OP. DR. CÜNEYT KAVAK İLE RÖPORTAJ..!

Mersin’in değerli hekimlerinden Op. Dr. Cüneyt Kavak Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı ile İmren Sarı röportaj gerçekleştirdi.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Cüneyt Kavak ile tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19’un sağlık nedeniyle insanlar üzerine etkisini ve bir çok insanımızın ortopedi anlamında rahatsızlıklarına açıklık getirmesi sebebiyle röportaj verdi.

RÖPORTAJ / İMREN SARI

– Bacak kısalığı olan bir kişinin operasyonlarını yaparken sosyal medya hesaplarınızdan sıkca sizi takip ediyorum. Farklı ameliyat ve yöntemler ile ameliyatlarınızı gerçekleştiriyorsunuz? Röportajımıza en merak ettiğim soru ile başlamak istedim…

-Bacak kısalığı olan bir bacağı uzatma operasyonları yapıyorsunuz? Bize bundan biraz bahseder misiniz?

Op. Dr. Cüneyt Kavak: Günümüz teknolojisiyle ve mevcut tecrübemle boy uzatma, bacaktaki eğriliği düzeltme ve çarpık bacakları düzeltme operasyonlarını yapıyorum.

Çarpık bacaklar, bacaklar arasındaki eşitsizlik yüzünden oluşan fonksiyonel bozukluklar, boy kısalığı İlizarov yöntemi ile tedavi edilebilen ortopedik problemlerdir.

-Peki ilizarov yönetimi nedir? Bilmeyenler için kısaca aktarabilir misiniz?

Op. Dr. Cüneyt Kavak: Kemiklerin ince teller ve çemberlerle tespit edildiği menteşeler ve çubuklar (rodlar) yardımı ile kemik parçalarına kontrollü hareket verebilen bir sistemdir. Cerrahi girişimler doğumsal hastalıklar, kemik kayıpları ve travmalar (büyüme kıkırdağının erken kapanması gibi) sonrası gelişen kol ve bacak eşitsizliği olan çocuk ya da erişkin hastalara uygulanabilir. Bu işlemde kemikte düşük enerjili bir kırık oluşturulur ve tedrici olarak (1 mm / gün )uzatılır. Uzatma bölgesinde kemiğin orijinal uzunluğunun % 80´i kadar uzatma elde edilebilir. Uygun vakalarda gelişen implant teknolojisine paralel olarak ilizarov tekniğine alternatif yeni tekniklerin ve teknolojinin kullanımı da gerçekleştirilmektedir.

İlizarov eksternal fiksatörü adı verilen aletle, uygulanan tamire yardımcı dokuyu gererek yeni kemik oluşturma uygulamaları ile birlikte yapılan kaynamama sahasından akut kısaltma ve aynı kemikteki diğer bölgeden uzatma yapılmaktadır. İlizarov yöntemi ile hastanın günlük aktiviteleri kısıtlanmadan, eklem fonksiyonları korunarak kaynama gerçekleştirilmekte ve eğrilik düzeltilerek uzunluk yeniden sağlanmaktadır. Bu teknik sayesinde kemik boşluklarının kapatılması ve enfeksiyon gibi hastada sakatlığa neden olabilecek diğer yapısal ve fonksiyonel bozukluklar giderilmekte, aynı zamanda kısalık da telafi edilmektedir.

-Diz protezi ameliyatından biraz bahseder misiniz?

Op. Dr. Cüneyt Kavak: Diz protezi, diz eklem kıkırdağının ileri derecede bozulması sonucu gelişen diz kireçlenmelerinde tercih edilen tedavi yöntemidir. Bu ameliyatta, bozulan eklem yüzeylerinin üç kısımları tekniğine uygun olarak çıkarılır ve yerlerine protez dediğimiz suni yüzeyler yerleştirilir. Bir nevi diş kaplaması gibi. Diz protezleri diz görevlerini taklit ederler, protezin esas kısmı titanyum veya kobalt-krom metal alaşımından, ara parçası bir tür güçlendirilmiş plastik olan polietilenden oluşur. Günümüzdeki teknolojik gelişmelere paralel olarak tasarım ve kullanılan maddelerde gelişmeler sağlanmış, tedavi sonuçları daha başarılı hale gelmiştir.

-Total diz protezi nedir?

Op. Dr. Cüneyt Kavak: Sağlıklı kıkırdaklar eklemlerin düz, sürtünme oranı düşük ve korunaklı bir biçimde hareket etmesini sağlarlar. Eğer kıkırdaklar bir hastalık ya da sakatlık nedeniyle zarar görmeye başlamış ise, eklemin çevreleyen dokular iltihaplanır ve ağrıya sebep olur. Zaman içerisinde aşınan kıkırdaklar kemiklerin birbirine değerek daha da fazla ağrı yapmasına neden olur. Bu duruma gelmiş diz eklemininde  Total diz protezi tamamı aşınmış diz ekleminin yüzeyinin tamamen deyişimidir.
Genellikle orta yaşı geçmiş hastalara uygulanan bir ameliyattır.

– Menisküs yırtılması nedir? Ne gibi tedaviler uygulanır?

Op. Dr. Cüneyt Kavak: Menisküs diz eklemimizde bulunur, yarım ay şeklindedir ve kıkırdak benzeri bir yapıdan oluşur. Diz hareketlerinin uyumuna katkısı olan menisküsler uyluk kemiği (femur) ile kavalkemiği (tibia) yüzeyindeki eklem kıkırdağını korur. Eklem kıkırdağı, eklem yüzlerinin birbirine zarar vermeden kaymasına izin verir. Menisküs dokusunun büyük bölümünde kan dolaşımı yoktur ancak dış kenarında kan dolaşımı olan bir bölümü bulunur. Kanlanmasıolan bölgedeki yırtıkların iyileşme şansı varken kanlanması olmayan bölgedeki yırtıklar iyileşemez. Menisküs dokusu oldukça önemli bir doku olup dize binen yükler üzerinde şok emici etkisi vardır. Menisküs diz için hayati bir öneme haizdir. Düşük derece li yırtıklar egzersiz ve ilaç ile tedavi edilebilirken yüksek dereceli yırtıklar dizde takılma ve kilitlenme varsa Artroskopik müdahale halk arasında lazer olarak bilinen yöntemle müdahale edilir. -Dikilebilmesi en makbul tedavi yöntemidir.

– Hastaların kireçlenme şikayetlerinde ameliyat olması şart mı? Yada fizik tedavisinde kesin sonuç elde edebilirlerler mi?

Op. Dr. Cüneyt Kavak: Her  kireçlenme ameliyat gerektirmemektedir. Kireçlenmenin miktarı önemlidir.

İyi bir muayene ve tetkikle  fizik tedavi hastası ve ameliyat gerektiren hastalar ayırt edilebilir. Kararsız kalınan durumlarda acil hal mevcudiyeti yoksa öncelik ameliyat dışı tedavi yöntemi seçilir. Cerrahi yüksek dereceli kireçlenmelerde fizik tedaviden kesin sonuç almak mümkün değildir. Yada gecici rahatlama elde edilir. Ama düşük dereceli kireçlenmelerde fizik tedaviden kesin sonuç almak mümkün.

-Salgın nedeniyle hareketliliğimiz azaldı. Pandemi döneminde kilo alma sıkıntılarını çok yaşar olduk. Fazla kilo almak, vücudumuzda ortapedi anlamında ne gibi zararlar verir?

Veriyorsa ne gibi önlemler alabiliriz?

Ortopedi Uzmanı olarak önerileriniz nelerdir?

 Op. Dr. Cüneyt Kavak: Hareketsizlik vucudun en istemediği durum beraberinde kas iskelet sistemi ağrıları, kemik erimesini depresyonu getirir. Fazla kiloda eklenince bu hastalıklar katlanarak büyür özellikle eklem sağlığını tehdit eder.

Salgın günlerinde kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler için; bisiklet öncelikli ulaşım aracı haline geldi. Tedbiri elden bırakmadan, hem zihnen hem de bedenen sağlıklı olmak için; bisiklet sürmenin tam zamanıdır. Sporun faydaları arasında mutluluk hormonu diye de bilinen iki hormon olan endorfin ve serotonin salgılanması gösterilebilir. Bu hormonlar kaslardaki yorgunluğu azaltmanın yanında insana mutluluk da verir. Bisiklet sürmek; hem spor yapmak hem psikolojik rahatlama sağlamak, bunu da virüs riskinden uzak durarak yapmak için harika bir seçenek. Toplu sürüşleri saymazsak bisiklet, fiziksel mesafeyi doğal olarak sağlayan bir ulaşım aracıdır. Zaman zaman da olsa bisiklet sürmek; insanın stresini gidermekte önemli bir rol oynuyor. Doğayla iç içe olmak, kötü haberlerden en azından bir süre uzaklaşmak, virüs kapma riskinden uzak halde bazen evin dışında kalabalığın olmadığı yerlerde olmak; böyle zamanlarda ihtiyaç duyulan rahatlamayı bizlere veriyor.

-Bildiğim kadarı ile Mersin Ampute Spor Futbol Kulübünde Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyorsunuz? Bize bu klubün içeriğinden bahseder misiniz? Neden kuruldu? Amacı nedir?

Op. Dr. Cüneyt Kavak: Hekim olarak bir çok bacağı yada kolu amputasyondan kurtarma şansım oldu ama bazı yaralanmalara amputasyon yapmak zorunda kaldığımız oldu.

Şimdiye kadar insanların hep amputasyon kısmında bulunmuştum.  Amputasyon sonrası insanların yaşamında değişiklikler olmasıyla birlikte özellikle gençler ve ergenler evine kapanmakta ve kendini toplumdan izole etmekte olduklarını gözlemledim.  Onları tekrar topluma kazandırmak ve sosyalleştirmek amacıyla bir sosyal proje hedefiyle kulüp kuruluşunda görev aldım ve gönüllü olarak kulup doktorluğunu yapmaktayım. Elimden gelenin en iyisini yapmaktayım. İki  yıllık bir zaman zarfında evinden neredeyse hiç çıkmamış ampute bireylerini anne ve babalarıyla maç sahalarında gördük. Kimi de sporcumuz oldu. En mutlu anı buydu. İstediğimiz olmuştu. Hedefimiz Mersin’deki bütün insanlara ulaşmak.

– Son olarak eklemek istediğiniz birşey var mı?

Birden fazla insan ve iş adamı tipi mevcut;  başarılı iş adamı,  başarılı insan …

Başarılı İnsan Kimdir?

Başarılı insan hedeflerinden vazgeçmeyen, başarısız olmaktan asla korkmayan, karşılaştığı her probleme çözüm odaklı yaklaşan ve sonuca kolay ve kısa sürede ulaşılmayacağını bilen insandır. Başarı ise hayatımızdaki en göreceli kavramlardan biridir. Kime göre veya neye göre olduğu konusunda kesin bir yargıya varmamız imkânsızdır.

İş hayatında yer alan başarı kavramı ise, kimimize göre işe girmek, kimimize göre ise zor bir projeyi tamamlayarak terfiler almaktır. Çevre marketler ile rekabet edebilen mahalle bakkalının yok olmadan sektörde tutunması da büyümesi de başarı hikâyesidir.  Bu başarı hikâyelerinin kahramanı olmak ise tahmin edildiği kadar zor değildir.

Başarılı insan ve iş adamı olmak zor değil;  zor olan iyi iş adamı ve  iyi insan olabilmektir. Ne kadar başarılı olursanız olun eğer bu başarınızdan  sivil toplum örgütleri ve amacına uygun çalışan derneklerde yer almıyorsanız yada destek olmuyorsanız bence başarı gölgede kalmaktadır.

Marifet başarılı insan  yada  başarılı iş adamı olmakta değil marifet iyi insan iyi iş adamı olabilmek.

Mersin Ampute Spor Mersin’in kulubü ulusal bir kulüp. 1. Ligde mücadele etmekte iyi insanların ve iyi işadamlarının desteğiyle buraya kadar ulaştık. Maalesef ve maalesef   başarılı işadamları ve başarılı insanları yanımızda göremedik…

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.