dönemde 22 milyon 622 bin liraya düşmüş. Tabi yedek parça artış fiyatlarını da hesaba alırsanız reel % 43.93 görünüyor. Sabit fiyatlar üzerinden reel dedim aslında % 60-70 gibi bir tasarruf söz konusu. Bunları çoğaltabiliriz. Belediye yönetimlerinin şeffaflığı açısından çarpıcıdır. 2018 yılı içerisinde Mersin Büyükşehir Belediyesi doğrudan temin miktarı 147 milyon 890 bin TL. Bizim yönetimde olduğumuz dönemde, hatta ilk 3 ayı diğer belediye yönetiminde olduğu dönemde, 38 milyon 405 bin liranın diğer belediyenin harcadığı bir süreçte bizim harcamalarımız 86 milyon 929 bin liraya düşmüş. Burada 60 milyon 960 bin liralık doğrudan teminde bir azalma söz konusu. Bu da % 41.22’ye tekabül ediyor. Yine aynı dönemlerde, yılın ilk 3 ayında 38 milyon 405 bin lira olan doğrudan temin miktarı, bizim dönemimizde 10 milyon 849 bin liraya düşerek, % 71.75 bir azalma göstermiş.”

“Bana 500 bin insan oy verip güvenmişse, sizlerin de güvenmesi lazım”

Seçer, borçlanma istiyorsa, hesap verme zorunluluğunun olduğunu ifade ederek, Meclis üyelerine “Ben sizden borçlanma istiyorsam, hesap verme zorunluluğum var. Bu hesabı burada vermedim, grup sözcünüz, diğer arkadaşlarınız, Plan Bütçe üyeleri, ne zaman bizden bir rakam istedilerse, bir hesap istedilerse, her zaman erişmişlerdir. Bu uygulamaları da sürdürmeye devam edeceğiz. Ben sizden neden borçlanma istiyorum? Söyledim, bana güvenmeniz lazım. Temmuz’a kadar Meclis kapalı. Pandemiyle mücadele sürecinin nelere evrileceğini bilemiyoruz. Bu süreç uzayabilir, toplantı yapamayabiliriz. Gelir kaybımızdan kaynaklı ki bunu ilçe belediyeleri de yaşayacak, daha bir şey yaşamadık. Önümüzdeki süreçte bunun, ekonomideki daralmaların tesirini göreceğiz. İşyerleri kapalı, alışveriş yok, vergi ödenmiyor, vergi ödenmeyince belediyelere gelir gelmiyor. Biz tedbir almak zorundayız. Şu anda cazip banka kredileri bulabiliyoruz, 15 gün sonra, 1 ay sonra ne olacak bilemiyoruz ya da aniden bir bankadan teklif geliyor, sendikasyon kredileri oluyor, çok cazip, düşük maliyetle, çok uzun vadeli. ‘Acaba ben Meclis’ten karar çıkartabilecek miyim?’ diye düşünmem lazım. Ben halk adına, halk yararına çalışıyorum. Benim elimi rahatlatmanız, bana destek olmanız, bana güvenmeniz lazım. Bana 500 bin insan oy verip güvenmişse, sizlerin de güvenmesi lazım. Onun için borçlanma istiyorum” dedi.

“Fakire fukaraya bakmam, ona aş göndermem lazım. Ben bu borçlanmayı o yüzden istiyorum”

Önümüzdeki günlere bakıldığında çarpıcı tabloların görüldüğünü dile getiren Seçer, şunları söyledi:

“Belediyemizin Nisan ayı geliri 112 milyon. Bu nerden gelmiş? Mart ayındaki 130’dan düşmüş. Şubat 142 milyondan, Ocak 133 milyondan 112 milyona düşmüş. Bu çok iyi bir rakam ama yaptığımız görüşmeler, Maliye’den, İller Bankası’ndan gelecek payımızın Mayıs ayı için % 50 oranında düşeceği. Tahmini 130 milyon lira olan ortalama aylık gelirimizin 67.5 milyona, 68 milyona, 70 milyona maksimum düşeceği şeklinde. Bunun tedbirlerini almak zorundayım. Yatırımlarımın devam etmesi, benim kimseye muhtaç olmamam, çalışanlarımın maaşını ödemem, elektrik kullanmam, yolu temizlemem, sinek ilaçlaması yapmam, fakire fukaraya bakmam, ona aş göndermem lazım. Ben bu borçlanmayı o yüzden istiyorum. Şu anda da borçlanmayacağım. Tedbirliyim, Mayıs ayını üç aşağı beş yukarı kurtarabiliyorum ama benim kimseye muhtaç olmamam lazım. Bu belediyeyi ben başkan olarak bir başına yönetmiyorum, sizlerle yönetiyorum, size hesap vererek yönetiyorum, sizlere anlatarak yönetiyorum. Bir yıl geçti. Haklı olarak yaptığınız basınla değerlendirmelerde, ‘Başkanın bize hesap vermesi gerektiğini’ söylüyorsunuz. Ben buna alınganlık yapmıyorum, ‘Çok doğru’ diyorum. Bütün başkanlar versin, 13 ilçe belediye başkanı şeffaf olsun, neler yaptığını açıklasın. Onlar da borçlanma alıyor. Meclis üyelerimiz de sorsun kendilerine. Şu anda ben nasıl açıklama yapıyorum onlar da yapsın.”

“Tüyü bitmemiş yetimin hakkını helal etmiyorum”

Sonuçlanan akaryakıt ihalesi ile ilgili de konuşan Seçer, “Şu meşhur akaryakıt ihalesi sonuçlandı çok şükür; itirazlar itirazlar. İncelettim 2018’de benzin % 1 kırım, motorin % 1 kırım. İtirazı olan söylesin. 31 Aralık 2019’a kadar da aynı, şu anda neticelendi. Benzin % 16.1 kırım, motorin 13.3 kırımla şu anda Mersin Büyükşehir Belediyesi akaryakıt kullanıyor. % 1, % 16.1; % 1,% 13.3. Biz halkın parasını böyle savunuyoruz, böyle koruyoruz. Kendi paramızdan öte koruyoruz. Bakın lastik ihalesi; esnafsınız, hepiniz biliyorsunuz. Oradan biraz, buradan biraz astronomik rakamlar. Gidin faturalar orada. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını helal etmiyorum. 1 liralık lastiği 10 liraya satan, 1 liralık civatayı 10 liraya satana tüyü bitmemiş yetimin hakkını bu Ramazan günü helal etmiyorum. % 22.27 ile biz lastik alıyoruz. Bunu artırabilirim, araç bakım onarımdaki azalmaları size anlattım” dedi.

“Bu belediye, bu kadar sıkıntı içinde 700 milyona yakın borç eksiltmiş”

Belediye’nin gerçekleştirdiği asfalt çalışmalarından da bahseden Seçer, “Yol asfalt; 1 Nisan 2020 itibariyle 91 kilometre. Bu kadar sıkıntı içinde 700 milyona yakın borç ödemiş bu belediye, daha doğrusu borç eksiltmiş. 139 bin 288 ton sıcak asfalt kullanmışız, 91 kilometre. 13 ilçede 29 kilometre kaldırım döşemişiz. Geçtiğimiz hafta Tarsus’ta Çamlıyayla yolunda Konak Mevkii’nde kavşak sinyalizasyon düzenlemesi yapıldı. 1600 ton asfalt dökülmüş, 800 metre refüj yapılmış. Geçtiğimiz hafta oluyor bunlar, yatırımlar devam ediyor. Harcamalar devam ediyor. Benim bu yatırımları devam ettirmem lazım” diye konuştu.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mersin web tasarım
mersin web tasarım

beyaz tesettür elbiseAyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası