KOORDİNATÖR VALİ PEHLİVAN: “BU BÜYÜK AFETİN YARALARINI HEP BİRLİKTE SARACAĞIZ” « Manşet Mersin | Mersin Haber Sitesi

SON DAKİKA

KOORDİNATÖR VALİ PEHLİVAN: “BU BÜYÜK AFETİN YARALARINI HEP BİRLİKTE SARACAĞIZ”

Bu haber 01 Mart 2023 - 16:20 'de eklendi ve 233 kez görüntülendi.

Deprem bölgesi Hatay Kırıkhan’a koordinatör vali olarak atanan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ile özel röportaj gerçekleştirdik.

Dünya basınında büyük yankı uyandıran, asrın felaketi diye adlandırılan Türkiye’nin 10 ilinde gerçekleşen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki merkez üssü Kahramanmaraş olan depremde; Gaziantep, Malatya, Hatay, Diyarbakır, Kilis, Adana, Adıyaman, Osmaniye ve Şanlıurfa olmak üzere pek çok şehirde büyük yıkımlara yol açtı. Deprem felaketinin hemen ardından Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan geçici olarak Hatay Kırıkhan’a Koordinatör Vali olarak atandı.

Deprem sonrası hemen Hatay’a görevlendirilen Vali Pehlivan arama kurtarma çalışmalarına katılarak saha da bütün ekibiyle birlikte yer aldı. Vatandaşları bir an olsun yalnız bırakmayan Pehlivan, herkesle kucaklaşarak yaralarına bir nebzede olsa merhem olmaya çalıştı. Depremzedelerin eksiklerini ve isteklerini dinleyerek çadır kentlerde, konteyner kentlerde, hastanelerde, köylerde, mahallelerde sürekli vatandaşın yanında bulunarak Hatay halkının, depremzedelerin gözbebeği oldu. 

Depremi hissetmeyenlerin bile büyük endişeler yaşadığı şu günlerde zor süreçlerden geçiyoruz. Enkazda ailelerini kaybedenler, depremi yaşayanlar ve enkaz altında hayat mücadelesi verenleri üzüntü ile izledik ve gördük. Mersin’de yaşayanlar olarak bizde bu depremin sarsıntısını fazlası ile hissettik. Hissetmeye de devam ediyoruz. 6 Şubatta saat tam 04.17 de büyük bir afetle sabaha karşı korku ile uyandık… Yaşanan o büyük felaketinden ardından tam on sekiz gün geçti… Bizde www.mansetmersin.com haber sitesi olarak deprem bölgesi olan Hatay Kırıkhan’a koordinatör Vali olarak atanan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’ı ziyaret ederek bu zor ve yoğun günlerinin arasında özel röportaj gerçekleştirdik.

VALİ PEHLİVAN: “KIRIKHAN’DA ŞU AN KİME SORSANIZ MERSİN DESTEĞİNİ VERDİ, SAHİP ÇIKTI DER”

ÖZEL RÖPORTAJ / İMREN SARI

– Sayın Valim, malumunuz 10 ilimizi etkileyen büyük bir deprem afeti yaşadık. Mersin’de de bu depremi hissettik. Hepimize çok çok geçmiş olsun. Saat 04.17’de sabaha karşı bir panik ve korku ile uyandık. Sizler o günün sabahı neler yaşadınız? Sonrasında neler oldu. Bizlere bu aşamalardan bahseder misiniz?

Koordinatör Vali Ali Hamza Pehlivan: Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki ülke olarak büyük bir afet yaşadık, yaşıyoruz. Öncelikle hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza, deprem şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bu afeti yaşayan İllerimiz başta olmak üzere ülkemize, milletimize, devletimize başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi ifade etmek istiyorum.

Büyük bir deprem felaketinin yaşandığı 6 Şubat’ta biliyorsunuz Mersin’de de depremin etkisini yoğun bir şekilde hissettik. Öncelikle ilimizde hem jandarma bölgesi hem de polis bölgesinde tarama yaptırdık. Çok şükür can ve mal kaybı olmadığını öğrendik ve akabinde konu hakkında kamuoyuna açıklama yaptık. Sonrasında Sayın İçişleri Bakanımızdan eğer Mersin’de can veya mal kaybı yoksa Hatay’a gidin talimatı geldi. Yarım saat içerisinde hazırlanıp yola çıktım ve gün ağarırken Hatay Kırıkhan’a geldim. O dakikadan itibaren başta arama kurtarma çalışmaları olmak üzere yoğun bir afetle mücadele çalışması başlattık.

Şu anda içinde bulunduğumuz Kırıkhan Sınır Piyade Taburunu, Afet Koordinasyon Merkezi olarak belirledik. Akabinde görev dağılımını gerçekleştirdik. Biliyorsunuz İçişleri Bakanlığı ve AFAD Başkanlığı tarafından bütün yurtta, bütün illerde Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) – planlarımız var. Bu plan kapsamında çalışma grupları bulunuyor. O çalışma gruplarımızı oluşturduk. Ve bir yandan da tabi burası ilçe olduğu için AFAD ekiplerini oluşturmamız gerekiyordu. Kırıkhan’a Afet İl Müdürünün atanmasını talep ettik. Kastamonu Afet İl Müdürü ilçemize atandı ve ekibi ile Kırıkhan’a geldi. Talebimiz üzerine İçişleri Bakanımızın olurlarıyla iki Mülkiye Müfettişimiz, üç Kaymakamımız koordinatör yardımcısı olarak görevlendirildi. Her bir arkadaşımıza çalışma gruplarının takibi görevini verdik. Şu anda bir arkadaşımız çadır kentlere, bir arkadaşımız konteyner kentlere, bir arkadaşımız lojistiğe, bir arkadaşımız beslenme, bir arkadaşımız enkazların kaldırılması gibi çalışmaların iş ve işlemleriyle ilgileniyor,takip edip sonuçlandırıyor.

İlçede Kaymakamımız, Belediye Başkanımız da dahil olmak üzere herkes depremzedeydi. Buna rağmen afetle mücadeleye özveri ile dahil oldular. Kendisi de Hatay Kırıkhan’lı olan, depremde 11 yakınını kaybeden Milletvekilimiz Prof. Dr. Hüseyin Yayman Bey de afetin ilk dakikalarından itibaren Ankara’dan Hatay’a geldi ve çalışmaları yakından takip etti, destek oldu.

Deprem sonrası önceliğimiz, vatandaşlarımızın en acil talebi, enkazlarda arama kurtarma yapılmasıydı. Bunun için de araç gereç ve arama kurtarma personeline ihtiyaç vardı. Mersin’den gelmiş olmam vesilesiyle talebimiz üzerine oradaki belediyelerimiz, kurum ve kuruluşlarımız, firmalarımız, hayırseverlerimiz sağ olsunlar gerekli desteği sağladılar. Mersin Vali Vekilimiz, Vali Yardımcılarımız, Kaymakamlarımız ilgili diğer arkadaşlarımızla koordineli bir şekilde imkanların buraya yönlendirilmesini sağladık. Gerek Büyükşehir Belediyesi gerek ilçe belediyeleri, Akdeniz, Toroslar, Gülnar ve Mut’a kadar belediyelerimiz katkı verdi. Personel, araç ve gereç konusunda destekler sağlandı. Türkiye Taş Kömürü Kurumundan 600’e yakın arama kurtarma ekibi geldi. Yine Mersin Akkuyu Nükleer Santral’inden 500’ün üzerinde personel araç gereci ile geldi. AFAD ekipleri, gönüllü ekipler, arama kurtarma ekipleri bir iki gün içerisinde 3500 civarında personel ve yaklaşık 250 araç ile arama kurtarma çalışması yapmaya başladık. Ve 12 gün içinde arama kurtarma faaliyetlerimizi bitirdik. 1324 vatandaşımız canlı olarak kurtarıldı çok şükür. 3289 vatandaşımız ise vefat ederek rahmeti rahmana kavuştu. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’dan rahmet diliyorum.

Depremzede vatandaşımızın çadır talebine karşılık 10 binin üstünde çadırı vatandaşlarımıza tahsis ettik. 14 ayrı yerde çadır kentler kurduk, vatandaşlarımızı yerleştirdik. Bir kısmını bugün siz de gördünüz. Kırsal Mahallelerimizde de deprem nedeniyle yıkımlar oldu. Oralarda da çadır dağıtımı gerçekleştirdik.

“HEP BİRLİKTE YARALARIMIZI SARACAĞIZ”

Tabi biz burada Hatay Kırıkhan’da görevlendirildik. Bu görevlerimizin gereğini yaparken devletimizin, yurdumuzun dört bir yanından necip milletimizin desteğini aldık. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız; ki iki kere Hatay’a teşrif ettiler, devletimizin imkanlarını seferber ederek bütün afet yaşayan illere destek verdiler. Bakanlıklarımızın, bütün kamu kurum kuruluşlarımızın, meslek odalarının, sivil toplum kuruluşlarının, hayırseverlerin desteğini yanımızda ilk andan itibaren gördük, görüyoruz. Bakanlarımız; şu anda Hatay ilimizde İçişleri Bakanımız, Milli Savunma Bakanımız, Sağlık Bakanımız ve Enerji Bakanımız sürekli bulunuyorlar. İlçemize de mütemadiyen geliyorlar. Muhtar toplantıları yaptık. Vatandaşlarımızla buluşmalar yaptık. Bir yandan da ne aşamadayız, daha neler yapmalıyız’ın değerlendirmelerini yaptık. Ve bugün siz de tanık oldunuz. Tarım Bakanımız Prof. Dr. Cahit Kirişçi buradaydı. Tarım hayvancılık sektörüyle ilgili çok verimli toplantılar, görüşmeler, tespitler ve değerlendirmeler yaptık. Geleceğe dönük açıklamaları oldu. Birkaç gün önce Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu buradaydı. Ondan bir kaç gün önce de Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve Sayın Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca yine vatandaş buluşmaları gerçekleştirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez Bakanımız da mütemadiyen ilçemizi ziyaret etti. Çevre Şehircilik, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum başkanlığında Muhtarlar, Meslek Odaları, STK’lar ve Esnafların katılımıyla, Kırıkhan’ın deprem sonrası yeniden yapılandırılması sürecine ilişkin konuları istişare ettik, değerlendirme ve bilgi alışverişinde bulunduk.

TBMM Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop destek ziyaretinde bulundu. Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, değişik illerden Elazığ depremindeki tecrübelerini aktaran Elazığ Milletvekili Sermin hanım ve pek çok İlimizin Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Meslek odalarının, STK’ların temsilcilerinin destek ziyaretleri ve vatandaşlarımıza ulaştırılmak üzere sağladıkları gıda, yaşam malzemeleri desteklerim oldu. Hepsine ziyadesiyle ile müteşekkiriz.
Devletimiz en üst yetkililerinden başlamak üzere bütün imkanlarıyla vatandaşımızın yanında. Sizlerde ekranlardan takip ediyorsunuz, sahada takip ediyorsunuz. Devletimiz kamu kuruluşları ve kamu görevlileriyle milletimizi cesaretlendiriyor, milletimizin duruşu ve desteği de devletimizi cesaretlendiriyor ve kenetliyor.

O yüzden diyoruz ki devlet ve millet olarak kenetlenerek, imkanları birleştirerek inşallah yaralar sarılacak, sıkıntılar aşılacak ve eskisinden, eski yıkılan evlerden daha güzelleri ve iyileri, sağlamları inşa edilecek, hayat yeniden normale dönecek. Biliyorsunuz 2020 yılında da Elazığ’da deprem felaketi yaşanmıştı. Bir sene içerisinde konutlar vatandaşlarımıza teslim edilmeye başlandı. Vatandaşımıza hep şunu söylüyoruz. Çok büyük bir afet yaşadık, yaşıyoruz. Belki gidenlerimiz geri gelmez ama daha iyi konutlar daha sağlam konutlar yeni yerleşim alanları planlayıp inşa ederek yaralarımızı saracağız.

“GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRİYORUZ”

Bir yanda da vatandaşlarımıza psikososyal destekler sağlıyoruz. Aile Bakanlığımızın ilgili ekipleri, sosyal hizmetlerin ilgili ekipleri, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfımızın ekipleri sahada. Gönüllüler sahada ve koordineli bir şekilde vatandaşlarımıza desteklerini sürdürüyorlar. Biz de mesai arkadaşlarımızla birlikte hem koordinasyonu sağlıyor hem de sık sık sahada vatandaşlarımızla buluşuyoruz. Yaraları hep birlikte sarmaya çalışıyoruz. Şunu diyoruz; Afet büyük… Bu büyük afeti büyük bir dayanışma ve birlik beraberlik içinde aşacağız inşallah… Ve bu birlik beraberlikte kendini gösteriyor.
Temizlik işleri konusunda şu anda belediyeler işbirliği içinde çalışıyor. İstanbul’dan Beykoz, Fatih, Arnavutköy; Mersin Akdeniz Belediyesi, İzmir Kiraz Belediyesi ile Kırıkhan Belediyesi güçlerini birleştirdi. Çöp kamyonları ve temizlik personeli ile her gün köşe bucak temizlik ve ilaçlama yapıyorlar. Bu çalışmalar hijyen ve sağlık açısından çok önemli.
Rize Belediyesi, Valilik ile birlikte çadırkent kurdu. Tuzla, Sultanbeyli ve Boğazlıyan Belediyeleri hem çadırkent hem de konteyner kent çalışmalarını sürdürüyor. Arnavutköy Belediyesi çadırkent kuruyor. Gerede Belediyesi ahşaptan konteynerler yapıyor. Afyonkarahisar belediyesi mobil mutfak ve iş makineleri desteği veriyor. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) su alt yapısını ayağa kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyorlar. Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) ve Antalya Su ve Kanalizasyon İdaresi ( ASKİ) burada su ve kanalizasyon hizmetlerine katkı sağlıyor. Hayırsever firmalar, iş insanları, dernekler, vakıflar gıda, yaşam malzemeleri, mobil mutfak ve konteyner kent kurma konusunda destekler dağlıyor. Katkı sağlayan herkesten Allah razı olsun.

– Sayın Valim peki konteyner kent çalışmaları ne durumda?

Koordinatör Vali Ali Hamza Pehlivan: Biliyorsunuz az öncede bahsettiğim gibi ilk aşamamız arama kurtarma ile birlikte geçici barınmayı çadırlarda sağlamak. Bunun ikinci aşaması konteyner kent, üçüncü aşaması da kalıcı konutlar… Çadırkentleri kurup çadırları vatandaşlarımıza verirken bir yandan da konteyner tedarikine gittik. Şu anda 3500 taahhüt almış durumdayız. Hayırsever şirketlerden, vakıflardan, derneklerden. Bunun 2500’ünün inşaatı başladı. Bununla beraber konteyner kentlerin alt yapısı kanalizasyon, su, elektrik çalışmaları da yoğun bir şekilde devam ediyor. Hatta konteynere de vatandaşlarımızın bazısını almaya başladık. İnşaatları bittikçe peyderpey vatandaşlarımızı buralara alacağız. Vatandaşlarımız ya konteyner kenti tercih edebilecek, yada kira yardımını.

– Kalıcı konutların çalışmaları ne aşamada?

Koordinatör Vali Ali Hamza Pehlivan: Kalıcı konutların alanları ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın tespitleri var. Burada da yereldeki sivil toplum teşkilatları ve muhtarlarımızla gün aşırı toplantılar yapıyoruz. Nerede olur, en uygun yer neresi olur bunlara bakıldı. Tabi Sayın Cumhurbaşkanımız Mart ayı başında konutlarının yapımına başlanacağını duyurdu.

– Sayın Valim depremzede çocukların eğitim durumu nasıl ilerliyor? Kırıkhan’da okulların durumu nedir? Hasar tespit çalışmaları yapıldı mı?

Koordinatör Vali Ali Hamza Pehlivan: Bugün sizde çadırkenti ziyaretinde gördünüz. Çocuklarımız için çadır kreşler, çadır anaokulları oluşturduk. Birkaç tane daha yapacağız. Konteyner kentlerde yine yapacağız. Milli Eğitim Bakanımızın açıklamasına göre mart sonuna kadar deprem bölgelerinde okullarının açılışı ertelendi. Ama yapılan hasar tespit çalışmalarında çok şükür yüzde 80 nispetinde okullarımızın hasarsız veya az hasarlı olduğunu öğrendik. Bu önemli bir durumdu bizim için. Okullarımızın da bakım onarımı yapılacak. Bir testten daha geçirilecek. Biz özellikle vatandaşlarımızın konteyner kente alınması ile birlikte okullarımızın eğitim öğretime hazır hale gelmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Şu anda milli eğitim müdürümüz başta olmak üzere okul müdürlerimizi de çağırarak planlamalar ve toplantılar yapıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığından ekipler geliyor. İncelemeler yapıyor. Koordineli bir şekilde çalışılarak kaç öğrencimiz nerede, nasıl eğitime başlatılır, bu çalışmalarımızı da aralıksız sürdürüyoruz.

Fotoğraf / İmren Sarı

– Mobil mutfaklar veya sosyal marketler kurulumu ne aşamada?

Koordinatör Vali Ali Hamza Pehlivan: Beslenme en önemli çalışmalarımızdan biriydi. İlk etapta 30’a yakın mutfak kurduk. Şuanda hala 25’e yakın mutfakla sulu yemek, sıcak yemek binlerce vatandaşımıza köylere kadar dağıtılıyor. Buda önemli bir hizmet. Biliyorsunuz Kızılay beslenme grubundan sorumlu kurulumuz ayrıca hayırsever dernekler, vakıflar var. Bu yardımlarda vatandaşlarımıza ulaştırılıyor. Birde tek bir çatı altında 20 dekarlık bir alanda lojistik merkezi kurarak onun başına da mülki amirlerimizden birini görevlendirerek erzakları kolileyip depoya yerleştiriyoruz. Vatandaşımıza ve mahallere ihtiyacı nispetinde dağıtılıyor. Böyle de bir ağ kurduk. Ayrıca sosyal marketler kurmaya başladık. Şuanda 3 noktada kurduk. İhtiyaca göre arttıracağız ki insanlarımız oradan da gidip ihtiyaçlarını karşılayabilsinler.

– Sayın Valim biliyorsunuz depremden sonra Mersin’e 200 bine yakın göç oldu. Mersin bu yükü sizce kaldırabilir mi? Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

Koordinatör Vali Ali Hamza Pehlivan: Az öncede ifade ettiğim gibi bu büyük bir afet… Bu afet, büyük bir dayanışmayla ve yardımlaşmayla ve yükü paylaşmayla atlatılabilir. Mersin’imizde tabi komşu illerden birisi. Öyle bir büyük deprem oldu ki çevre illerde de deprem yaşanınca Mersin’in sorumluluğu biraz daha arttı. Zaten Mersin’de yaşayanlar bilir. Bizim nüfusun önemli bir kısmı çevre illerden gelir. Yazlıkta yaşarlar, yaylasına giderler. Bu sefer olağanüstü birşey oldu. Böyle bir misafirlik yapmak yine Mersin’imize düştü. Elbette kolay değil bir anda 200 bine yakın nüfusun ağırlanması ama baştaki o durum biraz daha normalleşmeye başladı. Sizde buraya geldiniz buradaki tabloyu gördünüz. Mersin’den gelen gidenlerimiz de oluyor. Destek maksatlı gelenler, yardımları buraya getirenler oldu. Ben biliyorum ki hem sivil toplum, hem iş dünyası, hem ilgili kurum ve kuruluşlarımız üzerine düşeni yaptı, yapıyor ve yapacak. Vali Vekilimiz Harun Beyle de bu konuyu görüştük. İlk etapta gelen nüfusun yurtlarda, otellerde, misafirhanelerde, belediyeye ait sosyal tesislerde barındırılması konusunda Mersin’de herkes elinden geleni yaptı. Sizin aracılığınızla da kamu kurum kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına, iş dünyasına ve desteklerini esirgemeyen herkese buradan teşekkür ediyorum. Mersinlilerin Kırıkhan da dahil deprem bölgelerine destek olurken ilimize gelenlere de destek vermesi çok anlamlı, çok kıymetli. Afetin yaralarının sarmanın bir yolu ve yöntemi… Bu duruma hassasiyetle yaklaşılması gerektiğine inanıyorum. Sabır ve gayretle aşılacağı kanaatindeyim. Kırıkhan’da şuan kime sorsanız Mersin desteğini verdi, sahip çıktı der…

“MERSİN BİZİ YALNIZ BIRAKMADI”

Ben inanıyorum ki bu yükü bu zamana kadar nasıl taşıdıysak bundan sonrada birbirimize destek olarak, imkanlarımızı paylaşarak tüm zorlukların üstesinden geleceğiz. Ve normalleştikçe de zaten biz buralara konteyner kent, kalıcı konutlar vs. yaptığımızda yurdumuzun her tarafına giden depremzedelerimiz memleketlerine geri geleceklerdir. Çünkü burada tarım var, kendine göre ticareti var. İnsanlarımızın hatıraları var. Biz bu vefayı ülke genelinde olduğu gibi Mersin olarak da gösterdik. Göstermeye de devam ediyoruz. Mersinlilerin katkıları inanın çok kıymetli. Bu göstermiş oldukları özveri ve dayanışmanın anlamı yıllar geçse de asla unutulmayacaktır. Ki biz ülke olarak büyük bir aileyiz. Aile dayanışmasını, vefayı hiçbir insanımız unutmaz. O yüzden benim değerli hemşerilerim de müsterih olsunlar. Birlik beraberlik içerisinde yaralarımızı sarmaya devam edeceğiz.

– Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Koordinatör Vali Ali Hamza Pehlivan: Bugüne kadar ülkemizin her tarafından arayan soran buraya yükü paylaşmak ve katkı sunmak için gelen giden, desteklerini ulaştıran bütün kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum. Bu destek bizlere güç veriyor, duygulandırıyor.

Tabi ki kayıplarımızı geri getiremeyiz. Vefat edenlere bir kere daha Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum. Ama hayatta ve ayakta kalanların yaşamı devam ettirmek, hayatı normalleştirmek için büyük bir gayret içerisinde olduğunu görüyoruz.

Bu dayanışma bizim en büyük gücümüz. Buna katkı sunan herkese müteşekkiriz. Ve sizin aracılığınızla da özellikle Mersinli hemşerilerimize şükranlarımı iletiyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar… Yaklaşık 1 aya yakındır buradayız. Biz burada görevimizin gereğini yaparken kamu görevlisi olmanın yanında vicdani sorumluluğumuzu da yerine getirme gayreti içindeyiz. Bu süreçte de Mersinlilerimizin desteğini hissettik. Bu vesile ile sizlere ve değerli Mersinli hemşerilerimize de en içten sevgilerimi, saygılarımı, muhabbetlerimi ve selamlarımı iletiyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Feridun ipekci1 Mart 2023 / 22:40Yanıtla

Bu doyurucu ve samimi roportaj icin basta Sayin Vali miz olmak uzere bu zor gunlerde emegi gecen herkesten Allah razi olsun..Biź valimiz onderliginde Mersin in katkilarini cok iyi biliyoruz yine de bu roportaj sayesinde bilmediklerimizi de ögrendik..Tesekkurler Imren Hanim..Tesekkurler sayin valim..Tesekkurler Mersin…

beyaz tesettür elbiseAyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası