ÖĞRETMENLER GÜNÜ « Manşet Mersin | Mersin Haber Sitesi

SON DAKİKA

MİLLETVEKİLİ UYSAL YKS’YE GİRECEK ÖĞRENCİLERE BAŞARILAR DİLEDİ

EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, SİYASET, YEREL HABERLER

TENİS KORTLARI YENİLENİYOR

SPOR, YEREL HABERLER

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Bu haber 29 Kasım 2018 - 18:42 'de eklendi ve 312 kez görüntülendi.

Bilginin verdiği güçten mahrum toplumlar çorak topraklar gibidir. O toplumda hiçbir düşünce ve soylu fikir yeşermez. Maddi gıdadan mahrum insan güçsüz; bilgiden uzak insan ışıksızdır. En büyük servet, en büyük sermaye, en büyük rütbe bilgidir.  Öğretmenler, geceleri aydınlatan kutup yıldızları gibidir   Cehaletin karşısında en yılmaz savaşçı öğretmendir. Onların  mücadele azmi   olmasa yeryüzü cehaletin karanlığında boğulur. Onun ümit veren sesi kısılsa,   yeryüzü sağır kesilir. Yol gösteren feneri sönse, gözlerimiz kör olur dünyamız kararır..
Bizim inancımızda  ‘bana bir harf öğretenin kölesi olurum’ .   sözüne  en  çok yakışan öğretmenlerimizdir. Onlar gece demeden, gündüz demeden cehaletle  mücadele ediyorlar. Minik yavruları, gencecik dimağları bilgiyle, görgüyle  sevgiyle,medeniyetle,ahlakla, merhametle,erdemle donatıyorlar.

Her türlü manevi hastalığın tek sebebi cehalettir. İşte öğretmenlerimiz  bu hastalığı tedavi etmek için  mücadele etmektedirler. Bugün İslam âleminin içine düştüğü   vaziyete bakın,     Güç ve kuvveti dağılmış, birbirine düşmüş, dünyadaki adaletsizlikler karşısında söz söyleme   gücünü yitirmiş bir vaziyette  . Bu İslam âlemi  ,  asırlarca dünyaya adalet, sevgi, barış, bilgi ve emniyet sağlamıştır. İlim  adamları cehaletle mücadele etmiş, zamanın ilimlerini en ileri seviyede  talim etmiş,dünyanın en tanınmış din ve devlet adamlarını yetiştirmiş ve  dünyayı aydınlatmışlardır.
Öğretmenlerimiz bize dinin, aklın, fıtratın kabul ettiği her türlü bilgiyi   kazandırmaktadırlar.

Okumayan,  düşünmeyen, üretmeyen, yenilenmeyen insanlarla Batı’nın ulaştığı seviyeye.  nasıl ulaşabiliriz!  En iyi matematiği, en iyi fiziği, en iyi tıbbı, en iyi   felsefeyi ilk. bizim öğretmenlerimiz öğretecek, talebelerimiz de   öğreneceklerdir. Böyle bir hedefimiz olmadığı takdirde, ne dünyadaki   adaletsizlikler ortadan kalkar, ne ke kendi içimizde yaşadığımız sıkıntılar   son bulabilir.  

Öğretmenler; sevgi elçileridir. Sınıfta yaşama sevinci, toplumda huzur, ülkede barış, meslektaşları arasında demokratlığın simgesidir öğretmen. Her şifa bulan hastada öğretmenden bir moral izi, her yeni buluşta, göz nuru, tüten bacada, yükselen fabrikada, çözülen formülde, memleket millet faydasına verilen her hizmette alın teri milli birlik ve beraberlik harcında çimentodur    öğretmen …

Öğretmenler, insanı; huzura mutluluğa, iyiliğe, birliğe uzlaşmaya ve dayanışmaya, ümit ve güvene yönelten önderlerdir mürebbidir onlar . Bu sebeple, toplumda herkesten önce, öğretmenlerin huzur, mutluluk ve güven içinde olmaları gerekir. Çünkü, öğretmen huzurlu ise, millet huzurludur; öğretmen mutlu ise, millet mutludur; öğretmen güvenli ise, millet güvenlidir. Türlü türlü nimetlerin sofralarımızı süslediğini  gördüğümüzde, bu nimetleri bize hazırlama külfetini en fazla çeken  bahçıvana öğretmenlerimize   teşekkür edeceğiz,ama bunu sadece senede bir gün değil, sadece 24 kasımda değil

Bu kadar iltifatı hürmeti hizmeti fazlasıyla hak eden öğretmenlerimize bizzat kendi emek verdiği yetiştirdiği ,iyi  bir adam iyi bir insan olması için çalışıp çabaladığı öğrencileri eliyle yapılan saldırıları ,saygısızlıkları itaatsizlikleri gördüğümüzde ,duyduğumuzda ,okuduğumuzda kahroluyoruz.Kanımız donuyor..Bu çocuklarımızı öğretmenlerine karşı bu kadar vahşileştiren nedir ? ..diye sormadan da edemiyoruz…

Öğretmen ruhuyla talebesine adanmış fedakâr kimsedir. Gece uykusuz kalır, gündüz dudakları susuzluktan kurur, ayaklarının feri kesilir    yine de emanetini taşıdığı dimağlara karşı fedakârlığından taviz vermez.   Durmadan, yılmadan bilgi dağarcığındakileri paylaşır, aydınlık bir geleceğe     hazırlar candan aziz bildiği talebelerini. Şefkatle hastasını muayene eden  doktoru, adaletle hüküm veren hâkimi, şehirleri bayındır hale getiren mühendisleri, yer altındaki emekçiyi, bürodaki memuru… devlet başkanını, askeri, polisi, ressamı, müstahdemi, aşçıyı, şoförü, terziyi, hemşireyi    velhasıl toplumun her kesimini eğiten öğretmenlerimizdir..

Gördüğünüz gibi değerli  öğretmenlerimiz  yük sizlerin omuzlarında… Siz mum gibi eridiğinizde ışığınız kaybolmayacaktır. Ötelerden aziz ruhunuzu aydınlatacak, şükran duygularıyla  anılacaksınız.

          Sizi Senede  Bir Günde Hatırlamayla Sınırlı Tutan Anlayışlar ,Gününüzü Ticari Sömürüye Dönüştüren Zihniyet Sizi Anlamaz ,Bunlar Sizi Üzmesin; Gün Sizin, Ay Sizin, Yıl Sizin, Tarih Sizindir… Değerli Öğretmenlerim  .

         Görev Yapan Tüm Öğretmenlerimizi Minnetle Vefat Eden Hocalarımızı da Rahmetle  Anıyor Allahın Selamı Rahmeti Üzerlerine Olsun Diyoruz… 

 

Ahmet Görgülü

Diyanet-Sen Mersin Şb Bşk

 

 

 

 

Ahmet Görgülüdiyanetsen33@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

beyaz tesettür elbiseAyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası