NEDEN BAROLARI SUSTURMAK İSTİYORLAR?   « Manşet Mersin | Mersin Haber Sitesi

SON DAKİKA
Mersin Büyükşehir BelediyesiMersin Büyükşehir Belediyesi mbbu
https://www.mansetmersin.com/wp-content/uploads/2022/08/IMG-20220826-WA0002.jpg

NEDEN BAROLARI SUSTURMAK İSTİYORLAR?  

Bu haber 12 Mayıs 2020 - 15:04 'de eklendi ve 145 kez görüntülendi.

Mevcut hükümet, siyasi tarihte nadir görülecek şekilde devletin mevcut tüm kurumlarıyla kavga içerisinde olmaya devam ediyor. Ötekileştirmek ve yok etmek üzerine bir siyaset geliştirildi ve Cumhuriyet’in bütün kazanımları yerle bir edildi.

Kurumlar siyasileştirildi, işlevsizleştirildi, yandaşlarla dolduruldu, satıldı, hiçbiri olmuyorsa bir bahane uydurulup kapatıldı. ETİ, ÖSYM, TEKEL, SEKA, YÖK, Şeker Fabrikaları ve diğerlerinin sonu hep aynı oldu… (yüzlerce örnek verebiliriz, say say bitmez)

BAROLAR BÜYÜK LOKMA

Şimdi sıra Barolara gelmiş gibi görünüyor. Ankara Barosu’nun, Diyanet İşleri Başkanı Ali ERBAŞ hakkındaki açıklamasının ardından süreç iyice hızlandı. Hükümet, Coronavirüs’ü de fırsat bilerek sopasını gösterdi, diğer yandan dini hassasiyet üzerinden giderek barolara operasyon yapmak bulunmaz bir fırsat.
Amaç, barolar birliği seçimlerinde taşra kentlerinin daha yüksek bir oranla temsilini sağlayacak bir düzenleme yapmak. Böylelikle taşra oylarıyla seçilecek olan TBB Başkanı’nın badem bıyıklı olma ihtimali artacak ve baroların kontrolü sağlanacak. Muhalefet edemeyecekler. Hukuksuzluklar karşısında susacaklar. Kısaca şöyle diyor iktidar “Eyyy avukatlar, son kale sizsiniz, şahsıma biat edin, sorgulamayın, eleştirmeyin, karşı çıkmayın”.

Bilmeyenler için; basitçe yargının üç kurucu unsuru vardır, herhangi birinin eksikliği halinde adil yargılamadan söz edilemez.
1) Karar veren mahkemeler,
2) İddia makamı savcılar,
3) Savunma yapan avukatlar.

İlk ikisi küçük iktidarlar için küçük lokmalardır. Zira son yıllarda tamamen siyasallaştırıldılar ve hükümetin kontrolüne girdiler. Öyle ki; siyasetçilerin önünde ayağa kalkıp cübbelerinin önünü iliklemeye bile başladılar. Ancak sıra üçüncü lokmaya gelince, yutmanın ilk iki lokma kadar kolay olmayacağını anladılar.

NEDEN AVUKATLARIN MESLEK ÖRGÜTÜ BAROLARI KONTROL ETMEK İSTİYORLAR?

Çünkü;
• Avukatlar bağımsızdır, sırtlarını devlete yaslamazlar. Emir almazlar.
• Güçlerini, savunmanın kutsallığından ve hür iradelerinden alırlar.
• Avukatlar dünyanın her yerinde demokrasinin teminatıdır.
• Güçlü devlet otoritesi karşısında halkın koruyucusudur.
• Avukata yönelik her hak ihlali, bireyin hakkının ihlali ve bireyin yok edilmesidir.
• Adil yargılamanın teminatıdır avukat.
• Avukatlar saray soytarılığı yapmadı, yapmaz.

Türkiye’deki avukatların onurlu duruşunu bilen siyasetçiler de; yıllardır avukatları kontrol etmeyi akıllarından bile geçirmediler daha doğrusu buna cesaret edemediler.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİNİN ROLÜ

Her ne olduysa Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu’nun muhalif duruşu bir anda utanç verici bir hal almaya başladı. Hükümete kapıkulu oldu. Olur olmadık zamanlarda hükümete olan bağlılığını adeta bir siyasetçi gibi her fırsatta dile getirdi. Onurlu duruşunu yitirdi. Şimdiye kadar avukatları “dize getirmeyi” başaramayan iktidar, Feyzioğlu’nun yandaşlığından güç alarak ilk defa bunu yapabileceğine dair bir sinyal aldı ve harekete geçti.
Hükümet, Baroların seçimleri, yönetim kurulu yapıları ve il barolarının TBB Genel Kurulu’na göndereceği delege seçim sisteminde değişiklik yapmak istiyor. Meclis açıldığında öncelikli gündem maddesi bu olacakmış ama kraldan çok kralcı olan saray soytarısı medya, işi bir adım ileri götürerek baroların kapatılacağını, illerde birden fazla baronun açılacağını , barolara üyeliğin zorunluluk olmaktan çıkarılacağını da ısrarla gündeme taşıyor. Tabi bu durum da hükümetin işine geliyor.
Ülkenin hukuk sisteminin sanki hiç başka sorunu yokmuş gibi medya ve hükümet; birlikte hareket ederek baroların varlığını tartışmaya açtı. Medya, her zaman olduğu gibi halkın değil hükümetin yanında ve ateşi körüklüyor.
Türkiye Barolar Birliği ise susuyor. Feyzioğlu’nun, yer yer hükümetin avukatlığına soyunması, devlet karşısında sınırlı gücü olan savunmanın; tamamen ortadan kalkması sonucunu doğuracaktır.

ATEŞLE OYNUYORLAR

Ülkenin geldiği noktaya bakarsak Barolar, hükümet tarafından sindirilecek son ve büyük lokma gibi görünüyor. AkPolis, AkMedya derken sırada AkBaro hayali var. Bir avukat olarak uyarmak isterim ki, bu lokma büyük gelir. İlk iki lokmaya benzemez. Sindiremezsiniz. Savunmayı susturmak, meşruiyeti kaybetmek anlamına gelir, uyarmış olalım.

Alper Şahinoğlualpersahinoglu@gmail.com
Mersin Büyükşehir Belediyesi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mersin web tasarım
mersin web tasarım

beyaz tesettür elbise