DÜNYA ENGELLİLER BİRLİĞİ 6. GENEL KURULU MERSİN’DE DÜZENLENDİ

Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Üniversitesi’nin iş birliği ile düzenlenen Dünya Engelliler Birliği 6. Genel Kurulu Mersin’de gerçekleşti.

11 Mayıs Cuma günü düzenlenen kurula Mersin Vali Yardımcısı Mahmut Halal, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Moskova Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vagif Bayramov, Dünya Engelliler Birliği Kurucu Başkanı ve sanatçı Metin Şentürk ile 6 kıta 85 ülkeden çok sayıda kişi katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yaptığı konuşmada, Türkiye’de Engelliler Dairesini kuran ilk Büyükşehir Belediyesi olduğunu belirterek “Engelliliğin bir seçim değil kader olduğunun, az empatinin çok sorunu halledeceğinin farkındayız. Sevginin paylaştıkça artacağı, yüklerin paylaştıkça hafifleyeceği bilinci ile engelli bireylerimizin hayata tam katılımları için örnek projeler üretiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı gerçekleştirdiği konuşmada şunları söyledi: “Üniversitemizde öğrenim gören 134 engelli öğrencimiz ve 17 engelli personelimiz için pek çok çalışma ve düzenlemeler gerçekleştirdik. Onların bireysel ihtiyaçları doğrultusunda eğitim, barınma ve burs imkanlarıyla desteklemekteyiz. Üniversitemiz akademisyenlerimizden gönüllü olanların engelli öğrencilerle ilgili hem akademik hem de sosyal yaşamlarında rehberlik hizmeti sunmalarını sağlamış durumdayız. Bu yönüyle de üniversitemiz birçok üniversiteye örnek olmaktadır. Üniversitemizde görev yapan 17 engelli vatandaşımız da bu açıdan uzman bir ekiple, görevde yükselme veya mesleki gelişmelerine ilişkin rehberlik hizmeti sunmaktayız. Üniversitemiz 47 erişilebilir üniversite ödülünü ilk alan üniversite olarak ülkemizde fark oluşturdu. Bunların yanı sıra engelli öğrenci birimi ve sürekli eğitim merkezi engelleri ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar ve eğitimlerine devam ediyor. Bu kapsamda faaliyetlerini sürdüren sanat atölyemiz önemli faaliyetler olarak dikkat çekmekte. Üniversitemiz kütüphanesindeki 300 sesli kitap ile güçlü bir arşive sahibiz. Bunların yanında birçok projeye de imza attık. Mersin’de yapılacak çalışmalarında güzel geçmesini temenni ediyorum.”

Dünya Engelliler Birliği Başkanı ve sanatçı Metin Şentürk ise toplantıya katılanlara teşekkür ederek, “6. Olağan Genel Kurulumuzda bir aradayız. Tabi bu uluslararası bir kuruluşa öncülük etmeden önce Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında uzunca bir müddet Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katkıları ve öncülüğüyle böyle bir kuruluşu kurmak için yoğun çaba sarf etmiştik. Bu çabalar sonucunda bize neden böyle bir örgütün, kuruluşun kurulması gerektiğini, katılanların bu kuruluşa katılması halinde ne kazanacaklarını ya da katılmayanların katılmadıklarında ne kaybedeceklerini tartıştığımız süreçler de hiç aklımızdan çıkmıyor. Bugün görüyoruz ki o günkü çabalarımızın, o günkü arzularımızın, o günkü dileklerimizin ve hayallerimizin gün geçtikçe büyüyerek, devleşerek bugünlere kadar geldiğine tanık oluyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından genel kurul toplantıları devam etti. Bülten

 

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.