“MTSO PROJELERİNİ MİLLİ VE YERLİ ÜRETİM VİZYONUNA GÖRE HAZIRLIYOR” « Manşet Mersin | Mersin Haber Sitesi

SON DAKİKA

“MTSO PROJELERİNİ MİLLİ VE YERLİ ÜRETİM VİZYONUNA GÖRE HAZIRLIYOR”

Bu haber 13 Ekim 2020 - 16:55 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.

Kovid-19 salgınının tüm dünyayı etkileyen “yeni normal” kavramıyla ekonomiler de “yeni normal” üzerinden bir dönüşüme gitmek zorunda kalıyor. Daha kontrollü, insan sağlığına önem veren, sadece çalışanların değil, üretim, paketleme, lojistik, dağıtım ve son tüketicinin de düşünüldüğü yeni bir “üretim-pazarlama-dağıtım ve tüketim” sürecinden bahsediyoruz. Üreticiler ne üretirse üretsin artık tüm bu süreçlerde “yeni normal” kavramını düşünmek zorundalar. Elbette tüm bu süreçler yeni maliyetler demek. Bu noktada kapsamlı destek mekanizmalarının veya teşvik edici sistemlerin kamu tarafından düşünülmesi gerekiyor.

Yerli üretim daha çok desteklenmelidir
Her zaman ifade ettiğimiz konu bu süreçte daha da önemli hale gelmektedir. Yani, yerli ürün ve üretime destek… Evet, liberal bir ekonomi politikamız var. Bundan vazgeçmek değil ama belki yerli üretime destek anlamında biraz daha korumacı olmalıyız. Son yıllardaki döviz kurlarındaki aşırı yükselmenin birçok alanda ithalata bağımlı bir ülke olmanın ne kadar riskli olduğunu bir kez daha gösterdi. Özellikle kendi üretme imkanımız olan alanlarda artık ithalattan vazgeçmek zorundayız. Bugün dünyanın en liberal ülkeleri dediğimiz ülkeler bile kendi yerli ürünlerinde korumacılık yapmaktadır. Biz de tarıma, sanayiye yerli ve milli üretimimize daha çok destek vermek zorundayız. Bırakın ürünü, ABD bu hafta nitelikli göçmenlerin bile ülkeye girmesine izin vermeyen bir yasa çıkarıyor. Yani, insanına da korumacılık uyguluyor. Yani, konu sadece milli ürün veya üretim değil, bunun istihdama yansıyacağı katma değere de bakmak lazım.

Dövizdeki belirsizlik güvensizlik yaratıyor
Türkiye gibi üreten bir ülkenin bu gücü ithalatla yok edilmemelidir. Pandemiye rağmen üretim devam ediyor. Türkiye’nin, özelinde Mersin’in üretme anlamında bir sorunu yok. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak kapasite raporları artmaya bile işaret ediyor. Firmalar dövizdeki belirsizlikten dolayı ham madde ithalatında zirve yapmış durumda. Sanayi üretiyor ve stokluyor, çünkü ne olacağını bilmiyor. Bu çok önemli bir sorun. Kur dalgalanmalarından endişe duyan sanayici ve üretici ham madde ithalatını arttırıyor ve stok yapıyor. Bunu nasıl pazarlayacağı başka bir sorun. Bundan dolayı yerli ve milli üretimin, yerli markaların ve ürünlerin desteklenmesi hayati bir konudur. Bakın Türk savunma sanayinde yapılan şeyler, başarılar bunun bir rol modeli ve ispatıdır. Neden aynı şey tüm üretim alanlarında yapılmasın. Düne kadar satın aldığımız birçok şeyi savunma sanayimiz kendi yapabiliyor. Çünkü bu konuda bir kararlılık gösterildi, destek verildi ve sonuç ortada. Bu sahada artık çalışan ve her geçen gün daha verimli ve yetkin hale gelen insan kaynağı da cabası. Türkiye olarak savunma sanayinde yapılan yerli ve milli destek stratejisi tüm sanayi, üretim ve hizmet alanlarına yansımalıdır.

MTSO projelerini milli ve yerli üretim vizyonuna göre hazırlıyor
Bu noktada Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak, kendi dinamiklerimizi ve kendi kaynaklarımızı kullanarak, paydaşlar bularak kentimize ve ülkemize ekonomik ve sosyal anlamda destek olacak, katma değer yaratacak, istihdam yaratacak, firmalarımıza para kazandıracak projelere odaklanıyoruz. Bunlardan özellikle 3 tanesi bizim için çok önemli. Bu projelerden ilki milli ve yerli üretim vizyonuna destek verecek olan “Mersin Tarım ve Gıda Teknoparkı”. İçinde yerli firmalarımızın ortak ar-ge alanlarında ar-ge yapacakları; tohumdan yeni ürünlere, tarım makinelerinden gıda raf ömrü ve paketlemelerine, pazarlamadan ihracata kadar tarım-gıda alanındaki tüm süreçleri daha teknolojik, daha dijital ve daha yerli yapacak bir merkezden bahsediyoruz.
Bu noktada kentimize katma değer sağlayacak ve birden fazla sektörü (sağlık, medikal firmalar, turizm gibi)  tetikleyecek olan “Mersin Sağlık Köyü” Projemiz hem sağlık sektörünü hem de turizm sektörünü tetikleyecek bir proje olacaktır. Mersin’in alternatif turizm hedefine uygun bir proje olarak ortaya çıkmıştır. Mersin Sağlık Köyü Projesi’nin kurulumu için fizibilite çalışmalarına başladık. Yakında ilgili sektör temsilcilerinin katılacağı düzenlenecek bir toplantı ile kentin ve bölgenin bu konudaki ihtiyaçları belirlenecek, maliyet ve lokasyon çalışmaları yapılacak ve merkezin ulusal ve uluslararası pazarlama çalışmalarına yönelik ön çalışmalar başlayacaktır. Hedefimiz, Mersin’i sağlık turizminin lideri yapmaktır.

Mersin ekonomisinde bir zihniyet dönüşümü başlıyor
Önemsediğimiz bir diğer konu 2021 yılı başında MTSO Hizmet Binamızın zemin katında hizmete başlayacak olan “MTSO Endüstriyel Tasarım ve Kobi Danışmanlık Merkezi”.
Bu merkezde sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu “catia ve solid” tasarım hizmeti verilecek, bu programlara yönelik uygulamalı eğitimler düzenlenerek sanayicimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli personel yetiştirilecek, “Ansy” programı ile yatırım öncesi fabrika simülasyonu ya da üretim süreçlerinin incelenmesi için simülasyon hizmeti verilecektir. Merkezin diğer öneli bir hizmeti ise “tersine mühendislik” olacak. Var olan herhangi bir ürünün tasarımında değişiklik mi yapmak istiyorsunuz, artık merkezde yer alacak olan 3D tarayıcılar ile ürünü kopyalayıp katı modeli üzerinde değişiklik yaparak hızlıca istediğiniz tasarımı elde edebileceksiniz. Hatta prototipini bile merkezde üretebileceksiniz. Burada sadece firmalarımız, KOBİ’lerimiz değil, öğrencilerimiz de olacak. Türkiye’de ilk “kendin tasarla kendin üret” yani FAB-LAB alt yapısını MTSO bu merkezde kurmuş olacak.  Bu merkez tarafından; yalın üretim, üretim planlama, bütçeleme, İSG vb alanlarda saha çalışmaları yapılacak. Sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu danışman, mentör eşleştirme çalışmaları yapılacak. Merkez aracılığıyla yapılacak, KOBİ’lerin uluslararası alanda ticari işbirliklerinin geliştirilmesi için ihracat destek ofisi merkez kapsamında kurularak fiilen sahada yer alarak çalışmalar yürütülecektir. Gerçekten kentimizde ekonomi anlamında bir zihniyet dönüşümünün düğmesine basıyoruz.

İyi fikri olanları yatırımcılarla buluşturacağız
Merkez kapsamında “Yatırım Destek ve Yönlendirme Ofisi” oluşturularak ilimize yatırımların çekilmesi veya ilimizin yatırımcılara tanıtılması için çalışmalar yürütülecek. Artık dileyen üyemiz merkez kapsamında yer alacak olan ortak çalışma alanlarını kullanarak iş takip süreçlerini Odamız ev sahipliğinde yapabilecek. Ulusal ve uluslararası hibe projeleri hakkında üyelerimiz ihtiyaç duyduğu danışmanlık hizmetini veya danışman, mentör eşleştirme hizmetlerini de bu merkezden alabilecek. Ayrıca her geçen gün iş yaşamının içine giren Mesleki Yeterlilik Birimimizde var olan akreditasyon kapsamlarını da geliştirerek yine bu merkezden hizmet verecek. Örneğin geçtiğimiz haftalarda emlak alanında 20 kişiye ve kaynakçılık alanında 40 kişiye Odamız tarafından Mesleki Yeterlik- MYK sınavı gerçekleştirildi. Öte yandan iyi bir fikri olan ama sermayesi olmayan girişimcileri Odamız camiasında yatırımcı olmak isteyenlerin bir araya gelmesi için Mersin İş Melekleri Ağını da bu merkez ile hizmete alacağız. Param var iyi fikir arıyorum diyen üyemize al proje diyeceğiz. Merkez kapsamında gerek tüccarımızın gerekse sanayicimizin ihtiyaç duyduğu eğitim, seminer ve konferans gibi etkinlikleri de yine bu merkez ile düzenleyeceğiz.
Evet, sorunlarımız var, evet problemler var ama Mersin iş dünyası hiçbir zaman umutsuz değil. Bu anlamda Mersinliler de umutsuz ve karamsar olmasın. Mersinli hemşerilerimiz bilsin ki, MTSO çatısı altında Mersinli girişimcilerimiz üretiyor, istihdam ediyor, yatırım yapıyor, ihracat yapıyor ve büyük bir mücadeleyi kenti ve ülkesi için veriyor. Bu sıkıntılı günler geçecek ama biz hazır olursak gelecek daha güzel olacak. Talih hazır olana gülermiş… Umutsuzluk yok, hep birlikte kentimiz ve ülkemiz için çalışmaya devam…
Kaynak: Mtso Bülten

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mersin web tasarım
mersin web tasarım

beyaz tesettür elbiseAyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası