KOCAMAZ: “MERSİN 2014’Ü BİR MİLAT OLARAK KABUL ETTİ” « Manşet Mersin | Mersin Haber Sitesi

SON DAKİKA

BAŞKAN SEÇER HALKLA İÇ İÇE…

GENEL, GÜNDEM, SİYASET, YEREL HABERLER

KOCAMAZ: “MERSİN 2014’Ü BİR MİLAT OLARAK KABUL ETTİ”

Bu haber 07 Kasım 2018 - 18:32 'de eklendi ve 258 kez görüntülendi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, ‘Mersin’de Daha Yapacak Çok İşimiz Var’ sloganı ile yola çıkarak, Erdemli ilçesinde toplu açılış töreni gerçekleştirdi. Başkan Kocamaz, törende gerçekleştirdiği konuşmada, “Mersin 2014’ü bir milat olarak kabul etti. Erdemli de bu hizmetlerden fazlasıyla nasibini aldı” dedi.

Erdemli İtfaiye Grup Amirliği Hizmet Binası ve MESKİ Kızkalesi Atıksı Arıtma Tesisi açılışı ile fidan, sulama borusu ve güneş paneli dağıtımının gerçekleştirilen törende, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, vatandaşlar tarafından büyük bir coşku ile karşılandı.

Gerçekleştirilen toplu açılış törenine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, Adıyaman Akıncılar Belediye Başkanı İsmet Çetinkaya, meclis üyeleri, muhtarlar ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Dualar ve kurban kesimi ile gerçekleştirilen törende Başkan Kocamaz ve protokol üyeleri, hayırlı olsun temennileri ile açılış kurdelesi kesti. Törende ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından dört buçuk yıl içerisinde Erdemli ilçesine yapılmış olan hizmetlerin yer aldığı film gösterimi yapıldı.

“Allah’a çok şükür ki yolsuzluğu ortadan kaldırdık”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, törende gerçekleştirdiği konuşmasında, “2014’ten bu yana birlikte yol yürüdüğümüz, Mersin’i ilçe demeden, dağ, taş, köy edemeden hep birlikte ayağa kaldırmaya ant içtiğimiz ve gerçekten verdiğimiz her sözün arkasında durduğumuz değerli arkadaşlarımız, 2014 öncesinde yola çıkarken bir iddia ile yola çıktık. Susuz ve yolsuz yerleşim birimi bırakmayacağız dedik. Allah’a çok şükür ki yolsuzluğu ortadan kaldırdık. Vatandaşımız artık her yere çok rahat bir şekilde ulaşmanın konforunu yaşıyor” dedi.

“Biz nerden geldiğimizi de, nereye gideceğimizi de biliyoruz”

Kaynak sıkıntısı olmayan her noktayı su ile buluşturduklarını sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Her yeri, her noktayı, her ağacı, her sebzeyi suyla buluşturduk. Sadece görevimiz kırsalda değil. İlçelerin yerleşim alanlarının tamamına uzandık. Tabi ki biz nereden geldiğimizi de nereye gideceğimizi de biliyoruz. Kırsala öncelik vereceğiz dediğimizde birileri bundan rahatsız oldu. Cumhuriyet dönemi boyunca yapılmamış hizmetlerin hayata geçirilmesi birilerini rahatsız etti. Ama şunu herkes bilmeli ki biz adil yönetim anlayışıyla yola çıktık. Hizmete özellikle kırsaldan başlamak verdiğimiz sözün yerine getirilmesi anlamını taşıyordu”şeklinde konuştu.

“Mersin 2014’ü bir milat olarak kabul etti”

Mersin’i turizm kenti yapmak için denizi temizlemek mecburiyetinde olduklarını dile getiren Başkan Kocamaz, “Mersin merkezde 2012 yılında hayata geçirilen atık su arıtma tesisi Mersin’in doğu bölgesine hizmet vermekte. Batı bölgesinde biz göreve geldiğimizde atık sular açık kanallardan denize akıyordu. İnşallah Aralık ayı içerisinde tamamlanacak ve Mersin’imizin batı tarafının arıtma problemi kökünden çözülecek. MESKİ ve Büyükşehir Belediyesi problemleri çözme noktasında Mersin’de büyük atılıma geçti. Mersin 2014’ü bir milat olarak kabul etti. Erdemli de bu hizmetlerden fazlasıyla nasibini aldı. Bugün geldiğimiz noktada Erdemli’de yapmak istediğimiz projelerin bir kısmı tamamlandı. Devam eden işlerimiz var. Ama bunun yanında yapılması gereken işlerimiz de var. Erdemli’nin hal sorunu var. Otogar eksikliği var. Bunlar tamamlanacak. Hal taşındıktan sonra Erdemli otogarı eski halin bulunduğu bölgeye yapılacak. Bir taraftan sosyal projeler, halkın gelirini arttırıcı, tarıma yönelik projeler hayata geçecek” diye belirtti.

“Doğru duvarın yıkılmadığını dost, düşman herkese gösterdik”

1994 yılında göreve geldikleri günden bugüne belediyeyi beyt-ül mal olarak kabul ettiklerini dile getiren Başkan Kocamaz, “ ‘İnsanların en hayırlısı insanlara en fazla hizmet edendir’ hadis-i şerifi gereğince hareket ettik. Beyt-ül malı kimseye peşkeş çekmedik, çektirmedik. Yola çıkarken de yemeyeceğiz, yedirmeyeceğiz dedik. Kul hakkını korumak için mücadele ettik. Zaman zaman kul hakkına tecavüz edenler tarafından tehdit edildik. Ama Allah’a çok şükür ki doğru duvarın yıkılmadığını dost düşman herkese gösterdik. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’miz gibi Mersin’imiz de zor bir süreçten geçiyor. Yaşanan hadiselere çok fazla girmek istemiyorum. Ama şunu herkes bilmeli ki biz bu millete bir söz verdik. Başladığımız ve başlayacağımız hizmetleri tamamlayacağız. Bizim hiç kimseyle, kavgayla, dövüşle işimiz olmaz. Bizim işimiz hizmet, hak, hukuk, adalet, nezaket, saygı, sevgi ve hoşgörü. Bizim işimiz Mersin gibi çok fazla göç almış demografik yapısı çok karmaşık olan kentte barış, huzur ve kardeşliği tesis etmek. Elbette fiziki ihtiyaçlarını yerine getireceğiz. Ama bunlardan daha önemlisi kökeni ne olursa olsun, inancı, dini, dili ne olursa olsun burada yaşayan insanların tümünü hemşehrimiz kabul edip barış, huzur, kardeşlik içerisinde yaşatma gayretlerimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

“Burhanettin Kocamaz’ın alnı açık, başı diktir”

Mersin’de göreve geldikleri zaman yedi düvelin kendilerine karşı olduklarını belirten Başkan Kocamaz, “Kimse Belediye Başkanlığı’nda ilelebet kalacak değil. Çünkü hepimiz faniyiz. Bildiğimiz bir şey var. Biz Mersin’e, Mersin halkına gönül verdik. Mersin’de göreve geldiğimizde yedi düvelin karşımızda olduğunu biliyorduk. Esas mücadelenin 30 Mart 2014’ten sonra başlayacağını bütün arkadaşlarımıza söylemiştik. Bizim Yörük çocuğu olarak görev yapmamız, Mersin’de kendilerine göre düzen kuranları rahatsız etti. Burhanettin Kocamaz bir Yörük çocuğuysa onun alnı açık, başı diktir. O başı hiç kimsenin eğdirmeye gücü yetmeyecektir. Dolayısıyla yarının sahibi Allah. Biz doğru bildiğimiz yolda halkımızla, muhtarlarımızla, bize güvenenlerle bu yolu yürümeye, eksik kalan hizmetleri tamamlama gayretlerimize devam edeceğiz. Siyaset gönül kırma değil, gönül alma işidir. Biz siyasete gönül alma işi olarak baktık. Herkesle kucaklaştık, kaynaştık ve bugün geldiğimiz noktada hangi siyasi partiden olursa olsun, insanların bizim en az bir dönem daha göreve devam etmemizi istediği noktada biz bu taleplere karşı duramazdık. İnşallah bu hizmetleri devam ettirmeye, sizlerle bu yolu yürümeye devam edeceğiz. Şimdiden Cenab-ı Allah hepinizin yar ve yardımcısı olsun diyorum. Bu hizmetlerin kazasız belasız, tüm vatandaşlarımıza hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Büyükşehir’in hizmetleri katlanarak devam ediyor

4 buçuk yılda, bin 319 olaya müdahale ederek Erdemli halkının can ve mal güvenliği için 7/24 görev başında olan itfaiye erlerinin kullanımı amacıyla sözleşme bedeli 2.150.000 TL olan Erdemli İtfaiye Grup Amirliği Hizmet Binası bin 674 metre karelik bir alana inşa edildi.

Kızkalesi Atıksu Arıtma Tesisi’nin mevcut kapasitesi yetmediği için de Büyükşehir Belediyesi tarafından kapasite artırımı gerçekleştirildi. Yerleşim yerinden toplanan atık suların arıtılarak doğaya geri kazandırılması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında, Kızkalesi merkez evsel atık sularının arıtılması ve Avrupa Birliği Şehir Atıksuyu Direktifi ile Türk Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği ve Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği’nde belirtilen şartlara uygun olarak deşarj edilmesi sağlanacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından ayrıca, mevcut terfi merkezi ekipmanları revizesi, ön arıtma, kum tutucu üniteleri ve kesikli biyolojik reaktör sistemi ile biyolojik arıtma tesisi inşaatı çalışmaları da tamamlandı.

‘Meyveciliği Yayma ve Geliştirme’ ile ‘Kırsal Alanları Tarıma Kazandırma’  projeleri kapsamında çiftçilere birçok çeşitte, binlerce fide ve fidan dağıtımı gerçekleştirerek bereketli topraklarımızın verimli bir şekilde üretime açılmasına destek olan Büyükşehir Belediyesi, ‘Telli Terbiye Sistemleri’ kurarak alternatif tarımı destekliyor. Erdemli’de 2014-2018 yılları arasında 35 bin 270 adet zeytin fidanı, 4 bin 815 adet ceviz fidanı, 50 bin adet nergis soğanı olmak üzere toplam 90 bin 84 adet dağıtım gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Mersin Yörükleri için geliştirilen ‘Kıl Çadırı Aydınlanıyor Projesi’ kapsamında, Yörük çadırları için güneş paneli sistemi dağıtımı gerçekleştirdi. Dağıtılan güneş panelleri sayesinde binlerce metre rakımda kendi elektriğini üreten Yörükler daha kolay bir hayata adım atarken, kara çadırlar da bu proje sayesinde ışığa kavuştu. 2018 yılında da aldığı yoğun talepten dolayı ‘Güneş Paneli Desteği Projesi’ kapsamında 2.’si düzenlenen proje ile Erdemli de ilk etapta 42 aileye güneş paneli dağıtımı gerçekleşti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mersin web tasarım
mersin web tasarım

beyaz tesettür elbiseAyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası