MEÜ’DE TEMEL ATMA VE AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI « Manşet Mersin | Mersin Haber Sitesi

SON DAKİKA

MEÜ’DE TEMEL ATMA VE AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

Bu haber 05 Nisan 2018 - 18:34 'de eklendi ve 338 kez görüntülendi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Millî Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz’ın katılımıyla ‘Eğitim Fakültesi Yeni Binası Açılış Töreni’ ile ‘Camii Temel Atma Töreni’ gerçekleşti.

Yaklaşık 14 bin metrekare kapalı alana sahip Eğitim Fakültesi’nde, her biri 64 kişi kapasiteli 32 derslik, 100’er kişi kapasiteli 3 amfi, 180 kişi kapasiteli konferans salonu bulunuyor. Biyoloji, Fizik, Kimya, Fen Bilgisi, Matematik ve 4 Bilgisayar Laboratuvarı ile öğrencilere ve öğretim elemanlarına geniş bir araştırma alanı sunuyor. Fakülte de ayrıca Drama Dersliği, Müzik Atölyesi, E-stüdyo, Kayıt Odası, Teknik Oda, Görsel Sanatlar Atölyesi, Bireysel ve Grupla Danışma odaları, Ölçme ve Değerlendirme Birimi, seminer odaları ve toplantı odaları gibi öğrencilerin ve personelin ihtiyaçlarına yönelik çalışma alanları bulunuyor.

Mersin Üniversitesi Camii Projesi ise Çiftlikköy Kampüsü’nde 4 bin metrekarelik alana inşa edilecek. Camii Projesi’nde; 850 metrekare zemin kat Camii alanı ve 2 bin 700 metrekarelik bir avlu alanı olacak. Avludaki, 420 metrekarelik bir alana abdesthane, gasilhane ve lavabo alanları yapılacak. 2 bin 330 metrekarelik alandaki bodrum katta; çok amaçlı salon, kütüphane, çalışma odaları, imam için ofis ve teknik hacim mahalleri bulunacak. Asma katta ise 145 metrekarelik bir alanda kadınlar mahfili olacak.

31 Mart Cumartesi günü düzenlenen törene; Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Millî Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan, Ali Cumhur Taşkın ve Serdal Kuyucuğolu, Burdur Milletvekili Reşat Petek, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, Vali yardımcıları Süleyman Deniz ile Mustafa Atsız, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Mersin İl Jandarma Komutanı Yusuf Ziyaeddin Cavlak, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Oğuz Bavbek, Ak Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik, İl Müftüsü Ali Can, il protokolü, davetliler ve üniversitemiz çalışanları katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, protokol konuşmalarıyla devam etti.

Mersinimize ve Ülkemize Yakışan Yeni Bir Bina İnşa Ettik

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan gerçekleştirilen etkinlikte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “İki yıl önce Mersinimize ve Üniversitemize yakışır ve ihtiyaçlara cevap verebilecek bir Eğitim Fakültesi binası için kolları sıvadık. Bugün merkez kampüs içerisinde, 15 bin metrekare kapalı alanıyla modern derslikleri, öğretim üyesi odaları, laboratuvarları, yemekhanesi, okul öncesi eğitim ve uygulama merkezleriyle, otoparklarıyla fakültemizin açılışını yapacağız. Bununla birlikte üniversitemizin bir diğer ihtiyacı olan Camiimizin de temel atma törenini birlikte gerçekleştiriyoruz. Eğitim Fakültemizin ve Camiimizin, Üniversitemize ve Mersinimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bugün bizleri yalnız bırakmayan Milli Eğitim Bakanımız Sayın Dr. İsmet Yılmaz’a ve projelerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Mersin Üniversitesini Daha Çok Geliştirmek İçin Hep Birlikte Gayret Edeceğiz

Mersin Üniversitesi’nin, gelişmiş ülkelerde bulunmayan birçok özelliğe sahip olduğunu söyleyen Kalkınma Bakanı Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Rektörümüz, üniversitemizin proje hazırlama, değişik ulusal ve uluslararası kurullardan proje alma konusunda oldukça yetkin ve başarılı bir çalışma sergilediğini biraz önce bizlerle paylaştı. Bu anlamda Rektörümüzü ve öğretim elemanlarımızı gönülden kutlamak istiyorum. Onlar ne kadar çok çalışırlarsa, ne kadar çok proje üretirlerse biz de o kadar çok destek vereceğiz. Bunun yanında kampüsümüz, tüm rekreasyon alanlarıyla, spor alanlarıyla, nereye bakarsanız bakın gördüğünüz ağaçlarıyla çok önemli ve değerli bir üniversite. Mersin Üniversitesini daha çok geliştirmek için hep birlikte gayret edeceğiz.”

Kalkınma Bakanı Elvan konuşmasında ayrıca ikinci Teknopark’ın yapılacağını ve Tarsus’a üniversite kurulacağını müjdeledi.

Eğitimin Her Kademesine Yatırımlar Yapmaya Devam Edeceğiz

Millî Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz, nitelikli bilgi ve nitelikli insan kaynağına dikkat çektiği konuşmasında, “Ülkemizin her alanda hedeflerine ulaşabilmesi ancak nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insan kaynağı ile mümkündür. Tam bağımsızlık için de nitelikli bilgiye ve nitelikli bilgiyi ürüne dönüştürecek bilim adamlarına sahip olmak gerekir. Türkiye beşeri sermayesini kendisine güç olarak dönüştürmeyi başarabilmiş ender ülkelerden biridir. Bilimsel ve teknolojik alanlarda gerçekleştirilecek yenilik ve başarılar, ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasının ve sosyoekonomik gelişmesinin de anahtarı olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Millî Eğitim Bakanı Yılmaz, anaokulundan yükseköğretime eğitimin her kademesine yatırımlar yapıldığını ve yapılacağını kaydederek, “Camiimizin temelinin atılmasına ve fakülte binasının tamamlanmasına destek veren başta Kalkınma Bakanımız ve Rektörümüz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Üniversitemize, Mersinimize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Eğitim Fakültesi ve Camii Birer İhtiyaçtı

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise Mersin Üniversitesi’nin hızlı gelişim gösterdiğini ve bunun beraberinde öğrenci ve personel sayısında hızlı bir artış yaşandığını ifade ederek şöyle konuştu: “Öğrencilerimizin ve personelin ihtiyacı olan ve önemli bir işlevi yürütecek olan Camiimizin temelini hep birlikte atacağız. İnşallah en kısa zamanda bitirip buradaki kardeşlerimizin hizmetine sunmuş olacağız. Üniversitemizin gelişimi çerçevesinde Eğitim Fakültemiz de bir ihtiyaçtı. Mevcut binası ihtiyaçlara cevap veremiyordu. Onu da birazdan hep birlikte hizmete açacağız. Temelini atacağımız Camiimizin ve hizmete açacağımız Eğitim Fakültemizin hayırlı olmasını diliyor katkılarından dolayı Sayın Bakanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.”

Eğitim Fakültemiz, Türkiye’nin En Büyük Eğitim Fakültelerinden Birisi

Rektör Prof. Dr. Çamsarı yaptığı konuşmada, Eğitim Fakültesi yeni binasının önemli bir ihtiyacı karşıladığını ve Türkiye’nin en büyük eğitim fakültelerinden biri olduğunu kaydetti. Eğitim Fakültesi tarafından kullanılan mevcut binanın, eğitim-öğretim faaliyetleri açısından günümüz ihtiyaçlarını karşılayamadığını belirten Prof. Dr. Çamsarı, “Eğitim Fakültemiz üniversitemizin en kalabalık fakültelerinden biridir. 93 akademik ve 31 idari personeli bulunan fakültemizde, yaklaşık 2 bin 500 öğrenci öğrenim görmektedir. Bu sayı Sertifika Programı öğrencileriyle birlikte 3 bin 500’e yaklaşmaktadır. Her yıl yaklaşık 600 öğretmen adayı mezun eden Eğitim Fakültemizde yakın zamanda 3 yeni programı daha aktif hale getirmeyi planlıyoruz. Sınıfların kapasitesinin öğrencileri sayıları için yeterli olmaması, laboratuvar imkânlarının kısıtlı olması, öğrencilerin sosyal-kültürel faaliyetlerden uzak olmaları gibi nedenlerle yeni bina ihtiyacı doğdu. Tüm bunları göz önünde bulundurarak Mersinimize ve Ülkemize yakışan yeni bir bina inşa ettik ve Eğitim Fakültemizi buraya taşıyacağız” şeklinde bilgi verdi.

Camii Projesi Hayata Geçiriliyor

Camii Projesi’ne ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Çamsarı, “Çiftlikköy Kampüsümüzde personel ve öğrencilerimizin önemli ihtiyaçlarından birini giderecek olan Mersin Üniversitesi Camii Projesi’ni başlattık. Camii Projesi’nde ibadet alanı dışında; sunum ve toplantıların yapılabileceği çok amaçlı salon, çalışma ve araştırma faaliyetlerinin sürdürülebileceği kütüphane ve okuma salonunun yer almasını planlanıyoruz. Mersin halkının Camiimizin inşası sürecinde duyarlı olacağına ve yardımlarını esirgemeyeceğime inancım tamdır” dedi. Prof. Dr. Çamsarı, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz başta olmak üzere projelerde emeği ve katkısı olan herkese teşekkür etti.

Düzenlenen program, Hz. Mikdat Camii İmamı Hasan Tekerlek’in Kuran-ı Kerim Tilaveti ve İl Müftüsü Ali Can’ın dua okumasının ardından protokol üyelerinin temel atma merasiminde bulunması ve açılış törenini gerçekleştirmesiyle sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mersin web tasarım
mersin web tasarım

beyaz tesettür elbiseAyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası