MERSİN KIŞLASI « Manşet Mersin | Mersin Haber Sitesi

SON DAKİKA

MERSİN KIŞLASI

Bu haber 29 Mayıs 2020 - 20:37 'de eklendi ve 85 kez görüntülendi.

Mersin’de inşa edilen kışlanın tamamlandığına, Mersin halkının ve yabancı ülke konsoluklarının katılımı ile açılışının yapıldığına dair Adana Valisi Faik Bey’in İstanbul’a yolladığı 24 Mayıs 1896 tarihli belge.

Bugüne kadar Mersin ile ilgili yazılmış tüm makale, kitap, yazışma, ve belgelerde Askeri Kışla’nın yapım tarihi 1906 olarak yazılmıştır.

Osmanlı Arşivlerinde yaptığımız araştırmada incelenen belgelerde Askeri Kışla’nın yapımına başlanma tarihi 1894, kışlanın tamamlanıp açılışının yapıldığı tarih 1896 tarihidir. Mersin tarihi adına böyle bir yanlışı düzeltmiş olalım.

Belge:
(İlk kez yayınlanan bu belge tarafımdan Osmanlı Arşivlerinden alınıp, Osmanlıca’dan latinize edilmiştir. Mustafa Erim)

Mersin’de inşa olunan kışlanın açılışının yapıldığı.
Mâbeyn-i Hümâyûn Başkitâbet-i Celîlesi’ne
Celâil-i muvaffakiyât-ı şehriyâr-ı a‘zamîye bir lâhika-i fâika olup ihsân-ı hümâyûn-ı velî-ni‘met-i a‘zamî ile Mersin’de inşasına başlanılmış olan kışla-i hümâyûn bir alay asâkir-i şâhâneyi isti‘âb edecek vüs‘atde olmak üzere bu kere inşâ ve itmâm olunarak sâye-i muvaffakiyet-vâye-i hazret-i pâdişâhîde bugün Mersin’de bulunan kâffe-i düvel-i mu‘azzama konsolosları hâzır oldukları hâlde resm-i küşâdı bi’l-icrâ bi’l-cümle hâzırûn taraflarından du‘â-yı füzûnî-i ömr u iclâl-i şehriyar-ı a‘zamî îsâl-i bârgâh-ı Hud-yı müte‘âl kılındığı gibi hâzır bulunanların kâffesi için bir ziyâfet verilip ni‘met-i uzmâ-yı velî-ni‘met ile herkes mütena‘im oldukdan sonra “Pâdişâhım çok yaşa” du‘â-yı mefrûzun sadâ-yı mübâhât-efzâsıyla teşnîf-i sımâh-ı ubûdiyyet kılınmış ve bu bâbda Mutasarrıf-ı Livâ Nâzır ve Redîf Kāimmakāmı Esad beylerin takdîr-i âlîye şâyân mesâ‘î-i reviyyet-mendâneleri sebk etmiş olmağla mezkûr kışlanın nâm-ı nâmî-i tâcdârî tevsîmine müsâ‘ade-i seniyye-i hazret-i hilâfet-penâhî istihsâli müsterhamdır. Fermân.
Fî 12 Mayıs sene 1312.
Adana Valisi Fâik
Fırka Kumandanı Şâkir

Belge Tarihi: 24.05.1896 (Hicri 11 Zilhicce 1313 ), Mâbeyn-i Hümâyûn-ı Mülûkâne Başkitâbet-i Celîlesi, Fon Kodu:Y.PRK.UM, Dosya No:34, Gömlek No: 104, Belge Sayısı: 1

Mustafa Erim
Mustafa Erimmustafaerim@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mersin web tasarım