“BİT PAZARI’NIN İHMAL EDİLİŞİ” « Manşet Mersin | Mersin Haber Sitesi

SON DAKİKA

“BİT PAZARI’NIN İHMAL EDİLİŞİ”

Bu haber 03 Ekim 2020 - 23:51 'de eklendi ve 121 kez görüntülendi.

Zafer Çarşısı/Bit Pazarı…

Tarihi Zafer Çarşısı’nın 3. kuşak esnafı Ayhan Kuş ve Özcan Pulat kardeşlerimi işyerlerinde ziyaret ettim. Uzun zamandır ihmal ettiğim ve eksikliğini hissettim dostların ziyaretinde, Bit Pazarı’nın ihmal edilmişliğini konuştuk.

Tek başına Mersin Tarihi Kent Merkezi’nin yeniden ihyası İçin bir kıvılcıma neden olabilecek bir tarihsel hikayeye sahip olan bu çarşının, kent yöneticilerinin umursamazlığı nedeniyle perişan hali içler acısıdır.

Akdeniz Kent Konseyi olarak bu alanın Rölöve Restitüsyon ve Restorasyon Projelerinin yapılması içim yaptığımız girişimler henüz sonuç vermiş değil. Büyükşehir Belediyesi yetki sınırları içinde olan bu çarşının kouma projelerinin yapıldıktan sonra restore edilmesininin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Bu konuyu gündem eden Ayhan Kuş, Özcan Pulat ve Bekir Algüllü’ye teşekkür ediyorum.

2015 yılında konu işe ilgili kaleme aldığım yazıyı bu vesile ile yeniden paylaşıyorum.

AYİOS GEORGİOS RUM ORTODOKS KİLİSESİ (Bugünkü Zafer Çarşısı/Bit Pazarı…
Mustafa Erim

Çift çan kuleli ve kubbeli olan bu kilise 1885 yılında Rum tüccar Mavromatti tarafından inşa ettirilmiştir. 1. Dünya savaşı sonrası Yunanlılarla yapılan mübadele esnasında cemaati kalmadığından atıl vaziyette kalmıştır. Daha sonraki yıllarda Zafer Camisi adı altında cami’ye dönüştürülmüştür.

Şinasi Develi ile 2004 yılında yaptığımız bir söyleşide;
Dönemin Valisi Tevfik Sırrı Gür’ün harap vaziyette ki bu kilisesinin yeniden yapılmasına izin verilmesi karşılığında, Cumhuriyet Meydanında ki Ortodoks Kilisesinin yerinin devlete terk edilmesi şartını ileri sürdüğünü, Ortodoks Cemaatinin önce bu teklife sıcak baktığını fakat daha sonra bu takas talebini geri çevirdiğini belirtmiştir.

Bu kilisenin yıkıntıları 1944 yılında Vali Tevfik Sırrı Gür tarafından tamamen yıktırılmış ve yapının taşları bugün Kültür Merkezi olarak kullanılan Halk Evi Binasının yapımında kullanılmıştır.

Yapıdan kalan yegane özgün parçalar balık pazarı yönünde ki Ana Batı Kapısı ve Doğu cephedeki tali kapı kemerleridir. Bu yapının batı ve doğu Kapı kemerleri özgün halini korumaktadırlar.

Kilisenin civarında Rum Erkek ve Kız Mektepleri bulunmaktaydı. Rum Erkek Okulu 1928 yılında Mersin Ortaokulu olarak kullanılmıştır. Daha sonra burası Cumhuriyet İlkokulu olarak faaliyete girmiştir. Maalesef Mersin’de yerel yöneticilerinin ve kent sakinlerinin kültürel mirasa sahip çıkmamaları sonucu bu tarihi mekan 1979 yılında devlet eliyle yıktırılarak Özel İdare İşhanı yaptırılmıştır. İstiklal Caddesinin kalbine bir hançer gibi saplanan bu işhanı bu caddede peş peşe çok katlı binaların yapımına öncülük yapmıştır.

Başta Büyükşehir Belediye Başkan’ı olmak üzere kent yöneticilerine düşen görev; bu mekan ile ilgili restorasyon projelerini hazırlatıp ciddi bir düzenleme ile buranın tarihini anlatan bilgilendirme panolarıyla restorasyon çalışmalarını başlatmalarıdır.

Kaybolmak üzere olan bıçak bileyicileri, şemsiye ve ayakkabı tamircileri gibi pek çok zanaatkarın bulunduğu bu mekanda yapılacak düzenleme, kültürel mirasımıza ve kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarımıza sahip çıkmanın yanı sıra iç ve dış turizme yönelik bir çalışmanın da başlangıcı olacaktır.

Mustafa Erim
Mustafa Erimmustafaerim@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mersin web tasarım