“ÇOCUĞUN ÜSTÜN YARARI VE MAHREMİYETİ KORUNMALIDIR” « Manşet Mersin | Mersin Haber Sitesi

SON DAKİKA
Mersin Büyükşehir BelediyesiMersin Büyükşehir Belediyesi mbbu

“ÇOCUĞUN ÜSTÜN YARARI VE MAHREMİYETİ KORUNMALIDIR”

Bu haber 27 Kasım 2021 - 18:48 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.

Mersin Barosu Müslüme bebek ile alakalı açıklamalarda bulundu.

Gülnar ilçemizde meydana gelen Müslüme Yağal’ın şüpheli ölümü üzerine başlatılan soruşturma dosyası ile ilgili olarak yaşanan gelişmeleri, sosyal medya paylaşımlarını ve yapılan haberleri endişe ve üzüntü ile takip ediyoruz.

Silifke Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 22/11/2021 tarih ve 2021/3 sayılı kararı ile Müslüme Yagal davasında soruşturmanın tüm yönleriyle aydınlatılması, atılı olan her türlü suçun ve failinin tespiti, etkili bir soruşturma yapılması ve delil karartılmasının önlenmesi amacıyla yayın yasağı kararı verildiği bildirilmiştir. Unutulmamalıdır ki, yayın yasağı kararlarının öncelikli amacı faili değil, mağduru korumak ve bir suçun tüm faillerinin yakalanmasını sağlamaktır.

Bu nedenle soruşturmanın tüm yönleriyle aydınlatılabilmesi, söz konusu olan her türlü suçun ve failinin tespiti için gizlilik kararının uygulanması gerekmektedir.

Öte yandan maalesef Müslüme’yi acı bir şekilde kaybetmiş olmakla birlikte, Müslüme’nin kardeşlerinin olduğunu da hatırlatmak isteriz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 27/11/2021 tarihli basın açıklaması ile de belirtildiği üzere, Müslüme’nin 1 ve 15 yaşındaki kız kardeşleri ile 18 yaşından küçük iki erkek kardeşi Bakanlığa bağlı kuruluşlarda bakım ve koruma altına alınmıştır. Söz konusu sosyal medya paylaşımları, yerel ve ulusal haberlerde gizlilik kararının ihlal edilmesi en başta bu çocukların üstün yararını ve mahremiyetini ağır şekilde ihlal etmektedir. Paylaşılan her bir bilgi ile çocukların unutulma hakları ve mahremiyetleri ihlal edilmiş olacaktır. Yapılan her paylaşımın ve haberin, bu çocukların ölen kardeşleri Müslüme hakkında yapıldığı unutulmamalıdır.

Ve daha önceki açıklamalarımızda da tek amacımız olan hususları yeniden vurgulamak gerekir ki; hem Müslüme’nin kardeşleri hem de yine Bakanlık tarafından kadın konukevine yerleştirilen annesinin, diğer bir deyişle Müslüme’nin mağdur edilen aile üyelerinin bu süreçte daha fazla yıpranmaması için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 27/11/2021 tarihli basın açıklamasında belirttiği gibi ve soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve tüm suçların ve faillerin ortaya çıkarılabilmesi amacıyla Mersin Barosu olarak “Gerçeklerle, haber alma ve basın özgürlüğüyle bağdaşmayan bir kısım haberlerle ilgili erişim yasağı kararı alınması” hususunda 26/11/2021 tarihinde tarafımızca talepte bulunulmuştur.

Kamuoyu baskısı oluşturma adına yapılan paylaşımlar, haberler, yorumlar önce çocukları mağdur etmektedir. Sosyal paylaşım alanlarında paylaşılan bilgi, resim ve haber alıntılarının kaybolmayacağı artık herkesçe bilinen bir gerçektir. Bu bilgilerin gizliliği esasına uyulması gerekmektedir.

Yaşanan olaylar nedeniyle tüm hayatı etkilenecek olan bu çocukların tekrar tekrar örselenmesine sebep olacak bu tür paylaşımlar, unutulma hakkını açıkça ihlal etmektedir.

Önemle belirtmek isteriz ki, yapılan bir kısım paylaşımlar ve haberler, cezasızlık ve çaresizlik algısına sebep olabilecek nitelikte olup, bu algı istismarcılara yol gösterici ve onları cesaretlendirici etki yaratabilmektedir.

BİZ HUKUKÇULAR OLARAK, KONUYLA İLGİLİ DUYARLILIK GÖSTEREREK

PAYLAŞIM YAPAN HERKES VE HABER YAPAN TÜM YAYIN KURULUŞLARININ

ÖNCELİKLERİNİN ÇOCUĞUN ÜSTÜN YARARI, UNUTULMA HAKKI VE KİŞİLİK

HAKLARI OLMASI GEREKTİĞİNİ VURGULUYOR, HERKESİ MÜSLÜME’NİN HATIRASINA VE KARDEŞLERİ OLAN ÇOCUKLARIN HAKLARINA SAYGIYA DAVET EDİYORUZ.

MÜSLÜME YAĞAL DAVASININ SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIMIZI VE BU TAKİP SIRASINDA ÇOCUĞUN ÜSTÜN YARARININ VE MAHREMİYETİNİN İHLALİ GİBİ ÇOCUĞUN İKİNCİL ÖRSELENMELERİNE NEDEN OLACAK HAK İHLALLERİNİN DE KARŞISINDA OLACAĞIMIZI BİLDİRİR, tüm kamuoyunu duyarlı olmaya, işlenen suçun tüm detayları ile ortaya çıkması ve bu süreçte geride kalan çocukların üstün yararını ve ilerideki hayatlarını korumayı amaç edinerek gizlilik kararına uygun davranılması hususunda gereken tüm çabayı göstermeye ve bu konuda duyarlı olmaya davet ederiz.

MERSİN BAROSU ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mersin web tasarım
mersin web tasarım

beyaz tesettür elbiseAyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası