“DOĞA KUSUYOR, İDRAK EDEMİYOR MUSUNUZ?”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Marmara ve Ege Denizi’ndeki deniz salyasının doğal yaşamı ve insan sağlığını tehdit etmesini, “O deniz salyası değildir. İnsanların rant salyasıdır, talan salyasıdır, bilim ve hukuk tanımazlığın salyasıdır. Doğa artık kusuyor, idrak edemiyor musunuz?” şeklinde değerlendirdi.

“BİLİM VE HUKUK TANIMAZLIĞIN, RANTIN, TALANIN SALYASIDIR”

Baro Başkanı Yeşilboğaz açıklamasında bilime ve hukuka sırt çevrilmesinin bedelini ödediğimizi vurgulayarak, “Deniz salyasının ülkemizde bu kadar geniş alanda etkin olarak yaşanmasına doğal denemez. Bu insan eliyle gelen felakettir. O deniz salyası değildir, insanların rant salyasıdır, talan salyasıdır, bilim ve hukuk tanımazlığın salyasıdır. Yaşam alanlarımızda bilime ve hukuka aykırı yeni sanayi tesislerine, limana, tersanelere, kimyasal depolama alanlarına, nükleer santrale, balık çiftliklerine, mermer ocaklarına, termik santrallere izin vermeyin, ağaçları katletmeyin, tarım alanlarına dokunmayın”  çığlığımız, yokoluşa karşı varoluş mücadelemiz, işte bu sebepten. Doğa artık kusuyor, bunu idrak edemiyor musunuz? Bunların hepsi bilime ve hukuka kulak tıkayıp sırt çevirmektendir. Şimdi de doğa bize sırtını döndü. Doğanın bir parçası olduğunu unutan insanoğlu, bugün nefes alamıyor. Doğa bize neyi anlatmak istiyor? Doğayı, yaşam alanlarını rant uğruna talan eden ülke yöneticileri bunu idrak edemediği sürece, doğa bizi yutmaya devam edecektir. Denizde salyaları temizleme çalışmaları başlamış ancak çare bu değildir. Bırakın artık ormanları yok etmeyi, dereleri kurutmayı, denizleri kirletmeyi, doğayı katletmeyi. Doğayı kendi haline bırakın ki, nefes alalım. Yaşam alanlarımızı baltalayan zihniyete karşı çevre örgütleriyle ve artık gözü açılmış olan halkın desteğiyle birlikte hukuksal mücadelemizi vermeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı. Kaynak: Bülten

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.