“KADINLAR VE ÇOCUKLAR SİYASETE KURBAN EDİLEMEZ”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Cumhur İttifakı üyeleri, belediye ile Mersin Barosu’nun kadına yönelik şiddet ve çocuk hakları mücadelesi işbirliği protokolüne ret oyu verdi. Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, kadına şiddet ve çocuk hakları mücadelesinin Cumhur İttifakı’nın engeline takılmasını yazılı açıklamayla kınayarak, “Baroları sevmeyebilirsiniz. Kadın ve çocuklar siyasete kurban edilemez. Çıkarın gözünüzdeki siyaset gözlüğünü, biraz vicdan biraz empati yeter. Maalesef sınıfta kaldınız” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 10 aydır komisyonda bekleyen kadın ve çocuk hakları ihlallerini engellemek için Mersin Barosu ile imzalanacak protokol ile ilgili madde, AKP ve MHP’li meclis üyeleri tarafından reddedilmesini Mersin Barosu Başkanı Yeşilboğaz  şu ifadelere kınadı:

“AMACIMIZ BELEDİYE ARACILIĞIYLA MAĞDURLARA HUKUKİ KORUMA SAĞLAMAK”

“Hukuk ve adalet sisteminde önemli bir yer tutan barolar, toplumsal sorunların çözümünde etkin rol oynamakta olup her zaman mağdurun, mazlumun, erkler karşısında zayıf ve kırılgan grupların yanında yer alarak hukuki destek sağlamıştır. Özellikle Avukatlık Kanunu’nun 76. ve 95. maddeleri itibari ile bu yetkilerini kanundan almaktadır. Bunu kamu kurumları ile zaman zaman sivil toplum örgütleri, oda, derneklerle ve de bireyler ile ortak protokollerle birlikte yapmaktadır.

Mersin Barosu olarak en önemli faaliyet alanlarımızdan birisi, toplumsal sorun olan kadına şiddet ve çocuk istismarına yönelik bitmez mücadelemizdir. Bu nedenle Baromuz Mersin ilinde bu alanda mücadele eden kurumlarla sürekli protokoller yaparak, hukuki anlamda kadınların ve çocukların hak ihlallerinde taraf olmakta ve hak mağdurlarının yanında yer almaktadır.

Bu nedenle yıllardır Mersin Büyükşehir ile yapılan iş birliği protokolümüzü bu senede yenilemek istedik. Amacımız Mersin Büyükşehir Belediyemiz aracılığı ile hak mağdurlarının tespiti, iletişim vasıtası ile bu mağdurlara hukuki koruma sağlamak, adli yardım hizmetlerinin bu mağdurlara duyurulması, ulaştırılması ve kadına şiddet ile çocuk istismarının önüne geçmek için ortak mücadele etmektir. Ancak daha önce Meclis’te engellenen bu protokol, yine 11.12.2020 tarihinde yapılan Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nda maalesef meclis çoğunluğunu elinde bulunduran Cumhur İttifakı üyelerinin oyları ile reddedilmiştir.

BİLİYOR MUSUNUZ MERSİN BAROSU KAÇ KADIN CİNAYETİ DAVASINA MÜDAHİL OLDU?

Olmadı beyler! Çoğunluk sizde olabilir, baroları sevmeyebilirsiniz. Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne siyaseten karşı çıkabilirsiniz ama kadınlar ve çocuklar siyasete kurban edilemez. Bunun hesabını ne bu mağdurlara, ne de bu kente verebilirsiniz. Hiçbir bahaneniz bu insanların sorununa çare olamaz, onların acılarını dindiremez, mağduriyetini gideremez. Bahanelerinizle avunmayın.

Biliyor musunuz? Mersin Barosu kaç tane kadın cinayeti davasında, kaç tane çocuk istismarı davasında müdahil oldu? Bila bedel toplumsal sorumluluğu ve duyarlılığı nedeni ile taraf oldu? Kaç bin öğrenciye suç sayılan fiilleri ve haklarını anlattı? Binlerce kadına haklarını anlattı, hukuki destek verdi? Her şey siyaset değildir. Çıkarın gözünüzdeki siyaset gözlüğünü, biraz vicdan biraz empati yeter. Maalesef sınıfta kaldınız.” Kaynak: Bülten

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.