MURAT TOKTAŞ: “MOBİLYA ÜRETİMİNDE DÜNYA ÇAPINDA AKLA GELEN ÖNCÜ FİRMALARDAN OLMAK İSTİYORUZ”

Toktaş İnşaat ve Möbel Genuss Genel Müdürü Murat Toktaş ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Şık tasarımlarıyla göz dolduran, kalitesi ve titizliği ile üretim sağlayan Möbel Genuss Mobilya, müşteri memnuniyetini göz önünde bulundurarak büyümeye devam ediyor.

Uzman mimar kadrosu ile müşterilerine hizmet veren Möbel Genuss, son dönemlerde de proje bazlı çalışmalarıyla göz dolduruyor.  Toktaş İnşaat ve Möbel Genuss Mobilya’nın Genel Müdürü Murat Toktaş kendilerini farklı kılan özelliklerini ve gelecek hedeflerini mansetmersin.com okurları için anlattı.

 

RÖPORTAJ / İMREN SARI

– Murat Bey bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Murat Toktaş: 37 yaşındayım. Mersin doğumlu ve üç çocuk babasıyım. Diyarbakır’dan Mersin’e göç etmiş bir ailenin dördüncü çocuğuyum. Eğitim hayatıma eve maddi kazanç sağlama zorunluluğum nedeniyle ortaokuldan sonra devam edemedim. Bu durum içimde daima bir ukde olarak kaldı. Ama şimdi tüm mücadelemi çocuklarımın eğitimi için veriyorum. Umarım ilerde eğitim alamayan dezavantajlı ailelere de bu konuda bir dernek aracılığıyla fayda sağlayabilirim.

 

– Möbel Genuss ne zaman kuruldu ve kurulduğu günden bugüne nasıl bir gelişim gösterdi?

Murat Toktaş: 1998 yılında Mersin’de 90 metrekarelik küçük bir atölyede ticaret hayatına Toktaş İnşaat ve Mobilya olarak giriş yaptık. Zaman içinde taleplerin artmasıyla 2019 yılından itibaren mobilya üretimimizi Möbel Genuss markasıyla devam ettirmekteyiz.

 

– Mobilya sektöründe hangi ürünleri üretiyorsunuz?

Murat Toktaş: Mutfak dolapları, ada mutfak, çok amaçlı dolaplar, ahşap kapılar, yan ürün mobilyaları olarak; konsol, sehpa, komodin, masa, sandalye, tabure… Yani yaşam alanlarına dahil olan hemen hemen tüm ahşap ürünlerini üretiyoruz.

 

– Üretim odaklı bir firma olarak üretim tesisiniz ve üretimde önem verdiğiniz detaylar hakkında neler söylersiniz?

Murat Toktaş: Üretim tesislerimizde ve çalıştığımız sahalarda evvela iş güvenliğine önem veriyoruz. Çünkü insan sağlığı ve güvenliği kaliteli bir yaşamın ilk adımıdır. Üretimde önem verdiğimiz detaylara gelince ev veya işyeri mimarisine ve coğrafyasına uygun malzemeler kullanarak uzun ömürlü olacak bir sonraki nesle miras kalabilecek kalitede ürünler tasarlayıp üretmek.

 

– İç mimari alanında hizmet sunmaya nasıl karar verdiniz?

Murat Toktaş: Yılların verdiği mobilya üreticiliğini ilerleyen zamanlarda farklı tasarım ve modellerle şekillendirdik. İnşaat sektöründe de Toktaş İnşaat olarak Mersin kent mimarisine kattığımız yapılarla tüm mekân bileşenlerini yıllar içinde süregelen tasarım tecrübesiyle birleştirdik. Gösterilen ilgi ve taleplere göre çözüm ortağımız Mimar ve İç Mimarlarla çalışmaktayız. Projelendirme
ve uygulama hizmetleri sunmaktayız. Yani İç Mimarlık hizmeti sunma kararını biz değil yaşam alanlarına bizim müdahalemizi isteyen ev ve işyeri sahipleri karar verdi.

 

– Mağazalaşma gibi düşünceleriniz var mı?

Murat Toktaş: Globelleşen Yeni Dünya düzeninde pazar kavramının sabit, pazar kanallarının ise online olduğu günümüzde biz de möbelgenuss olarak online satış mağazalarındaki yerimizi aldık. Yurtiçi ve Yurtdışından anlaşmalı olduğumuz e-ticaret sayfalarından ve kendi sayfamız olan  sayfasından talep edilmekte olan ürün siparişlerimizi sağlıklı şekillerde teslim etmeye devam ediyoruz. Ama bu Klasik pazarcılıktan vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor. Uygun bir zaman ve iktisadi iklimde bizde vitrin mağazacılığındaki yerimizi ve yerlerimizi en kısa zamanda almak istiyoruz.

 

– Möbel Genuss Mobilya olarak hedefleriniz nelerdir? İleride markanızı nasıl bir noktada görmek istiyorsunuz?

Murat Toktaş: Türkiye ve Dünya’da mobilya üretiminde benzerimiz olan ünlü firmalarla rekabet halinde olan ve üretim alanımızda akla gelen öncü firmalardan olmak. Möbel Genuss markasını, yaşam standartları gözetmeksizin her yerde talep edilir hale getirmek istiyoruz.

 

– Firmanın bilinirliği çalışmalarında nasıl bir stratejiyle hareket ediyorsunuz?

Murat Toktaş: Sosyal medya ( instagram, youtube, facebook ) aracılığıyla sayfalarımızda kendi öz kaynaklarımızla hayata geçirdiğimiz reklam ve tanıtım filmleri ile 3D ürün grafik çalışmalarında bilgilendirici görsellerle internet kullanıcılarına doğrudan mesajlarımızı iletiyoruz. Bunun yanı sıra Ulusal TV dizi filmlerine ürün sponsorluklarını da üstleniyoruz. Şuan Star TV’de yayınlanmakta olan ‘’ Seni Çok Bekledim’’ ve Fox TV’de ‘’Masumiyet’’ adlı dizi projelerinin de sponsorluklarını yapıyoruz. Ayrıca birçok dizi ve sinema film projelerinin de mekân ve sahnelerini senaryolarına uygun modelleyerek hayata geçiriyoruz. Sanatsal aktivitelerde de yerimizi alacağız.

 

– Son olarak eklemek istediğiniz birşeyler var mı?

Murat Toktaş: Umarım Mersin’e istihdam sağlayacak global düzeyde ses getirecek proje ve yatırımlara imza atarız. Beni Mersin adına bir değer olarak gördüğünüz için teşekkür ederim.

 

Möbel Genuss Genel Müdürü Murat Toktaş

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.