“BAYRAM BİZE ALLAH’IN İKRAMIDIR”

Evveli rahmet, ortası mağfiret,sonuda cehennemden kurtuluş olan ,girişi ile şeytanların bağlanıp ,cennet kapılarının açılıp cehennem kapılarının kapandığı, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in peygamber (SAV ) efendimize nazil olmaya başladığı ,içerisinde bin aydan daha hayırlı bir geceyi ( kadir Gecesi) barındıran bir Ramazan ayını daha geride bıraktık.

Bugün Ramazan gibi bir ayı uğurlamanın hüznünü, bayrama kavuşmanın da sevincini birlikte yaşıyoruz. Bir ay boyunca Oruç, sadaka-ı fıtır zekat infak vb ibadetlerimizle ile yüce yaratanın hoşnutluğunu kazanmaya çalıştık. Oruç tutarak gizli ve açık takvaya hazırlandık. İrademizi güçlendirmeye, nefsimizi terbiye etmeye gayret ettik. Orucun manevi eğitimi, sahur ve iftarın bereketi, ve Kur’an tilavetinin kalbimizde huşu uyandırmasının sevincini derinden yaşadık.

Bütün bu güzelliklerin sonunda da, Allah’u Tealanın bizlere lütfettiği neşe ve sevinç günlerimiz den birisi olan bir Ramazan bayramına daha kavuştuk. Bizleri bu mübarek günlere ulaştıran Yüce Rabbimize sonsuz hamd ve senalar olsun.

Bayram bir itaatin sonunda Allah’ın bizlere bir ikramıdır. İkramla taltif edilen her insan neşe ve sevince boğulur. Tabi ki bu sevinç milletçe yaşanırsa daha da çoğalır. Milletçe bayram sevincini yaşayabilmemiz için yıkılan gönülleri tamir etmeliyiz. Huylarımızı güzelleştirmeliyiz Kararan kalplerimizi aydınlatmalıyız. Yetimleri sevindirmeliyiz gönüllerimize yük olan küskünlükleri ortadan kaldırmalıyız.

Gönül yapalım, gönül alalım, şefkat ve merhamet elimizi herkese uzatalım, ekmek olup doyuralım, su olup kandıralım, ilaç olup tedavi edelim, mendil olup göz yaşı silelim. Böylece Allah katındaki mükâfatımızı artıralım. Birbirimizin tutan eli, işiten kulağı olalım. Bayram vesilesiyle her insanımıza ulaşalım barışalım barıştıralım.

Bayramlar sevinç ve kederin paylaşıldığı, merhametin arttığı, akraba ,komşu ve büyüklerin ziyaret edildiği,misafirlerin tebessümle karşılanıp, ikramla uğurlandığı müstesna zamanlardır. Ülkemizde ve çevremizde çeşitli felaketlere ve acılara maruz kalan kardeşlerimiz var. Krizin mağdur ettiği binlerce kardeşimiz var .Bizler in sıcak ilgisi, yüzlerine karşı tatlı bir tebessüm, gönül alıcı bir söz, onların acılarını unutturacak, onlara da bayram sevincini tattıracaktır. Her zamankinden çok dayanışmaya kardeşliğe, kaynaşmaya ihtiyacımızın olduğu bu günlerde bayramı da fırsat bilerek birbirimize kenetlenelim. Hediyelerle çocukları, ellerini öperek büyüklerimizi sevindirelim onların duasını alalım.

Kardeşlerim! Şuanda dünyanın birçok ülkesinde bilhassa İslam beldelerinde ezilen üzülen horlanan işkence gören açlık kıtlık ve sefalet çeken ızdırapları dünyaca sadece izlenen acıları ise taa yüreklerimizi sızlatan Gazze’deki Filistin’deki Suriye’deki Irak’daki Mısırdaki Doğu Türkistan’daki ve diğer İslam beldelerindeki Mazlum mağdur mahrum dindaşlarımız soydaşlarımız var .

Bunlarıda hiçbir şekilde unutmayalım Onlarında huzur için bayram edebilmeleri için bol bol dua edelim. Çektikleri acı ve sıkıntıları göz önünde bulundurarak bayrama huzur ve güven içerisinde girmemizin kıymetini bilelim. Birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi muhafaza edelim

Ramazan bayramının İslam aleminin birlik ve beraberliğine, insanların barış ve hidayetine vesile olmasını, huzur içinde daha nice bayramlara kavuşmanızı diler, dünyanın hiçbir yerinde acının kanın gözyaşının olmadığı, tüm insanların güven ve huzur içinde yaşadığı bir bayram özlem ümidi ve temennisiyle bayramınızı tebrik ederim.

Ahmet Görgülüdiyanetsen33@hotmail.com

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.