“BU MÜZE İLE MERSİNLİLİK BİLİNCİNİ OLUŞTURMAYI HEDEFLEDİK” « Manşet Mersin | Mersin Haber Sitesi

SON DAKİKA

“BU MÜZE İLE MERSİNLİLİK BİLİNCİNİ OLUŞTURMAYI HEDEFLEDİK”

Bu haber 01 Mart 2022 - 21:36 'de eklendi ve 191 kez görüntülendi.

Akdeniz Belediyesi’nin Mersin’de yok olmak üzere olan tarihi bir evi restore ettirmesiyle birlikte kentimize kazandırmış olduğu ‘Akdeniz Belediyesi İz Bırakanlar Müzesi’ nin açılışı geçtiğimiz günlerde kent protokolünün katılımı ile gerçekleştirilmişti.

Mersin tarihinin unutulmuş yüzlerine ışık tutan İz Bırakanlar Müzesi’nin ilimize katmış olduğu değeri düşünerek kentteki kültürel ve tarihi değerlere sahip çıkan, İz Bırakanlar Müzesi’ne ciddi çalışmalarla katkıda bulunan Akdeniz Kent Konseyi Başkanı ve Mersin Kent Tarihi Araştırmacısı Dr. Mustafa Erim ile röportaj gerçekleştirdik.

İz Bırakanlar Müzesi hakkında www.mansetmersin.com haber sitesine röportaj veren Dr. Erim hocamız ile birlikte bizler de geçmişe bir iz bırakmak için keyifli bir söyleşi de bulunduk.

Tarihi bilmeden geleceğe bakmanın çok mümkün olmadığını belirten Erim, merhum Mehmet Akif Ersoy’un bir sözünden örnek vererek sözlerine şöyle devam etti;

“Tarih’i ‘tekerrür’ diye tarif ediyorlar;/ Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?..” diye…

Tabi birincisi; biz tarihin karanlığında kalıp saplanmayı hedeflemiyoruz. Tarihe bakarak geleceği yorumlamayı tarihin bize gelecekle ilgili ışık tutmasını hedefliyoruz. İkincisi ise bir kentin tarihi, kentin kimliğidir… Kenti tarihinden kopardığınız zaman, insanların o kentle ilgili bağlılığı aidiyetleri kalmaz. Hem dünyada ki hem Anadolu’daki şehirlere baktığımızda her şehir geçmişte; o şehirde yaşayan insanların, emek veren insanların isimleri ile anılan ve bilinen kentler olmuşlardır. Bazen bir şair, bazen bir devlet adamı, bazen dini bir şahsiyet bir şehre kimlik verir. Biz de Mersin’de bugüne kadar hiç bunların tanıtılmamış olmasından kaynaklanarak böyle bir çalışma yaptık. Ve bu çalışmanın da Mersinlilik bilincini oluşturmayı hedefledik.” dedi.

RÖPORTAJ / İMREN SARI

– Geçtiğimiz günler de açılışı gerçekleşen Mersin’e İz Bırakanlar Müzesi’nin açılış amacı nedir?

Dr. Mustafa Erim: Bu çalışmanın bir özelliği hem eski bir Mersin evini yeniden restore edip Mersin evlerinin birini korumuş olmak ve Mersin evlerinin tipik özelliklerini sergilediği bu binayı insanlara tanıtmak hem de Mersin’de yaşayanları bu binada anlatmak. Dolayısıyla iki
yönlü bir çalışma yapmış olduk.

– Bu müzede Mersin’e dair neler görebiliriz? 

Dr. Mustafa Erim: Müzemizin birinci bölümünde Mersin’in Kurtuluş’una emek verenleri tanıttık. Milli mücadele döneminde hem kısa bir milli mücadele tarihini, hem de milli mücadele dönemin de bu şehirde şehit olan, gazi olan emek verenlerle başladık.

Mersin’in giriş alanında da izleyicilere, müzeye gelenlere, ziyaretçilere önce bir Mersin’i tanıtalım dedik.

Kısa bir Mersin tarihçesi…

Mersin’de tarımın, sanayinin, ulaşımın, ticaretin nasıl geliştiğini, Mersin adının nerden geldiğini, Mersin’deki dini yapıların ilk andan itibaren nasıl geliştiğini… Eğitim kronolojsini anlattık.. Arşiv belgelerini inceleyerek Mersin’in Sancak olma sürecini anlatan belgeyi sergiledik.

Yani ziyaretçilerimize kısa bir Mersin turu yapmayı hedefledik.

Yine başka bir bölüm de Mersin’i yönetenler…

Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet sonrası…
Mersin’de valilik, belediye başkanlığı yapanların hepsinin tanıtıldığı küçük bir sergimiz var.
Bunların içinden de Müfide İlhan’ı belediye başkanı olarak ön plana çıkardık.
Çünkü aynı zaman da Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı. Tevfik Sırrı Gür’ü de vali olarak ön plana çıkardık.

Daha sonra Atatürk’ün Mersin’i ziyaretleri ile ilgili bir odamız var. Çünkü İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Atatürk’ün en çok ziyaret ettiği şehir Mersin’dir.

Mersin’e geçmişte yolu düşmüş, kesişmiş herkesin tanıtıldığı bir mekan oldu burası…

Öte yandan 1989 Türkiye Cumhurbaşkanlığı yapan Turgut Özal Mersin’de ilkokulu okuduğu için Turgut Özal ile ilgili de bir çalışma yaptık.

Mersin Kıbrıs bağlantısının çok güçlü olduğunu bildiğimiz için yine bir köşe de Mersin ile Kıbrıs’ın ilişkisini anlattık. Mersin’de geçmişte ziyaret etmiş olan yabancı konukları, devlet adamlarını anlattık. 2. Dünya Savaşı’nın bitiminde Churchill – İnönü görüşmesi biliyorsunuz Mersin Yenice İstasyonu’nda ‘de yapılmıştı, onu bir köşe de anlattık.

Müze’nin üst katında ise Mersin’de spor,şiir, edebiyat, sanat, resim ve heykel, halk kültürü,sinema alanında tanınmış şahsiyetleri anlattık. Tekke ve Halk Şairleri, Yerel Tarih çalışması yapanlar ve Mersin Basın Tarihi’ni anlatmaya çalıştık.

Bu konuda yapmış olduğumuz çalışmaları konunun uzmanları ve alanın yetkilileri ile paylaştık.

Onların görüşlerini aldık. Örnek vermek gerekirse, Mersin’de Sanayi konusunu MTSO, Spor’da İz Bırakanları Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Basın ile ilgili şahsiyetleri Gazeteciler Cemiyeti’ne önceden bildirdik. Onları düzeltmeleri yada onaylarını dikkate alarak çalıştık. Her alanda buna hassasiyet gösterdik. Gözümüzden bir şey kaçmış olabilir diye. Buna rağmen hatalarımız ve eksiklerimiz oldu tabiî ki.. Şimdi onlarla ilgili düzeltmeler yapıyoruz. Gazeteciler Cemiyeti’nden 1990 yılı öncesi Mersin Basınında İz Bırakanları istedik. Yeni gelen listeyi düzeltme yaparak sergileyeceğiz. Eksik olan alanlarda çalışmalar sürecek.

Şöyle bu husus var, Müze’de alanımız yeterli olmadığı için her alanı belli bir tarihle sınırlamak zorunda kaldı. Örneğin MİY ile ilgili yöneticileri 1976-77 sezonu ile, edebiyat, şiir ve sanat alanlarını 1970 yılı ile, Mersin’de çıkan gazete ve dergileri 1980 yılı ile, Mersin Basınına emek verenleri 1990 yılı öncesi ile sınırlamak zorunda kaldık. Bu konu müze açıldıktan sonra bazı tartışmalara neden oldu. Ben kendi alanında başarılı olan ve yıl sınırlaması nedeni ile müzeye isimlerini yazamadığımız kişilerden bizi hoş görmelerini ve yer darlığı nedeniyle özürlerimizi kabul etmelerini istiyorum. Gördükleri eksikler ve hatalar konusunda biz uyarmalarını istiyorum. Umarım kamunun yeni çalışmaları daha imkanı geniş alanlarda devam eder ve herkes hak ettiği yerde olur. Ama dostlarımız şunu da unutmasın, biz neredeyse bir Mersin Kişiler Ansiklopedisi yaptık ve bu çok emek isteyen bir işti. Yıllardır topladığımız arşiv ışığında yapılan yılların ürünü bir çalışma bu. Neredeyse planlama, metin yazma ve tasarım bir yıl sürdü. Şimdi bunu kitaplaştırma çalışması yapıyorum.

Ve yine bir bölüm de Mersin’e yolu düşen, kesişen tarihi şahsiyetleri, Büyük İskender, Selefkos Nikator, Sezar, Pompei, Çiçoro’dan, Antonius ve Kleopatra varıncaya kadar bu şehre bir şekilde yolu düşmüş olan herkesi bu müze de tanıtma amacını güttük.

Bir odada Mersin İdman Yurdu’nu anlattık. Akdeniz Belediye Başkanımız Mustafa Gültak bu hususa önem verdi. Daha önce Mersin İdman Yurdu’na bir müze yapacağım yada yapacağımız bir müzede yer vereceğim diye ifade etmişti. Bizde bunu gerçekleştirmek için bir çalışma yaptık. Kurulduğu günden bu yana MİY’na ait pek çok resim ve belge bu işe yıllarını veren Hacı Bayram Birinci’nin zar zor ayakta tuttuğu bir lokalde sergilenmekteydi. Yıllardır dijital ortama aktarılmayı bekleyen tüm resimleri dijital ortama alarak kurtarmış olduk ve bir arşiv yaptık. Bu çalışma bu resimleri yok olmaktan kurtardı.

Manevi mimarlarla ilgili bir bölümüzde de Danyal Peygamberi anlattık. Ki biliyorsunuz Tarsus’ta mezarı var. Hepimizin bildiği gibi Kur’an-ı Kerim’de bahsedilen Ashâb-ı Kehf’i yine başka bir bölümde anlatmaya çalıştık. Bila-ı Habeşi, Nurettin Sofi, Şeyh Ali Semerkandi, Kasım Bin Sellam ve müderrsilik yapmış şahsiyetleri tanıttık.

Akabinde ise biliyorsunuz Mersin kurulduktan sonra henüz kaza olmadan önce Mersin sahil kesimi ciddi bir şekil de özellikle kumluk-sahil bölümü yağmalanmaya başladı. Bu durumu İstanbul’a Adana Valisi bildirince Mersin’deki sahil bölümünün vakıf alanı ve
arazisi olması kararı alındı. Mersin’in bu bölümü Bezmiâlem Valide Sultan Vakfı’na devredildi. Bezmiâlem Valide Sultan’ı anlattık.

Çünkü Bezmiâlem Valide Sultan Mersin’e değen ilk kadın elidir. Malumuzun Bezmiâlem Valide Sultan bu şehre ilk içme suyunu getirmiş ve hemen akabinde de halen korunmuş olan Bezmiâlem Valide Sultan çeşmesini yaptırmıştır ve yanındaki Eski Camii’yi yaptırmıştır.
Böylece bu kişilerin de Mersin’de yaşamış olması nedeniyle geçmişte aynı coğrafya da aynı kaderi paylaşan insanları tanıttık.
Mersin’i bir aidiyet ve kimlik vermeye çalıştık.

– İz Bırakanlar Müzesi’ne ziyaret ücretli midir?

Dr. Mustafa Erim: İz Bırakanlar Müzesi ücretsizdir. Bu müze Akdeniz Belediyesi’nin halka açık ücretsiz olarak hizmet sunduğu bir yerdir. Bu müzeye herkes gelebilir. Hem Mersin’i tanırlar, hem de müzeyi gezerken çaylarını içerler…

Ve burayı belki de Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak beyin bu binanın yan tarafındaki alanı da kamulaştırarak buraya dahil etme çalışması var. Orası da olursa aynı zaman da burası küçük bir kıraathane gibi insanların gelip oturup çay içtiği ve zaman geçirdiği Mersin’in tarihi bir mekanı olur.

– Peki hocam yurt dışı veya şehir dışından gelen ziyaretçiler bu müzeyi nasıl bulabilir? Örneğin; Ben Mersin’i bilmiyorum. Tanımıyorum. Gezebileceğim bir yer neresi dediğim de burayı nasıl bulabilirim? Bir reklam veya konum çalışması var mı?

Dr. Mustafa Erim: Şuan da Akdeniz belediyesi coğrafi işaret olarak haritaya işlenmesi için bir çalışma yapıyor. Dolayısıyla “İZ BIRAKANLAR MÜZESİ” dediğinizde harita da rahat bulabileceğiniz bir alan olacak. Biliyorsunuz benim 10 yıl önce kendi çalışmam olan Mersin Kent Tarihi Müzesi şuan da haritaya girdiğiniz zaman ziyaretçileri direkt müzeye getirebilecek bir şekilde işaretlendi. Bunun içinde aynı çalışma yapılacak.

– Mersin’de özellikle tarihe önem veren biri olarak, Şehir Tarihi üzerine çalışmalar yapan biri olarak Dr. Mustafa Erim dediğimizde biliniyorsunuz? Mersin Kent Tarihi Araştırmacı Mustafa Erim bu tür çalışmalara devam edecek mi?

Dr. Mustafa Erim: Umarım devam eder. Akdeniz Belediyesi bir kıvılcım çaktı. Bu kıvılcımı diğer belediyeler ve diğer kamu kurumları umuyorum ki devam ettirirler. İZ BIRAKANLAR MÜZESİ’nden sonra Toroslar Belediyesi’nin güzel bir çalışması oldu. Orda da Mersin’in Kurtuluşu’na emek verenlerinin tamamının tanıtıldığı küçük bir müze yapıldı. Orası da Mersin’e renk katan bir müze oldu. Büyükşehir Belediyesi’nin bir kent müzesi yapma çalışması ve planı olduğunu da biliyoruz. Tarsus Belediyesi’nin yine bir kent müzesi çalışmasının olduğunu biliyoruz ama henüz bunlar hayata geçmedi. Hızla hayata geçmesini bekliyoruz.

– Mersin’de bu tür çalışmalar yaptığınız da STK’lardan destek alıyor musunuz? Mersin ilini bu anlamda nasıl görüyorsunuz?

Dr. Mustafa Erim: Bu tür çalışmaların Belediyelerin öncülüğünde olması lazım. Tabi ki STK’lardan destek gelmesi bizim için önemli. Ama belediyelerimizin çalışmaları daha kalıcı olur ve az önce de belirttiğim gibi belediyeler bu anlamda çalışmaya başladı. Umuyorum güzel sonuçlar elde ederiz.

– Mersin Kent Tarihi Araştırmacısı ve Akdeniz Kent Konseyi Başkanı olarak İZ BIRAKANLAR MÜZESİ ve Mersin’in tarihi ile alakalı Mersin’lilere söylemek istediğiniz, eklemek istediğiniz son cümleleriniz nelerdir?

Dr. Mustafa Erim: Şimdi tabi tarih bilmeden geleceğe bakmak çok mümkün görünmüyor. Merhum Mehmet Akif Ersoy’un bir sözü vardır. “TARİH TEKERRÜR” diye tarif ediyor. Hiç ibret alınsaydı TARİH TEKERRÜR mü ederdi diye… Tabi biz tarihin karanlığında kalıp saplanmayı hedeflemiyoruz. Tarihe bakarak geleceği yorumlamayı tarihin bize gelecekle ilgili ışık tutmasını hedefliyoruz. İkincisi ise bir kentin tarihi, kentin kimliğidir… Kenti tarihinden kopardığınız zaman insanların o kentle ilgili bağlılığı aidiyetleri kalmaz. Hem dünyada ki hem Anadolu’daki şehirlere baktığımızda her şehir geçmişte; o şehirde yaşayan insanların, emek veren insanların isimleri ile anılan ve bilinen kentler olmuşlardır. Bugün Konya’yı Mevlana’dan ayrı tutabilir misiniz? Mevlana Konya’ya kimlik veren, Konya ise Mevlana ile kimlik bulan bir şehirdir. Şanlıurfa’ya baktığınız da keza Dergah şehrin kalbi olduğunu görürsünüz. İbrahim A.S. Urfa’da yaşamış olduğundan, Urfa’nın onunla birlikte aidiyet ve kimlik bulması gerçekleşmektedir.

Dünya ‘da pek çok şehir böyledir. Bazen bir şair, bazen bir devlet adamı, bazen dini bir şahsiyet bir şehre kimlik verir. Biz de Mersin’de bugüne kadar hiç bunların tanıtılmamış olmasından kaynaklanarak böyle bir çalışma yaptık. Ve bu çalışmanın da Mersinlilik bilincini oluşturmayı hedefledik.

Bu binayı tahsis eden Mersin Valisi Ali İhsan Su ve müzeyi hayata geçiren Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’a buradan teşekkürlerimizi sunuyorum. Size de bu konuyu Mersin’in gündemine getirdiğiniz ve müzeyi tanıtmaya çalıştığınız için teşekkür ediyorum.

MERSİN’ İZ BIRAKANLAR MÜZESİ’nin adresi: Mesudiye Mahallesi 46 Sokak No: 24 Akdeniz/ MERSİN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mersin web tasarım
mersin web tasarım

beyaz tesettür elbiseAyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası