ROMANLAR’DAN BAŞKAN TUNA’YA TAM DESTEK

Cumhur İttifakı MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, Romanlar’ın davul ve zurna eşliğindeki coşkulu karşılamasına dayanamayıp davulun tokmağını eline alarak bir süre davul çaldı.

Başkan Tuna; “Roman vatandaşlarımızla ayrımız gayrımız yok. Her zaman kendi ailemiz gibi gördük ve birlikte birçok projeye imza attık. Biz Roman vatandaşlarımızı seviyoruz” dedi.

Cumhur İttifakı MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, Mersin Romanlar Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği’nce Akdeniz İlçesi’ne bağlı Turgutreis Mahallesi’nde düzenlenen toplantıda Roman vatandaşlarla bir araya geldi.

 Nurbel; “Hamit Tuna Başkanımızın Yanındayız”

AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın da katıldığı toplantının açılış konuşmasını Mersin Romanlar Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Nurbel yaptı.

Nurbel, Başkan Hamit Tuna’nın yanında olduklarını ve Cumhur İttifakı’nı destekleyeceklerinin sözünü vererek; “Hep beraber bütün kalbimizle Cumhur İttifakı’na destek veriyoruz. Hamit Tuna denince akla doğruluk, dürüstlük ve çalışkan bir belediye başkanı gelir. Tarsus’tan Anamur’a, Toroslar’dan Akdeniz’e 7’den 70’e herkes Hamit Tuna Başkanımızın ismini bilir. Hamit Tuna,  gönlümüzde ve kalbimizdedir. Cumhur İttifakı’na destek veriyoruz ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sayın Hamit Tuna ile beraber aynı yolda yürüyoruz”  dedi.

Roman vatandaşlarla bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduklarını belirten  AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz da huzurlu bir Mersin için 31 Mart’ta Cumhur İttifakı’na destek istedi. Yılmaz; “Hamit Tuna Başkanımızın ne kadar dürüst, kucaklayıcı ve sözüne sadık olduğunu ifade ettiniz. İnşallah bundan sonrada Hamit Başkanımız sizlere hep sahip çıkmaya devam edecek.31 Mart’ta yerel seçim için sandığa gideceksiniz. Bize huzurlu bir Akdeniz ve huzurlu bir Mersin lazım. İnşallah çocuklarımıza huzurlu bir gelecek, Akdeniz’de Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayımız Sayın M.Mustafa Gültak, Büyükşehir’de Belediye Başkan Adayımız Sayın Hamit Tuna ile gelecek. Memleketimize sahip çıkalım.31 Mart’ta Cumhur İttifakına destek bekliyoruz” dedi.

“Biz Balık Vermeyi Değil, Balık Tutmayı Öğretiyoruz”

Romanların yoğun ilgisi ve sevgisiyle karşılandığı programda konuşan Cumhur İttifakı MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna; “Romanlarımıza balık vermeyi değil, balık tutmayı öğreteceğiz demiştik. Oluşturduğumuz hasır örme üretim atölyesi ile hem meslek öğreniyorlar hem de ürettiklerini ihraç ediyorlar” dedi

“Hamit Tuna gelecek dertler bitecek” sloganları eşliğinde konuşmasına devam eden Başkan Tuna, Büyükşehir Belediye Başkanı olduklarında dezavantajlı bireyleri sosyal ve ekonomik hayata teşvik etmek amacıyla gerçekleştirdikleri projelerini daha da büyüteceklerini söyledi.

“İstihdam Projelerimiz Devam Edecek”

Roman vatandaşlara yönelik en fazla projeyi hayata geçiren belediye olduklarına da dikkat çeken Başkan Tuna; “Roman vatandaşlarımızın her  zaman yanında olduk. İnşallah bundan sonra da yanlarında olmaya devam edeceğiz. Alsancak ve Turgutreis Mahallelerimizde yaşayan Roman vatandaşlarımız için AB Projesi yaptık. 2005 yılında ilk AB Projesini şehre getiren ve en önde olan belediyeyiz. Bugüne kadar 13 AB Projesini hayata geçirdik. Alsancak Mahallemizde Roman vatandaşlarımız için ‘Hasır Örme Üretim Atölyesini’ kurduk. Kadın ve erkek olmak üzere 70 vatandaşımız iş sahibi oldu. Özellikle Roman çocuklarımızın okul öncesi eğitim noktasında biraz geride kaldıklarını gördük. ‘Kadınlar İşe Çocuklar Kreşe” projesini gerçekleştirdik. Toroslar bölgesinde çok fazla dere yatakları var. Bu kamışlar özellikle çiftçilerimizin de kurutmaya çalıştığı bir ürün. Ama bunu faydalı hale getirmek amacıyla romanlarımız dere kenarlarından bu kamış ve kargıları topluyor, Hasır Örme Üretim Atölyemizde kesiyor, temizliyor ve örme işlemini gerçekleştiriyorlar. Hasır şekline getirilen bu ürünleri bir firma aracıyla ihraç ediyorlar. Biz de böyle üretime dayalı bir sistemi kurmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Biz balık veren değil, balık tutmayı öğreten yanımızla Türkiye’de rol model olan böyle bir çalışmayı hayata geçirdik. Bu projemiz aynı zamanda Avrupa Roman Federasyonu’nda da rol model seçildi. Bu atölyenin kapsama alanını genişlettik. Burası kuluçkalıktı. Daha çok insanımıza istihdam oluşturmak amacıyla değer katacağız.70 insanımız inşallah 150 olacak. Roman çocuklarımızın eğitimlerini bitirmeden okuldan ayrıldıklarını, 13-14 yaşlarında evliliklerin olduğunu da gördük. Bu çocuklarımızı eşitlerin arasına getirebilmek için mücadele ettik ve 2008 yılında Etüt evi projemizi başlattık. Valiliğimizin de destek verdiği bu projeyle roman çocuklarımıza etüt merkezi kurduk. Bütün taşıma işlemlerini üstlendik. Roman vatandaşlarımızın kulaktan duyma çaldıkları enstrümanları tekniğiyle öğrenmeleri için Akdeniz sanat projesini de hayata geçirdik. Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Roman gençlerimize kaynakçılık ve metal eğitimi verdik. Romanlarla en çok proje yapan belediye olduk. İnşallah Büyükşehir ölçeğinde de Roman vatandaşlarımıza mesleki eğitim ve istihdam konusunda katkı sunmaya devam edeceğiz. Mersin’imizin her noktasında üreteceğimiz projelerle değer katacağız. Cumhur İttifakı’nın adayıyız. Akdeniz’de M.Mustafa Gültak, Büyükşehir’de şahsım Hamit Tuna’ya destek verin hükümetimiz de arkamızda olduğu zaman hizmet, motor düzeni içerisinde dinamik olacak. Gelin bu düzeni birlikte kuralım. Mersin ve Akdeniz hizmete doysun. Sosyal barışı tesis ederek, Mersin’imizi hep birlikte imar edeceğiz. İnşallah hep birlikte 31 Mart’ta 13 İlçemizde ve Büyükşehir’de Cumhur İttifakı ile zafer yazacağız” dedi. Bülten

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.